Weekend seniora z kulturą  w Bibliotece

1 i 2 października 2022 roku w całej Polsce odbywały się wydarzenia pod znakiem „Weekendu seniora z kulturą” - akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie przygotowała dla Seniorów ciekawe spotkania autorskie, prelekcje oraz upominki książkowe. Celem akcji jest integracja, aktywizacja i zachęcenie osób starszych do uczestnictwa w życiu kulturalnym. W MBP "Weekend seniora z kulturą" trwał znacznie dłużej - od 29 września do 3 października.

Wanderstrasse: wędrówki obrazów według Aby'ego Warburga

21 września, w naszej filii rozpoczęła się XIV Edycja Otwartych Wykładów z Historii Sztuki "Sławne - Emblematyczne - Kontrowersyjne wędrówki dzieł i arcydzieł sztuki w kulturze", które zainaugurował Ryszard Kasperowicz wykładem "Wanderstrasse: wędrówki obrazów według Aby'ego Warburga".

Niemiecki historyk sztuki, pionier współczesnej antropologii obrazu - Aby Warburg, m.in. badał wpływ starożytności na kulturę europejską czy relację pomiędzy historią sztuki a historią kultury.

Z Lublina do Lwowa. Książki z MBP dla ukraińskich bibliotek

Ponad 400 książek polskojęzycznych przekazała Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie dla lwowskich bibliotek. Wśród nich są zarówno tytuły reprezentujące kanon literatury polskiej, jak również przekłady książek zagranicznych.

Noc Bibliotek 2022 - "To się musi powieść"

Za nami VIII odsłona ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem: „To się musi powieść”. Miejska Biblioteka Publiczna jak co roku włączyła się do akcji. Popołudnie i wieczór w naszych filiach upłynęły pod znakiem spotkań, koncertów, prelekcji i warsztatów. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wyjątkowego wydarzenia.

Narodowe Czytanie 2022 - "Ballady i Romanse"

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie po raz jedenasty włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. W poprzednich latach czytaliśmy m.in. dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz „Nowele polskie”. W tym roku przenieśliśmy się do tajemniczego świata "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza - wydanego w Wilnie w 1822 roku poetyckiego zbioru, który do dziś jest uważany za manifest polskiego romantyzmu.