Kobieca twarz romantyzmu

 Kobieta w romantyzmie to najczęściej obiekt natchnienia, inspiracji i westchnień. Z nielicznymi odstępstwami, nasi twórcy – podobnie jak przedstawiciele tego nurtu w innych krajach – traktowali kobiety jako ideał piękna, delikatności i dobroci. Wielbione były przez nich jak boginie, ukazywane były jako istoty czyste, niebiańskie i nieuchwytne. Ich największymi zaletami były duchowość, zmysłowość i wrażliwość.

Obraz aż nazbyt idealny. Ta lukrowana powłoka przykryła wszystko, stąd w zapomnienie popadły kobiety, które odegrały niemałą rolę w rozwoju polskiej kultury. Dlatego, z okazji Roku Romantyzmu Polskiego, pragniemy sukcesywnie przypominać kobiety polskiego romantyzmu – te z krwi i kości, silne i utalentowane.

Stojąca kobieta i cztery ćwiczące dykcję osoby

W ramach Pracowni Żywego Słowa, 20 października spotkali się dorośli chcący doskonalić techniki prawidłowego mówienia i oddychania. Na rozpoczynających cykl zajęciach zatytułowanych Dykcja i emisja, czyli sprawnie i poprawnie wykonana została krótka analiza sposobu mówienia uczestników.

Ze względu na epidemię działania miały charakter online i zostały opublikowane na Facebooku MBP oraz Filii nr 22:

- 06.08.2020 - film informujący o Bibliotecznym Inkubatorze Kreatywnym;

- 19.08.2020 - twórcze warsztaty online „Co się stanie gdy…” w ramach Przyrodniczego Klubu Kreatywności. Tematem były eksperymenty, czym są i po co się je robi. Dzieci miały też możliwość zapoznać się z zasadami przeprowadzania eksperymentów tak, aby miały one wartość naukową. Podczas zajęć zaprezentowane zostały dwa eksperymenty z zakresu biologii; tematyka dotyczyła ludzkiego organizmu. Eksperymenty były proste, a potrzebne do ich przeprowadzenia składniki łatwe do zdobycia, aby każde zainteresowane dziecko mogło samodzielnie w domu przeprowadzić taki eksperyment. Dodatkowo pod filmikiem z zajęć został udostępniony quiz o ludzkim ciele na platformie edukacyjnej Learning Apps.

Laboratorium w Bibliotece na Herberta

W listopadzie odbyły się kolejne warsztaty online w ramach Bibliotecznego Inkubatora Kreatywnego. Tematem spotkania Przyrodniczego Klubu Kreatywności były substancje chemiczne zwane polimerami.

 

Czy Smok Wawelski był dinozaurem?

W marcu Filia 22 zorganizowała dla dzieci cykl zajęć o dinozaurach. W trakcie spotkań dzieci pogłębiły swoją wiedzę na temat tych niesamowitych stworzeń, a dzięki książkom z rozszerzoną rzeczywistością mogły „przyjrzeć” im się dokładnie.