Events on środa, 18 marzec 2020
lista wydarzeń
Sentymentalne powroty
Sentymentalne powroty to tytuł wystawy lalek wykonanych z tkanin. Inspirowane one są historią, literaturą i folklorem. Uszyte zostały z dużą dbałością o szczegóły, z uwzględnieniem mody i stylu życia w dwudziestoleciu międzywojennym.
Autorkami prac są Anna Michalczyk, Paulina Romanowska i Jolanta Weiser.
Wystawa ta to swoista podróż w przeszłość i życie ówczesnego społeczeństwa, które musiało dostosować się do szybkich zmian cywilizacyjnych i obyczajowych. Odtworzone scenki z lalkami w głównych rolach, pozwalają nam zobaczyć obraz codzienności zwykłych ludzi zamieszkujących miasto. Ekspozycja oprócz walorów artystycznych ma również spore znaczenie edukacyjne.
Szycie lalek materiałowych według własnych projektów jest dla autorek wystawy pozazawodową pasją i twórczą działalnością, którą zajmują się z powodzeniem od kilku lat. Wszystkie panie są radomiankami.
“Oniryzm” - wystawa prac studentów
“Oniryzm” to wystawa prac studentów I roku malarstwa i II grafiki Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS. Prezentowane grafiki wyknane zostały w druku wklęsłym pod kierunkiem dr hab. Anny Perłowskiej-Weiser. Pracownia druku wklęsłego to miejsce, gdzie student nie tyko zdobywa warsztat graficzny ale także dzięki grafice kształtuje swoją kreatywność.
Tekst: dr hab. Anna Perłowska-Weiser
Wystawa będzie prezentowana do 25.03.2020.
Kwiaty w poezji - warsztaty
Zapraszamy do Filii nr 39 MBP na warsztaty "Kwiaty w poezji", prowadzenie Jolanta Jakielska, dn. 18.03.2020 godz. 16.00
Malarskie inspiracje. Sztuka w świecie mody
Wykład dotyczyć będzie relacji pomiędzy sztuką ubioru a malarstwem i rzeźbą u progu XX wieku we Włoszech i jej wpływu na modę współczesną. Działania futurystów włoskich, ich czynny udział w życiu społecznym Włoch będą punktem wyjścia do ukazania poszukiwania wspólnej płaszczyzny, odkrycia wzajemnych inspiracji i przenikania świata mody i sztuki.
Świat mody początku ubiegłego stulecia bogaty był również we wpływy sztuki dawnej: antyku i renesansu, które były tak samo ważne, jak geometryczne wzory fascynujące kubistów czy pospolite materiały zaczerpnięte z życia codziennego. Sama moda stanowiła również przedmiot zainteresowania artystów, stając się nierzadko sposobem popularyzacji sztuki.