Events on czwartek, 16 wrzesień 2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Rachmistrzowie w naszych filiach.

piątek, 09 lipiec 2021 - czwartek, 30 wrzesień 2021

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, czyli największe i najważniejsze badanie polskiej statystyki publicznej. Spis odbywa się przez Internet i trwa do 30 września.

Udział w spisie jest obowiązkowy.
Spisem objęci są:
• mieszkańcy Polski – zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy,
• stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie spisu za granicą.

Wystawa poezji i fotografii ukraińskiej / do 30 września

środa, 01 wrzesień 2021 - niedziela, 26 wrzesień 2021

Rok Stanisława Lema

poniedziałek, 13 wrzesień 2021 - piątek, 17 wrzesień 2021

28 listopada 2020 roku, Sejm RP niemal jednogłośnie, doceniając poczesne miejsce pisarstwa Stanisława Lema w literaturze XX wieku i jego znaczenie dla rozwoju kultury polskiej i światowej, ustanawia rok 2021 Rokiem Stanisława Lema.

Stanisław Lem (1921-2006)
Pisarz gatunku hard science fiction, filozof, futurolog oraz krytyk. Urodzony 12 września 1921 roku we Lwowie. Syn Samuela Lema, lekarza laryngologa i Sabiny z Wollnerów. Od 1932 roku uczęszczał do II Państwowego Gimnazjum im. Karola Szajnochy we Lwowie. Studia medyczne rozpoczął w 1940 roku w Instytucie Medycznym we Lwowie, a ukończył w 1948 roku na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie po wojnie osiadł na stałe.

Moralność Pani Dulskiej

wtorek, 14 wrzesień 2021 - niedziela, 19 wrzesień 2021

Inne

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie po raz 10. brała udział w akcji Narodowe Czytanie. „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej została nagrana przez pracowników MBP w przepięknej scenerii Księgarni Dosłowna, a całość inscenizacji dopełniły stroje naszych czytających wypożyczone z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
Przypomnijmy sobie jeszcze raz tę ciekawą lekturę.

Link do filmu na YouTube:

Festiwal "Ojce i dziatki" - Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej

czwartek, 16 wrzesień 2021 - sobota, 18 wrzesień 2021

Lublin Spotkania

Jest to największa dotąd impreza ogólnopolska promująca czytelnictwo wśród dzieci organizowana przez Fundację Czas Dzieci.

Tegoroczna edycja rozpoczęła się w czerwcu w Warszawie, a następnie w kolejności festiwal odwiedził Radom, Dąbrowę Górniczą, Katowice, Sopot, Opole, Gdynię, Wrocław, we wrześniu będzie w Lublinie i w Zamościu.