Spotkania "Przy kawie". Wanda Rutkiewicz

Wanda Rutkiewicz była pierwszą kobietą na świecie, która zdobyła K2. Jako pierwsza Polka i pierwsza Europejka stanęła na szczycie Mount Everest. Zdobyła osiem spośród czternastu ośmiotysięczników.

O Konopnickiej przy kawie

To było szczególne spotkanie. Pierwsze po długiej przerwie. Bardzo emocjonalne, pełne wspomnień z ostatnich dwóch lat oraz komentarzy dotyczących spraw, wobec których trudno przejść obojętnie. Miałyśmy dla siebie czas i uważność.

"Kim one/oni są..."

Przy kawie, 4 marca 2020 r., rozmawiałyśmy o imigrantach mieszkających w Lublinie. O migracji nie da się opowiedzieć dwoma zdaniami, jak zapowiada świetnie opracowana broszura "Kim one/oni są...". Z podziękowaniem dla Stowarzyszenia Homo Faber za swego rodzaju przewodnik dla nas w tym temacie.
Anna Rafalska

Po sąsiedzku - Białoruś i Ukraina

Tydzień 15-19 czerwca poświęcony był w Filii nr 21 współczesnej literaturze naszych sąsiadów, ponieważ wydaje się, że wciąż niewiele o niej wiemy. Zaprezentowałyśmy sylwetki czołowych, nagradzanych pisarzy ukraińskich i białoruskich. Byli to Andrej Adamowicz, Julia Cimafiejewa, Alhierd Bacharewicz, Andrij Lubka, Natalka Śniadanko, Kateryna Babkina oraz Andrij Bondar. Książki tych autorów, wydane przez Warsztaty Kultury, dostępne są w ofercie naszej filii.

20200127 Sztal

Powstanie styczniowe było pierwszym zarejestrowanym fotograficznie zrywem niepodległościowym. W pamiątkach rodzinnych pozostało wiele spośród około półtora miliona zdjęć wykonanych w tamtym czasie, największą kolekcją dysponuje Muzeum Wojska Polskiego.