20200127 Sztal

Powstanie styczniowe było pierwszym zarejestrowanym fotograficznie zrywem niepodległościowym. W pamiątkach rodzinnych pozostało wiele spośród około półtora miliona zdjęć wykonanych w tamtym czasie, największą kolekcją dysponuje Muzeum Wojska Polskiego.

W tajniki ówczesnej fotografii i pierwszych fotomontaży wprowadził nas Pan Grzegorz Sztal – wielki pasjonat historii i wojskowości, kolekcjoner monet, zegarów, muszli i białej broni, współtwórca Prywatnego Muzeum Historycznego ZNAKI CZASU oraz członek Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich a także inicjator wydania cennych niewielkich reprintów przedwojennych publikacji. Spotkanie 22 stycznia w Filii nr 21 MBP było pierwszym z tegorocznego cyklu wykładów organizowanych przez Zarząd Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego w ramach projektu „Mieszkańcy Lubelszczyzny w armii carskiej”.
Wkrótce dostępny będzie zapis cyfrowy wykładu oraz audycja w Radio Lublin.

Anna Rafalska

Mężczyzna przegląda eksponaty
Prowadzący z publicznością
Drzewo genealogiczne