Warsztaty artystyczne, literackie, naukowe i przyrodnicze, zajęcia sensoryczne, pokazy filmowe, gry i dużo wspólnej zabawy – to wszystko czeka na najmłodszych w ramach organizowanej przez Urząd Miasta Lublin akcji „Lato w mieście”. Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie po raz kolejny zaprasza dzieci do ciekawego, twórczego i pożytecznego spędzenia wakacji. Oto, co przygotowały wybrane filie:
Zapisy na tegoroczną edycję akcji „Lato w mieście” rozpoczynają się 13 czerwca 2025 r.
Filia nr 2, ul. Peowiaków 12, tel. 81 466 62 02
Sekrety starych zamków – warsztaty literacko-plastyczne
Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemnic starych zamczysk i warowni. Odwiedzimy baśniowy zamek Neuschwanstein, poszukamy skarbów Inków ukrytych w zamku w Nidzicy oraz dowiemy się, kim było tajemnicze stworzenie mieszkające w Loch Ness. Najodważniejsi uczestnicy wybiorą się z wizytą do siedziby hrabiego Draculi. Kto wie, może ugości nas... herbatką! W programie także gry biblioteczne, spotkanie ze średniowieczną muzyką i tańcami oraz budowanie wielkiej makiety zamczyska.
1 lipca, godz. 11.00-12.30 - Na tropie inkaskich skarbów. Poznajemy historię zamku w Nidzicy i szukamy tajemniczych artefaktów w bibliotece
3 lipca, godz. 11.00-12.30 - Odwiedzamy zamek Śpiącej Królewny, czyli Neuschwanstein. Spotkanie z kulturą dworską
8 lipca, godz. 11.00-12.30 - Dziecko o specjalnych mocach, czyli niesamowita historia potwora z Loch Ness. Poznajemy bogactwo szkockich legend
10 lipca, godz. 11.00-12.30 - Z wizytą u hrabiego Draculi. Budujemy własną warownię
Zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat, ograniczona liczba uczestników obowiązują zapisy (osobiste, telefoniczne lub mailowe Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
Filia nr 3, ul. Hutnicza 20 A, tel. 81 746 29 63
Lato na blokach
Warsztaty pozwalające dzieciom spędzić czas wolny od szkolnych obowiązków w sposób niecodzienny i kreatywny – wśród propozycji są m.in. zajęcia plastyczne i rękodzielnicze. Nie zabraknie również gier i zabaw rozwijających tzw. kompetencje miękkie, tj. uważność, umiejętność współpracy, kreatywność itd., a także gier podwórkowych, które zorganizujemy na terenie pasażu przylegającego do biblioteki. Planowanych dziewięć warsztatów to szansa, aby młodzi mogli mieć kontakt z bezpłatną i dostępną ofertą kulturalną w miejscu zamieszkania.
30 czerwca, godz. 12.00-14.00 - Startujemy z kolorem! Kolaż Moje wymarzone wakacje. Zabawy zapoznawcze i budowanie zaufania w grupie.
7 lipca, godz. 12.00-14.00 - Wakacyjna dżungla. Tworzenie kolaży z liści, papieru i materiałów naturalnych. Zabawy ruchowe i zadania drużynowe.
14 lipca, godz. 12.00-14.00 - Morska przygoda. Prace plastyczne z masy solnej Morskie stworzenia. Zabawy integracyjne z elementami rywalizacji.
21 lipca, godz. 12.00-14.00 - Magiczne mozaiki. Tworzenie obrazów z recyklingu (kapsle, guziki, kolorowy papier). Gry kooperacyjne i logiczne
28 lipca, godz. 12.00-14.00 - Zaczarowane maski. Projektowanie i wykonanie masek teatralnych. Zabawy z improwizacją i odgrywaniem ról.
4 sierpnia, godz. 12.00-14.00 - Tęczowy świat emocji. Malowanie emocji: ekspresja farbami i pastelami. Zabawy integracyjne z rozmową o emocjach.
11 sierpnia, godz. 12.00-14.00 - Kosmiczne warsztaty. Tworzenie rakiet i planet z papieru i plasteliny. Zabawy na czas i współpraca w drużynach.
18 sierpnia, godz. 12.00-14.00 – Zwierzakowo. Prace plastyczne inspirowane ulubionymi zwierzętami.
25 sierpnia, godz. 12.00-14.00 - Wspólne zakończenie w formie pikniku przed biblioteką.
Zajęcia współorganizowane z Fundacją Strefa Dorastania skierowane do dzieci w wieku 7-14 lat zamieszkujących dzielnicę Tatary, liczba miejsc ograniczona obowiązują zapisy (osobiste lub telefoniczne)
Filia nr 6 BIOTEKA, Al. Racławickie 22, tel. 81 710 38 73
Artystyczne pasje cioci Jadzi
Wybór warsztatów artystyczno-rzemieślniczych prezentujących trzy różne dziedziny sztuki: sztukę tekstylną, grafikę oraz rzeźbę. Idealna propozycja dla małych artystów i wielbicieli aktywności manualnych! Zajęcia z grafiki warsztatowej i ceramiki są dwudniowe ze względu na złożoność techniki.
1 lipca, godz. 11.00-12.30 - Jadzia Pętelka – warsztaty makramy
19 sierpnia, godz. 11.00-12.30 - Ciocia Jadzia i linoryt – warsztaty grafiki
20 sierpnia, godz. 11.00-12.30 - Ciocia Jadzia i linoryt – warsztaty grafiki (kontynuacja zajęć)
26 sierpnia, godz. 11.00-12.30 - Lepimy z ciocią Jadzią – warsztaty ceramiczne
27 sierpnia, godz. 11.00-12.30 - Lepimy z ciocią Jadzią – warsztaty ceramiczne (kontynuacja zajęć)
Wakacje u cioci Jadzi
Wakacje u rodziny zawsze są pełne atrakcji – ciocia Jadzia zabierze nas do zoo na zajęcia z robotyki. Wybudujemy i wykończymy wakacyjny domek cioci. Roboty pomogą nam zaprojektować różne elementy konstrukcji, które połączymy i udekorujemy. Potem przyjdzie czas na turniej gier planszowych i karcianych. W trakcie wakacji czeka nas też ziołowy zawrót głowy, czyli warsztaty zielarskie z dziką roślinnością, podczas których dzieci poznają moc ziół, stworzą swoje zielniki i polne bukiety. Będziemy mieli też okazję przygotować wspólnie imprezę imieninową cioci Jadzi, a także poświętować! Szykuje nam się również dzień retro gier i zabaw. Klasy, kapsle, a może guma?
7 lipca, godz. 11.00-13.00 - Zwariowana wycieczka do zoo z ciocią Jadzią – zajęcia z robotyki
9 lipca, godz. 11.00-13.00 - Roboty rysują, dzieci budują – domek cioci Jadzi – warsztaty artystyczne z robotami
11 lipca, godz. 11.00-13.00 - Ciociogranie – kto wygra z Jadzią? – turniej gier planszowych i karcianych
14 lipca, godz. 11.00-13.00 - U cioci na imieninach... – warsztaty artystyczne rozwijające umiejętności społeczne
16 lipca, godz. 11.00-13.00 - Chwast Party u cioci Jadzi – warsztaty zielarskie
18 lipca, godz. 11.00-13.00 - Opowieści z trzepaka – retro gry i zabawy
Zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat, ograniczona liczba uczestników, przed zajęciami rozdawane będą opiekunom pisemne zgody na publikację wizerunku dzieci. Obowiązują zapisy (telefoniczne lub osobiste, prosimy NIE zapisywać dzieci drogą elektroniczną (e-mail, messenger)
Filia nr 8, ul. Zuchów 2, tel. 81 534 10 73
Pogodowy zawrót głowy
Zapraszamy dzieci na wakacyjne spotkania z klimatem, pogodą ze słońcem i pod chmurką. Na naszych zajęciach będziemy tworzyć ikony i symbole pogody. Przedstawimy nasze własne prognozy na mapach. Nie zabraknie zabaw ruchowych i ekologicznych gier planszowych. Spotkania wzbogacą klimatyczne rozmowy o wymarzonych miejscach podróży i ekstremalnych zjawiskach pogodowych.
7-11 lipca, godz. 12.00-14.00
Zajęcia dla dzieci w wieku 6-9 lat, ograniczona liczba uczestników (maksymalnie 10 osób) obowiązują zapisy osobiste
Filia nr 9, ul. Krańcowa 106, tel. 81 744 17 18
Labirynt zagadek w bibliotece
Zapraszamy do udziału w grach i zabawach w bibliotece. Uczestnicy Lata w Mieście będą mieli okazję spróbować swoich sił w szukaniu zadań ukrytych pomiędzy książkami. Dzięki różnym sposobom odszyfrowywania wiadomości rozwiążą wszystkie zagadki. W programie również gry planszowe, układanie klocków LEGO oraz wiele innych atrakcji.
3, 10, 17, 24, 31 lipca, godz. 11.00-12.00
Ograniczona liczba uczestników, zajęcia dla dzieci potrafiących czytać. obowiązują zapisy (osobiste lub telefoniczne prosimy NIE zapisywać dzieci drogą elektroniczną (e-mail, messenger),
Filia nr 10, ul. F. Kleeberga 12 A, tel. 81 747 10 23
Baśniowy świat Śnieżki i siedmiu krasnoludków
Każdy dzień to urywek z codzienności Śnieżki i siedmiu krasnoludków. Przekonajmy się razem, jakie bransoletki potrafi wykonać Śnieżka, czy Nieśmiałek wykona bukiet, czy Wesołek wszystkich rozśmieszy, czy Śpioszek nie zaśnie, czy Mędrek zaskoczy pomysłowością, czy Apsik zapomni o kichaniu, czy Gapcio się nie zagapi i czy Gburek się rozchmurzy.
5 sierpnia, godz. 12.00-14.00 - Śnieżka - bransoletki z gumeczek i koralików
7 sierpnia, godz. 12.00-14.00 - Wesołek - malowanie na kamieniach
12 sierpnia, godz. 12.00-14.00 - Nieśmiałek - kwiaty z bibuły
14 sierpnia, godz. 12.00-14.00 - Śpioszek - piankolina na różne sposoby
19 sierpnia, godz. 12.00-14.00 - Mędrek - cuda z wytłaczanek
21 sierpnia, godz. 12.00-14.00 - Apsik - gliniane różności
26 sierpnia, godz. 12.00-14.00 - Gapcio - drugie życie słoiczków (malowanie na szkle)
28 sierpnia, godz. 12.00-14.00 - Gburek - origami dla cierpliwych i wytrwałych
Zajęcia dla dzieci w wieku 5-12 lat, ograniczona liczba uczestników (12 osób), obowiązują zapisy (osobiste lub telefoniczne)
Filia nr 12, ul. Żelazowej Woli 7, tel.81 741 52 73
Fabryka opowieści
Zapraszamy na zajęcia z kreatywnego pisania, podczas których dzieci będą mogły odbyć podróż do świata wyobraźni, gdzie staną się autorami własnych opowieści. W czasie warsztatów uczestnicy będą tworzyć bohaterów, budować fabułę i wyrażać emocje za pomocą słów. Będą zabawy językowe, ćwiczenia twórcze i wspólne czytanie. To doskonała okazja, by odkryć w dzieciach małych pisarzy i rozbudzić w nich miłość do książek.
4, 11, 18, 25 lipca, godz. 12.00-14.00
1, 8, 22, 29 sierpnia, godz. 12.00-14.00
Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 9-14 lat.
Planszówki w akcji
Zapraszamy wszystkie dzieci – zarówno te młodsze, jak i starsze – oraz ich opiekunów do gry w różnorodne planszówki. Wspólnie zagramy w ulubione gry i spędzimy miło czas. Nie zabraknie też okazji do czytania interesujących książek oraz chwili na słodki poczęstunek. Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy!
2, 9, 16, 23 lipca, godz. 12.00-14.00
6, 13, 20, 27 sierpnia, godz. 12.00-14.00
Bez ograniczeń wiekowych (dzieci w wieku 4-6 lat zapraszamy wraz z opiekunami).
Sztuka przyjaźni
Cykl zajęć czytelniczo-plastycznych z okazji Międzynarodowego Dnia Przyjaźni, podczas których dzieci porozmawiają o tym, jak ważna jest przyjaźń oraz wykonają m.in. portret przyjaciela, zakładki do książek i kolorowe ilustracje do bajek. To radosne i twórcze wydarzenie połączy uczestników wokół pięknych wartości i dobrej zabawy.
28 i 30 lipca, godz. 12.00-14.00
Zajęcia dla dzieci 4-10 lat (dzieci w wieku 4-6 lat zapraszamy wraz z opiekunami).
Za drzwiami wyobraźni
Spotkania przenoszące dzieci do magicznego świata H. Ch. Andersena – pełnego niezwykłych postaci, wzruszających historii i mądrych przesłań. Dzieci będą miały okazję zapoznać się z sylwetką pisarza oraz wysłuchać pięknych baśni.
7, 14, 21 lipca, godz. 12.00-14.00
4, 11, 18, 25 sierpnia, godz. 12.00-14.00
Zajęcia dla dzieci w wieku 4-10 lat (dzieci w wieku 4-6 lat zapraszamy wraz z opiekunami). Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy (osobiste, telefoniczne lub mailowe), ograniczona liczba uczestników (12 osób), e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 16, ul. Kasztanowa 1, tel. 81 444 77 55
Dżungla w mieście
Zajęcia i warsztaty literacko-plastyczne z okazji 160. rocznicy urodzin J.R. Kiplinga. Dzieci poznają fragmenty książki Księga dżungli oraz wykonają własną dżunglę z podobiznami dzikich zwierząt.
30 czerwca, 2 i 4 lipca, godz. 11.00-13.00
Zajęcia dla dzieci w wieku 6-10 lat, ograniczona liczba uczestników (10 osób)
Wyprawa w kosmos z Małym Księciem
Zajęcia i warsztaty literacko-plastyczne zorganizowane z okazji 125. rocznicy urodzin
A. de Saint-Exupéry'ego. Dzieci wysłuchają fragmentów książki Mały Książę, wykonają modele planet i postaci bohaterów oraz różany las.
25, 27, 29 sierpnia, godz. 11.00-13.00
Zajęcia dla dzieci w wieku 6-10 lat, ograniczona liczba uczestników (10 osób). Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy (osobiste lub telefoniczne)
Filia nr 18, ul. Głęboka 8 A, tel. 81 525 10 91
Twórcza przystań
Zacumuj w bibliotece i wypłyń na szerokie wody wyobraźni! „Twórcza przystań” to cykl wakacyjnych warsztatów plastycznych i literackich dla dzieci w wieku szkolnym. Uczestnicy stworzą własne dzienniki, zaprojektują naklejki, ozdobne magnesy i pocztówki z wakacji. Będzie kolorowo, kreatywnie i z humorem – wszystko, czego potrzeba do wakacyjnej przygody z wyobraźnią!
5 sierpnia, godz. 10.00-11.00 - Dziennik pokładowy, czyli warsztaty literacko-plastyczne o prowadzeniu własnego dziennika – zajęcia wprowadzające (klasyczny, bullet journal, junk journal)
7 sierpnia, godz. 10.00-11.00 - Kleisty biznes, czyli warsztaty tworzenia własnych naklejek do dzienników i nie tylko
12 sierpnia, godz. 10.00-11.00 - Moc przyciągania, czyli warsztaty tworzenia ozdobnych magnesów, cz. I
14 sierpnia, godz. 10.00-11.00 - Moc przyciągania, czyli warsztaty tworzenia ozdobnych magnesów, cz. II
19 sierpnia, godz. 10.00-11.00 - Dziennik pokładowy, czyli warsztaty literacko-plastyczne o prowadzeniu własnego dziennika - zajęcia uzupełniające (poznajemy nowe techniki)
21 sierpnia, godz. 10.00-11.00 - Własnoręcznie wykonane pocztówki z wakacji
Zajęcia dla dzieci w wieku 7-13 lat, ograniczona liczba uczestników, obowiązują zapisy (preferowane zapisy mailowe), e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 20, ul. Krężnicka 125, tel. 81 750 09 26
Biblioteka to nie tylko książki...
Zapraszamy do udziału w turnieju gier planszowych, układaniu puzzli oraz malowaniu twarzy. Pobawimy się również na świeżym powietrzu piłkami sensorycznymi, kredą oraz balonami. Korzystając z sąsiedztwa Zalewu Zemborzyckiego, zapoznamy się też z jego historią i wybierzemy się na spacer.
10, 17, 24 lipca, godz. 10.00-12.00
Zajęcia dla dzieci do lat 7, zapraszamy z opiekunem, zapisy nie są wymagane
Filia nr 22, ul. Z. Herberta 14, tel. 81 744 48 16
Wędrówki po Szepczącym Lesie
Zapraszamy dzieci w wieku 8-12 lat na wyjątkowy cykl spotkań literacko-kreatywnych inspirowanych pełną ciepła i humoru serią książek Marcina Mortki o przygodach Tappiego w Szepczącym Lesie!
W magicznej atmosferze lasu pełnego niezwykłych postaci, wspólnie z najsympatyczniejszym pod słońcem wikingiem i jego wiernym przyjacielem Chichotkiem przeżyjemy niesamowite przygody, poznamy tajemnice przyrody, nauczymy się, czym są odwaga, przyjaźń, szacunek i troska o innych, stworzymy kreatywny zielnik, grę planszową oraz odbędziemy pełną wyzwań podróż po pełnej tajemnic Bibliotecznej Krainie.
To idealny sposób na spędzenie wakacyjnego tygodnia w bibliotece – z książką, kreatywną zabawą i gronem rówieśników. Do zobaczenia w Szepczącym Lesie!
7 lipca, godz. 11.00-13.00 - Potężny wiking – poznajemy Tappiego i jego świat - gry i zabawy integracyjne
8 lipca, godz. 11.00-13.00 - Zabawa w emocje i wartości według Kodeksu Tappiego - tworzenie gry planszowej
9 lipca, godz. 11.00-13.00 - Stwórzmy własną przygodę - warsztat literacko-kreatywny
10 lipca, godz. 11.00-13.00 - Świat przyrody w Szumiącym Lesie - tworzenie zielnika - warsztat kreatywny
11 lipca, godz. 11.00-13.00 - Tajemnica Bibliotecznej Krainy - gra terenowa
Zajęcia dla dzieci w wieku 8-12 lat, ograniczona liczba uczestników (maksymalnie 10 osób), obowiązują zapisy (telefoniczne lub osobiste)
Filia nr 24, ul. Juranda 7, tel. 81 525 65 03
W świecie natury i literatury
Podczas sierpniowych zajęć czytelniczo-plastycznych uczestnicy będą mieli okazję przenieść się do krainy poszczególnych żywiołów. W trakcie zajęć dzieci wezmą udział w grach, konkursach oraz warsztatach plastycznych.
19 sierpnia, godz. 11.00-13.00 - Morska przygoda - dzień wody
20 sierpnia, godz. 11.00-13.00 - Zielono mi! - dzień ziemi
21 sierpnia, godz. 11.00-13.00 - Na skrzydłach wyobraźni - dzień powietrza
Zajęcia dla dzieci w wieku 6-13 lat, obowiązują zapisy telefoniczne
Filia nr 26, ul. Leonarda 16, tel. 81 525 64 39
Biblioteka pełna przygód. Kto mieszka w bajce?
Cykl zajęć wprowadzających najmłodsze dzieci w świat książek i biblioteki. Poznamy różne bajkowe postacie. Poprzez opowieści, ruch i działania artystyczne dzieci wczują się w role bohaterów książek. Zajęcia mają formę zabawy, która rozwija kreatywność i zmysły.
7, 9, 11 lipca, godz. 11.00-12.00
Zajęcia dla dzieci w wieku 3-7 lat, ograniczona liczba uczestników, grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt, obowiązują zapisy (osobiste lub telefoniczne)
Filia nr 28, ul. Nadbystrzycka 85, tel. 81 525 86 44
Za co lubimy wiersze Jana Brzechwy?
Prezentując dzieciom wiersze Jana Brzechwy, pokażemy, jak ważna jest wyobraźnia w życiu dziecka. Podkreślimy humorystyczną wymowę utworów Brzechwy, które pełnią również funkcję wychowawczą i pomagają pokochać czytanie. Opowiemy o wieloletniej współpracy z ilustratorem Janem Marcinem Szancerem. W nawiązaniu do zajęć dzieci wykonają prace plastyczne.
18-22 sierpnia, godz. 11.00-12.00
Zajęcia dla wszystkich zainteresowanych, grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny
Filia nr 29, ul. J. Kiepury 5, tel. 81 741 92 94
Nie ma nudy! Kreatywne wakacje w bibliotece
Podczas bibliotecznych zajęć literacko-plastycznych uczestniczki i uczestnicy poznają różnorodne techniki plastyczne i wykonają prace rękodzielnicze inspirowane książkami z kanonu literatury dziecięcej. Będziemy tworzyć m.in. magnesy w technice kolażu i gliniane zawieszki, poznamy także podstawy haftowania. Ponadto dzieci spędzą twórczo czas na zabawach integracyjnych i rozgrywkach planszówkowych.
1-4 lipca, godz. 10.00-14.00
Zajęcia dla dzieci w wieku 7-11 lat, ograniczona liczba uczestników (8 osób), prosimy, żeby dzieci miały ze sobą drugie śniadanie, obowiązują zapisy drogą mailową (każdej osobie odpiszemy i potwierdzimy zapis) e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 31, ul. Z. i W. Nałkowskich 104, tel. 81 744 71 69
Ruszamy na wakacje! Podróż do czterech Krain Bibliotecznych
Warsztaty literacko-plastyczne dotyczyć będą czterech obszarów tematycznych, zgrupowanych w tzw. Krainy Biblioteczne. Pierwszy dotyczyć będzie wody, drugi to drzewa, trzeci – emocje, czwarty zaś to wyobraźnia. Każdy z tematów omawiany będzie w oparciu o książki i oswajany podczas wykonywania prac plastycznych. Podczas wakacyjnych spotkań nie zabraknie też okazji do wspólnego spędzania czasu przy grach planszowych, które są niezastąpione w budowaniu i rozwijaniu relacji rówieśniczych.
7 lipca, godz. 10.30-12.00 - Kraina Wielkiej Wody
9 lipca, godz. 10.30-12.00 - Gry planszowe
11 lipca, godz. 10.30-12.00 - Kraina Wielkich Drzew
14 lipca, godz. 10.30-12.00 - Kraina Wielkich Emocji
16 lipca, godz. 10.30-12.00 - Gry planszowe
18 lipca, godz. 10.30-12.00 - Kraina Wielkiej Wyobraźni
Zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat, ograniczona liczba uczestników (15 osób), obowiązują zapisy (osobiste lub telefoniczne)
Filia nr 32 BIBLIO, ul. Szaserów 13-15, tel. 81 311 00 09
Czy szczęście można wyhodować?
Warsztaty literacko-plastyczne wokół książki Kwiat paproci Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, których tematem będzie poszukiwanie szczęścia.
2 lipca, godz. 11.30-13.00
6 sierpnia, godz. 11.30-13.00
Zajęcia dla dzieci w wieku 8-11 lat, ograniczona liczba uczestników (maksymalnie 10 osób w każdym terminie), obowiązują zapisy osobiste w BIBLIO
Pokazy filmowe w BIBLIO
W lipcu i sierpniu w każdy wtorek i czwartek zapraszamy zainteresowane osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane na projekcje filmowe. Istnieje możliwość obejrzenia wybranego wcześniej filmu.
1, 3, 8, 10, 15, 17, 22, 24, 29, 31 lipca
5, 7, 12, 14, 19, 21, 26, 28 sierpnia
Konieczność wcześniejszej rezerwacji terminu i godziny projekcji oraz wyboru filmu
Obowiązują zapisy (osobiste lub telefoniczne)
Stwórz własnego bohatera
Uczestnicy warsztatów wysłuchają krótkiego wstępu o tym, jak wykreować ciekawego bohatera literackiego. Na tej podstawie stworzą od zera własną postać – skupią się m.in. na jej cechach charakteru, a finalnie wykonają jej podobiznę.
30 lipca, godz. 11.30-13.00
27 sierpnia, godz. 11.30-13.00
Zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat, ograniczona liczba uczestników (10 osób w jednej grupie), obowiązują zapisy (osobiste lub telefoniczne)
Sznurkowe plecionki
Podczas zajęć uczestnicy poznają podstawy tworzenia makramy. Wspólnie nauczymy się wykonywać proste sploty, by stworzyć własny wiszący kwietnik i łapacz snów.
16 lipca, godz. 11.30-13.00 - Makramowy kwietnik – podczas warsztatów uczestnicy poznają tajniki powstawania makramy, począwszy od podstaw takich jak rodzaje sznurków oraz proste sploty, aż do stworzenia własnego wiszącego kwietnika
13 sierpnia, godz. 11.30-13.00 - Kolorowy łapacz snów – podczas warsztatów uczestnicy poznają historię i znaczenie łapacza snów oraz stworzą własną dekorację
Zajęcia dla dzieci w wieku 10-12 lat, ograniczona liczba uczestników (10 osób w jednej grupie), obowiązują zapisy (osobiste lub telefoniczne)
Zrozumieć komiks
Prelekcja na temat historii komiksu, jego rozwoju, języka oraz form komiksowych wzbogacona przykładami oraz ćwiczeniami.
25 lipca, godz. 11.30-13.00
22 sierpnia, godz. 11.30-13.00
Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat, ograniczona liczba uczestników, obowiązują zapisy (osobiste lub telefoniczne)
BIBLIO oddział Biblioteka Obcojęzyczna, ul. Szaserów 13-15, tel. 81 311 00 09
Warsztaty Introligatorskie
Chcesz dać swojej książce drugie życie? Przyjdź na warsztaty z introligatorstwa i zabaw się w książkowego chirurga. Na zajęciach naprawisz rozklejoną książkę, dowiesz się kilku ciekawostek na temat oprawiania druków, zaprojektujesz własną okładkę w internetowym programie graficznym Canva i stworzysz swoją oryginalną obwolutę! Jeśli chcesz sprawić starej książce darmowe spa, to nie zwlekaj i zapisz się na warsztaty!
7-9 lipca, godz. 11.30-13.00
Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku powyżej 13 lat, na zajęcia warto przynieść swoją książkę, ale nie jest to obowiązkowe, można zabrać rękawice i fartuszek, gdyż będziemy pracować z klejem i farbami. Obowiązują zapisy (osobiste, telefoniczne lub mailowe), liczba miejsc ograniczona (maksymalnie 8 osób), e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 34, ul. Judyma 2 A, tel. 81 466 59 12
Klub Kreatywnych Twórców
Zapraszamy na zajęcia plastyczne podczas, których dzieci będą korzystać z różnorodnych technik plastycznych. Zachęcamy do zabawy różnymi formami, teksturami, materiałami. Podczas każdego ze spotkań będziemy dodatkowo rozwiązywać zagadki, łamać szyfry, kodować i rozkodowywać tajne informacje. Słowem, poza manualnymi ćwiczeniami rozruszamy również nasze głowy.
8 lipca, godz. 10.00-11.30 - Zmaluj coś! - warsztat malowania na bawełnianych torbach
10 lipca, godz. 10.00-11.30 - Pluszowy przyjaciel – warsztaty szycia filcowych maskotek, przytulanek i stworków
15 lipca, godz. 10.00-11.30 - Tekturowe szaleństwo – warsztat tworzenia zwierząt z tektury falistej
17 lipca, godz. 10.00-11.30 - Zabawy z geometrią – papierowe mozaiki
Przez całe wakacje w godzinach otwarcia biblioteki zapraszamy dużych i małych na gry planszowe.
Zajęcia dla dzieci w wieku 7-10 lat, ograniczona liczba uczestników, obowiązują zapisy (osobiste, telefoniczne lub mailowe), e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 35, ul. Bursztynowa 20, tel. 81 311 00 02
Kolażowe obrazki piegusów i urwisów
Z okazji 100. rocznicy urodzin Edmunda Niziurskiego dzieci wykonają kolaże w oparciu o fragmenty książki Niewiarygodne przygody Marka Piegusa.
8 lipca, godz. 11.30-12.30
Zajęcia dla dzieci w wieku 10-12 lat, ograniczona liczba uczestników (8 osób)
Letni wzorek i kolorek
Tworzenie kompozycji plastycznej metodą odbitek, przy użyciu elementów takich jak: własnoręczne wykonane wycinanki, sznurki, liście, trawy, kwiaty.
5 i 7 sierpnia, godz. godz. 11.30-13.00
Zajęcia dla dzieci w wieku 10-12 lat, ograniczona liczba uczestników (8 osób na każdych zajęciach)
Pani Lato
Podczas zajęć dzieci wykonają obrazki na temat lata, inspirując się twórczością wybranych wybitnych malarzy, tj.: E. Maneta, A. Gierymskiego, C. Moneta, J. Chełmońskiego, J. Mehoffera.
15 lipca, godz. 11.30-12.30
Zajęcia dla dzieci w wieku 7-11 lat, ograniczona liczba uczestników (8 osób)
Strażnicy Opowieści – podróże małe i duże
Uczestnicy spotkania przeczytają fragmenty książek podróżniczych dla dzieci, zapoznają się z zabytkami i zwyczajami wybranych przez siebie regionów świata oraz uzupełnią dzienniki „Strażników Opowieści”.
27 sierpnia, godz. 13.00-14.00
Zajęcia dla dzieci w wieku 10-12 lat, ograniczona liczba uczestników (10 osób)
Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy (osobiste, telefoniczne lub mailowe), e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 36, ul. Zygmunta Augusta 15, tel. 81 311 00 16
Wakacje pod piracką banderą / BRAK MIEJSC
Zapraszamy na zajęcia inspirowane morskimi opowieściami i pirackimi skarbami. Na uczestników czekają liczne przygody: poszukiwanie pirackiego skarbu, pirackie zabawy darmowe i bitwa morska na kule z papieru. Posłuchamy morskich opowieści, rozwiążemy zagadki i łamigłówki, weźmiemy udział w zabawach ruchowych i integracyjnych, skorzystamy z fotobudki dla pirata i zrobimy papierowe łódki origami.
25-29 sierpnia, godz. 11.00-14.00
Zajęcia dla dzieci w wieku w wieku 7-11 lat, ograniczona liczba uczestników (maksymalnie 25 osób), obowiązują zapisy na cały cykl zajęć, czyli 5 dni, osobiście lub telefonicznie (nie przyjmujemy zapisów online), decyduje kolejność zgłoszeń
Filia nr 37, ul. Bazylianówka 85, tel. 81 742 12 87
Z nauką o emocjach
Zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat na wakacyjne zajęcia w bibliotece, podczas których połączymy rozmowy o emocjach z prostymi eksperymentami. Uczestnicy poznają złość, smutek i strach oraz wykonają doświadczenia, takie jak lampa lawa, deszczowa chmurka czy badanie gęstości cieczy. To okazja do nauki, zabawy i lepszego poznania siebie. Zajęcia rozwijają ciekawość świata, uczą uważności i radzenia sobie z trudnymi uczuciami.
20 sierpnia, godz. 10.30-12.00 - Złość i lampa lawa - co się w nas burzy?
Czy złość to zła emocja? A może po prostu bardzo silna? Na zajęciach porozmawiamy o tym, czym jest złość, jak ją rozpoznawać i co zrobić, gdy zaczyna „kipieć”. Po wspólnej rozmowie i przeczytaniu krótkiego opowiadania każdy uczestnik stworzy swoją lampę lawę - kolorowy eksperyment, który pokaże, jak emocje mogą „unosić się i opadać”, kiedy nauczymy się je obserwować.
21 sierpnia, godz. 10.30-12.00 - Smutek i deszczowa chmurka - uczymy się, że to minie
Smutek, podobnie jak deszcz, czasem pojawia się niespodziewanie, ale nigdy nie trwa wiecznie. Podczas zajęć porozmawiamy o tym, jak wygląda smutek, jak go rozpoznać i co może pomóc, gdy się pojawia. Następnie wykonamy barwny eksperyment z „deszczową chmurką”. To doświadczenie pokaże, że emocje - nawet te trudne – mogą być ciekawe i że warto im się przyglądać.
22 sierpnia, godz. 10.30-12.00 - Strach i tajemnicze ciecze - co się unosi, co opada?
Strach to emocja, która często pojawia się, gdy coś jest dla nas nowe lub nieznane. Na zajęciach będziemy rozmawiać o tym, skąd bierze się strach, jak go rozpoznać i w jaki sposób można nad nim zapanować. Przeprowadzimy również doświadczenie z gęstością cieczy, by sprawdzić, co opada na dno, a co zostaje na powierzchni. Eksperyment stanie się punktem wyjścia do rozmowy o tym, że to, co wydaje się straszne, może być zupełnie nieszkodliwe, jeśli tylko dobrze to poznamy.
Zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat, ograniczona liczba uczestników, obowiązują zapisy (osobiste, telefoniczne lub mailowe), e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 38, ul. Relaksowa 25, tel. 81 311 01 12
Słowiańskie wakacje w bibliotece
Zapraszamy dzieci na niezwykłą podróż do świata słowiańskich tradycji i kreatywnej zabawy! Aby przenieść się w magiczny świat naszych przodków, stworzymy razem barwny, inspirowany naturą i dawnymi wzorami ekomural na tkaninie. Odkrywając tajemnice słowiańskich wierzeń i zwyczajów, wyruszymy na emocjonującą grę terenową, gdzie przygoda spotka się z historią. Z papieru, kwiatów i ziół powstaną wianki oraz wyjątkowe stroje, które przeniosą nas w klimat dawnych zabaw i obrzędów. Czekają na Was niezapomniane chwile pełne kreatywności, ruchu i słowiańskiego ducha – nie może Was zabraknąć!
30 lipca, godz. 11.00-13.00 – Słowianie - prawdy i mity - prelekcja na temat życia Słowian i ich najbardziej znanych legend oraz warsztaty artystyczne (ekomural na tkaninie)
2 lipca, godz. 11.00-13.00 - Poszukiwanie kwiatu paproci - mobilna gra terenowa na zielonej polanie w pobliżu biblioteki. Słowiańskie aktywności i zabawy - zajęcia ruchowe
4 lipca, godz. 11.00-13.00 - Wiła wianki i wrzucała je do... - kreatywne warsztaty rękodzielnicze. Będziemy tworzyć papierowe wianki, dekoracje i ubrania w słowiańskim klimacie.
Zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat, ograniczona liczba uczestników (20 osób), obowiązują zapisy (osobiste, telefoniczne lub mailowe), e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 39, ul. Głuska 138, tel. 81 532 05 29
Kosmiczna wyprawa
Uczestnicy wakacyjnych zajęć z bibliotece wyruszą w kosmiczną podróż, która będzie pełna zabaw, warsztatów plastycznych i spotkań. Podczas zajęć dzieci zobaczą kosmos jako przestrzeń pełną zagadek, wynalazków i inspiracji. Wszechświat rozbudzi ich wyobraźnię i pasję do odkryć. Zapraszamy!
1, 3, 8, 10 lipca, godz. godz.10.00
Zajęcia dla dzieci w wieku 5-10 lat, ograniczona liczba uczestników, obowiązują zapisy (osobiste, telefoniczne lub mailowe), e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 40 BIBLIOTEKA NA POZIOMIE, ul. Sławin 20, tel. 81 511 10 76
Fantastyczne wakacje – zajęcia inspirowane literaturą fantasy
W czasie fantastycznych wakacji udamy się na wędrówkę do krainy wyobraźni wraz z bohaterami książek z cyklu Harry Potter, Jak wytresować smoka, Wojownicy i Czarnoksiężnik z Krainy Oz. Będziemy rozwiązywać zagadki, tropić smoki, pobudzać twórczą kreatywność, wykonywać prace plastyczne oraz integrować się podczas wspólnych zabaw.
14-17 lipca, godz. 11.00-13.00
28-31 lipca, godz. 11.00-13.00
Zajęcia dla dzieci w wieku 7-10 lat, ograniczona liczba uczestników. Obowiązują zapisy (osobiste lub telefoniczne) tel. 81 511 10 76