XXII Tydzień Bibliotek

Od spotkań autorskich, poprzez warsztaty i wystawy, aż po koncerty - z okazji Tygodnia Bibliotek Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie jak co roku przygotowała dla czytelników szeroki wachlarz atrakcji. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem “Biblioteka. Lubię tu być”, a jego autorką jest Agnieszka Marcinkowska z Poczytajki, biblioteki szkolnej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Turce w powiecie lubelskim. Poniżej prezentujemy wydarzenia, jakie przygotowały nasze filie, a które dowodzą, że czas spędzony w bibliotece to czysta przyjemność!

Ornitonarracje, czyli współczesne książki o ptakach

Kolejny wykład w ramach XVI edycji otwartych wykładów z historii sztuki 2024/2025 był zatytułowany „Ornitonarracje, czyli współczesne książki o ptakach”. Wygłosił go prof. Aleksander Wójtowicz – literaturoznawca, edytor, pracownik Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i kierownik Muzeum Józefa Czechowicza.
Spotkanie dotyczyło nowego nurtu naukowego, zwanego ornitonarracjami, który stanowi połączenie literaturoznawstwa oraz orniotologlii. Punktem wyjścia było jednak wspomnienie o początkach dialogu o ochronie gatunków, a więc m.in.: o tytułach „Łownictwo polskie” czy „Ptaki krajowe”. Nie mogło zabraknąć wspomnienia o Simonie Kossak i jej działalności. Pojawiło się także kilka słów o atlasach, przewodnikach, kluczach do oznaczania ptaków czy literaturze popularnonaukowej na przestrzeni lat.

Natura bez człowieka. Refleksje przyrodnicze w twórczości Wojciecha Kuczoka

23 kwietnia 2025 w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej wystąpił dr Przemysław Kaliszuk z wykładem pt. „Natura bez człowieka. Refleksje przyrodnicze w twórczości Wojciecha Kuczoka”. Po zapoznaniu uczestników spotkania z publikacjami związanymi z tematem, poddał głębokiej refleksji rolę i sens człowieka w odkrywaniu natury.

Tajemnicza siła natury - wernisaż wystawy Marii Koldryn

Oblicza natury w jej nieokiełznanej postaci - budzącej niepokój, a zarazem przyciągającej wzrok - możemy podziwiać w ramach najnowszej wystawy “Tajemnicza siła natury” Marii Koldryn, której otwarcie odbyło się 9 maja 2025 roku w Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Tym razem na przekór otaczającej nas majowej rzeczywistości pełnej barw i rozkwitającej przyrody, goście wernisażu skonfrontowali się ze sztuką kierującą nasze skojarzenia w stronę przemijania.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki to doskonała okazja, by docenić autorów, wydawców i wszystkich, którzy dbają o to, by literatura była dostępna dla każdego. W 1995 roku UNESCO ustanowiło święto miłośników literatury na dzień 23 kwietnia. Jednak korzenie Dnia Książki sięgają lat dwudziestych XX wieku, a swój początek miał w Katalonii. Kilka lat później Dzień Książki zaczął być obchodzony przez mieszkańców całej Hiszpanii, a od 1964 roku celebrują go także mieszkańcy pozostałych krajów hiszpańskojęzycznych. Jak był obchodzone w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej? Zapraszamy do naszych relacji.