- Szczegóły
- Kategoria: Działalność filii
- Odsłony: 141
Światowy Dzień Książki to doskonała okazja, by docenić autorów, wydawców i wszystkich, którzy dbają o to, by literatura była dostępna dla każdego. W 1995 roku UNESCO ustanowiło święto miłośników literatury na dzień 23 kwietnia. Jednak korzenie Dnia Książki sięgają lat dwudziestych XX wieku, a swój początek miał w Katalonii. Kilka lat później Dzień Książki zaczął być obchodzony przez mieszkańców całej Hiszpanii, a od 1964 roku celebrują go także mieszkańcy pozostałych krajów hiszpańskojęzycznych. Jak był obchodzone w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej? Zapraszamy do naszych relacji.
- Szczegóły
- Kategoria: Działalność filii
- Odsłony: 35
Wystarczył jeden wieczór, by przenieść się do kilku różnych światów: poezji, muzyki i teatru. A wszystko za sprawą spotkania autorskiego, które odbyło się 24 kwietnia 2025 r. w Filii nr 2 MBP w Lublinie.
- Szczegóły
- Kategoria: Działalność filii
- Odsłony: 108
W ramach obchodów osiemdziesiątej piątej rocznicy rosyjskiej zbrodni dokonanej na polskich bohaterach w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni i innych miejscach, 9 kwietnia odbyło się w naszej filii spotkanie pt."Katyń - oblicza totalitaryzmu". Prelekcję wygłosił pan Andrzej Miskur.
- Szczegóły
- Kategoria: Działalność filii
- Odsłony: 39
Pierwszy kwietniowy wykład w ramach XVI edycji otwartych wykładów z historii sztuki 2024/2025 był zatytułowany "Parasite czy Cesarz mrówek – antropologiczna wizja estetyki przyrody". Wygłosił go Pan Doktor Marcin Pastwa.
Punktem wyjściowym było omówienie dwóch tytułów:
„Parasite” – koreański film nagrodzony czterema Oscarami, który poza wątkiem społecznym pokazuje też relację człowieka z miejską naturą.
„Cesarz mrówek” – powieść science fiction Bernarda Werbera, ukazująca świat mrówek z ich własną strukturą społeczną, religią i nauką – niemal lustrzane odbicie ludzkiej cywilizacji.
- Szczegóły
- Kategoria: Działalność filii
- Odsłony: 229
Podczas gdy kwiecień przypomina nam o kaprysach natury, najnowsza wystawa w Galerii OKNA MBP Lublin daje świadectwo urokliwej strony jej nieprzewidywalności. Za sprawą wystawy “Ulotność i harmonia” malarki i graficzki Agnieszki Sulimierskiej, której otwarcie odbyło się 4 kwietnia, przestrzeń galerii ozdobiły akwarelowe obrazy z motywami roślinnymi.
Artystka podkreśla, że przez wiele lat głównym obszarem jej zainteresowań malarskich było malarstwo olejne. Akwarela w jej życiu pojawiła się dość nieoczekiwanie - w efekcie zbiegów okoliczności oraz pod wpływem środowiska akwarelistów, których twórcza synergia zachęciła ją do wkroczenia na nową artystyczną ścieżkę.