12 stycznia Filia nr 2 osiągnęła niezwykłą frekwencję. Sala wypełniła się uczestnikami spotkania podróżniczego pt. „Barwy Czarnego Lądu”. Dzięki dr. Dominikowi Maińskiemu przenieśliśmy się wyobraźnią w klimat książki Karen Blixen, „Pożegnanie z Afryką”.


Nasz Prelegent w ramach cyklu Inny Wymiar Podróży opowiedział nam o niezwykłej wyprawie do Kenii, Tanzanii, Ugandy i Rwandy. W sposób wyjątkowo ciekawy, ukazujący najważniejsze aspekty afrykańskiego kontynentu, przedstawił florę i faunę, sceny z parków narodowych, życie codzienne mieszkańców, zabytki, infrastrukturę drogową oraz wiele przejawów życia kulturalnego i obyczajowego. Dzięki zaprezentowanym zdjęciom z wyprawy do Afryki uczestnicy spotkania mogli zobaczyć przykłady architektury brutalistycznej w Nairobi, ekspozycję czaszek pierwszych ludzi – neandertalczyków, fotografie zwierząt na wolności, a także sierocińca dla słoni, udostępnianego tylko przez godzinę dziennie dla zwiedzających.
Dzięki relacji podróżniczej Pana Dominika Maińskiego zobaczyliśmy z bliska wioskę Masajów, gdzie podstawą gospodarki jest hodowla bydła, granicę między Kenią i Tanzanią, a także ekosystem Masai Mara – narodowego rezerwatu przyrody w Kenii. Najbardziej wyczekiwanym i najciekawszym punktem spotkania był opis wyprawy na Kilimandżaro. Nasz prelegent przedstawił dokładnie wszystkie zagadnienia dotyczące tej bardzo trudnej wspinaczki, której towarzyszyła obawa o reakcję organizmu na duże wysokości i odpowiedni poziom tlenu. Dla uczestników spotkania podróżniczego była to możliwość podziwiania niewiarygodnego sukcesu Pana Dominika, jakim było wejście na Kilimandżaro.
Podczas relacji z wybranych krajów Afryki nasz prelegent poruszył temat bezpieczeństwa podróżowania, chorób egzotycznych, jakie może niestety spowodować np. mucha tse-tse. Nasz Prelegent opowiedział o pochówkach dawnych królów w Ugandzie w Muzibu Azaala Mpanga, kolistym budynku głównym przykrytym kopułą oraz obecnej, reprezentacyjnej i rytualnej funkcji władców ugandyjskich w państwie.
Spotkanie z dr. Dominikiem Maińskim otworzyło nam także oczy na problemy, których doświadczyła Afryka podczas ludobójstwa w Rwandzie. Okiem historyka dokładnie zwiedził wystawy i przeanalizował tę dramatyczną część dziejów kraju, kiedy to 7 kwietnia 1994 roku doszło do pierwszych masowych mordów na ludności z plemienia Tutsi przez Hutu. Większość ofiar ginęła z rąk swoich sąsiadów. Zabijano bezbronne kobiety i dzieci, zwykle na oczach członków rodziny. Nie wahano się przed paleniem domów pełnych ludzi, dochodziło nawet do masakr w kościołach. Dramat tych dni w książce „Dzisiaj narysujemy śmierć” opisał reportażysta Wojciech Tochman. Obecnie Rwanda ma bardzo uporządkowaną infrastrukturę drogową i niezwykle jak na Afrykę czyste chodniki. Autor spotkania podróżniczego poddał interpretacji ten stan rzeczy: wyglądało to tak, jakby mieszkańcy chcieli posprzątać po sobie i zatrzeć ślady tragedii.
Serdecznie dziękujemy Panu dr. Dominikowi Maińskiemu za bogatą relację z afrykańskiej przygody. Jako historyk sztuki, historyk, pilot, przewodnik i podróżnik ukazał nam tak wspaniały przegląd z wyprawy, jaki możemy znaleźć tylko w najlepszych autobiograficznych książkach o życiu w Afryce.

 

Spotkanie odbyło się pod patronatem medialnym Dziennika Wschodniego.

 

 

Kierowniczka Filii nr 2 przedstawia zgromadzonym słuchaczom gościa
Dr Dominik Maiński podczas prelekcji
Fragment prezentacji towarzyszącej prelekcji
Słuchacze zgromadzeni w Filii nr 2 podczas spotkania pt. "Barwy Czarnego Lądu"