Festiwal "Ojce i dziatki" - Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej

Data:

czwartek, 16 wrzesień 2021
- sobota, 18 wrzesień 2021 Godzina :

Adres:

Miejska Biblioteka Publiczna
Lublin

Kategoria:

Spotkania

Informacja o cenie

bezpłatnie

Zewnętrzny adres URL wydarzenia

Jest to największa dotąd impreza ogólnopolska promująca czytelnictwo wśród dzieci organizowana przez Fundację Czas Dzieci.

Tegoroczna edycja rozpoczęła się w czerwcu w Warszawie, a następnie w kolejności festiwal odwiedził Radom, Dąbrowę Górniczą, Katowice, Sopot, Opole, Gdynię, Wrocław, we wrześniu będzie w Lublinie i w Zamościu.

Międzypokoleniowy, bo dla dzieci liczy się rodzina. To w niej  kształtują się pozytywne nawyki i rozwija się miłość do literatury. Niech książki burzą mury generacyjne i łączą. Niech będą pretekstem i inspiracją do ważnych rozmów oraz wspaniale spędzonego wspólnie czasu.

Partnerski, bo stworzyliśmy ideę miast partnerskich. Duże ośrodki kulturalne, których naturalną rolą jest wyznaczanie kierunków, wskazywanie trendów, odważne parcie do przodu  to nie jedyne miejsca na mapie, gdzie będzie działał festiwal. Będziemy także w miastach partnerskich, niedalekich, niemal sąsiedzkich, nieco mniejszych, ale niczym nie ustępujących, pięknych, z bogatą historią i aspiracjami.

Miasta partnerskie to także odpowiedź na potrzeby seniorów, którzy dysponują czasem dla wnuków ale mogą mieć kłopot z przemieszczeniem do większych aglomeracji.

Otwarty, bo cieszymy się, gdy miasto, instytucja, księgarnia lub wydawca chcą dołączyć! Razem można dużo, dużo więcej!

Wspólny, bo festiwal jest realizowany przy wsparciu merytorycznym i produkcyjnym naszych niezawodnych wieloletnich partnerów. To, że możemy pracować razem, jest dla ogromną wartością!

Największy, bo to aż 10 miast (!) … To nie koniec. Festiwal zakłada aktywności nie tylko w miastach festiwalowych, ale też szereg atrakcji, w które można włączyć się niezależnie od miejsca zamieszkania.

Festiwal, bo wierzymy, że kontakt z literaturą może być świętem. Chcemy świętować mądrze.

 

 

Spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej:

 

16 września 2021, godz. 11:30 - 12:30

"Dlaczego rośliny rosną i czy zwierzęta rozmawiają?" – odkrywamy tajemnice przyrody z serią książek popularnonaukowych „Co i jak?”

Wiek: 5+
Miejsce: BIOTEKA, Aleje Racławickie 22

Co sprawia, że rośliny rosną? Czy wszystkie potrzebują tyle samo wody? Jak są zbudowane? Odpowiedzi na te i inne pytania mali czytelnicy znajdą na warsztatach przyrodniczych. Dowiedzą się również, jak zwierzęta rozmawiają, czy mają swój własny język, co znaczą ich gesty oraz jak okazują emocje.

UWAGA! Obowiązują zapisy mailowe: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .Liczba miejsc ograniczona

 

16 września 2021, godz. 13:30 - 14:30

"Tarmosia i spółka, czyli co słychać w świecie borsuków" – spotkanie i warsztat z Tomaszem Samojlikiem

Wiek: 7+
Miejsce: BIOTEKA, Aleje Racławickie 22

Drodzy Rodzice, Dziadkowie!
Czyż świat przyrody i ekologia nie są tematami, o których powinniśmy pamiętać zawsze? Jak przestawić je w sposób ciekawy, tak aby nasi młodzi podopieczni chcieli słuchać i przede wszystkim wprowadzać pewne zasady w życie? Przecież to oni są przyszłością naszej planety! Znaleźliśmy rozwiązanie idealne: warsztaty ekologiczne z uwielbianym przez dzieci autorem Tomaszem Samojlikiem. Koniecznie do nas dołączcie i poznajcie życie dzikich zwierząt Puszczy Białowieskiej “od kuchni”!

Młody Przyrodniku!
Wyobraź sobie ogrom zieleni, piękne lasy i odetchnij świeżym powietrzem, bo zabieramy Cię do Puszczy Białowieskiej! Co tam odnajdziemy? Jakie tajemnice odkryjemy? Jakie zwierzęta poznamy? Czy to miejsce idealne dla małych stworzeń, np. takich jak borsuki? Rozejrzyjmy się dookoła – ile ich znajdziemy? Być może całą rodzinę, której członkowie staną się naszymi przewodnikami po tym niesamowitym świecie przyrody. Przyjdźcie koniecznie na warsztaty wyobraźni! Udowodnimy Wam, że ograniczenia nie istnieją, a w prawdziwą podróż zmysłów udać możemy się zawsze i wszędzie!

UWAGA! Obowiązują zapisy mailowe: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .Liczba miejsc ograniczona!

Tomasz Samojlik

Jest biologiem pracującym w Puszczy Białowieskiej i zarazem odkrywcą jej przyrodniczej historii. Jest także znanym i cenionym autorem, współautorem i ilustratorem książek oraz komiksów dla dzieci. Autor poświęca wiele uwagi przyrodzie i opisuje ją w swoich książkach – przy czym czyni to w sposób prosty i zrozumiały dla dzieci. Znana jest jego słynna seria o Żubrze Pomponiku, która jest nieocenioną skarbnicą wiedzy o parkach narodowych. Jest zdobywcą bardzo wielu nagród m.in. otrzymał wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego dla najlepszego scenarzysty roku za komiks „Ryjówka przeznaczenia”. Dzieła tego pasjonata przyrody znajdują się na Złotej Liście książek polecanych przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Do wyróżnionych książek należą: „Ambaras”, „Nauczę cię pływać, moja wyderko” oraz seria „Żubr Pomponik”.

 

17 września 2021, godz. 10:30 - 11:30

Teatrzyk skarpetkowy w reżyserii i z udziałem Justyny Bednarek

Wiek: 9+
Miejsce: Biblioteka Multimedialna Biblio, ul. Szaserów 13

Drodzy Rodzice, Dziadkowie!

Udowadniamy, że naukę można wyciągnąć z losów każdego bohatera książkowego – nawet tego, który jest… skarpetką! Brzmi zaskakująco i niewiarygodnie? Doskonale! Koniecznie sprawdźcie, jakie opowieści można wysnuć na podstawie tak “legendarnego” zdarzenia jak zaginięcie skarpetki w praniu. Pamiętajmy, że wyobraźnia najmłodszych nie zna granic i tylko od nich zależy to, jak dobrze będą się bawić, tłumacząc sobie codziennie sprawy. Zapraszamy serdecznie na warsztat, który pobudzi Was i Wasze pociechy kreatywnie, ale także rozbawi do łez.

Drodzy Poszukiwacze Przygód!

Czy zdarza Wam się, że czasem tak ważny przedmiot jak skarpetka przepadnie w domowych pieleszach bez wieści? Czy to krasnoludki postanowiły zrobić Wam psikusa, czy może pralka skorzystała ze swojej magicznej mocy i po prostu wchłonęła jedną z Waszych ulubionych skarpetek na zawsze? A być może w życiu towarzyszy Wam wierny psi przyjaciel, który kocha chować właśnie skarpetki? Czy zechcecie rozwiązać z nami tę tajemnicę? Zabierzemy Was w niesamowity świat wyobraźni i pokażemy, co można zrobić, kiedy okazuje się, że skarpeta druga do pary jednak się nie odnajdzie, ale za to dzięki Waszym niemal magicznym zdolnościom może zamienić się w przeuroczą pacynkę!

 

17 września 2021, godz. 12:00 - 13:00

"Tuba i Patefon na tropie" – spotkanie z Katarzyną Ryrych połączone z warsztatem detektywistycznym

Wiek: 9+
Miejsce: Biblioteka Multimedialna Biblio, ul. Szaserów 13

Drodzy Rodzice, Dziadkowie!

Niewielu jest tak zaangażowanych autorów książek dla dzieci jak Katarzyna Ryrych. Każda jej książka jest jak dobry, mądry przyjaciel, który podpowiada, gdy nie wiemy, co zrobić. Ostrzega przed zagrożeniami, czasami zachęca do spojrzenia na sprawy z innej strony. Tym razem inspiracją do spotkania jest książka detektywistyczna, z pozoru lekka, lecz i ta niesie wiele ukrytych skarbów znaczeniowych, które pomogą dzieciom w życiu.

Drodzy Młodzi Detektywi!

Czy myśleliście o karierze detektywa? Czy jesteście spostrzegawczy, szybcy i odważni? A może do tego pasjonują Was przygody i rozwiązywanie zagadek?
Zapraszamy Was na zapierające dech w piersiach spotkanie z autorką, której przenikliwości niejeden detektyw by pozazdrościł. Zapraszamy też na najprawdziwszy warsztat detektywistyczny, po którym sami będziecie mogli tropić złoczyńców!

 

17 września 2021, godz. 13:30 - 14:30

"Pióra i pędzle w dłoń, czyli jak stworzyć scenariusz komiksu" – warsztat i spotkanie z Bartoszem Sztyborem

Wiek: 9+
Miejsce: Biblioteka Multimedialna Biblio, ul. Szaserów 13

Drodzy Rodzice, Dziadkowie!

Młodzi czytelnicy od dawna kochają komiksy. To forma, po którą sięgają często i z radością. Jaka magia kryje się na kartach tych obrazkowych historii? Jaką tajemnicę skrywają, że nasze dzieci tak chętnie wybierają właśnie opowieści pod tą postacią? Na te i inne pytania odpowiemy podczas spotkania z osobą, która tworzeniem komiksów zajmuje się zawodowo. Po spotkaniu pozostańcie z nami, gdyż kilka minut później zabierzemy zarówno Wasze dzieci, jak i Was samych w głąb komiksu – będzie mogli wcielić się w scenarzystów i ilustratorów!

Drodzy Młodzi Scenarzyści!

Czy scenariusz to nieodłączny element wyłącznie filmu? Czy zastanawialiście się kiedyś, jak powstaje komiks? Ile osób musi wspólnie połączyć swoje kreatywne siły, abyśmy dostali znakomitą opowieść ukrytą w obrazach i dymkach? Kto tak naprawdę wymyśla fabułę i jak później przekłada się ją na ilustracje? Koniecznie przyjdźcie posłuchać, jak wygląda cały ten proces, a kto wie – może sami zechcecie wcielić się w scenarzystę i ilustratora? Wszystko to będzie możliwe podczas tego niesamowitego spotkania i warsztatu komiksowego!

 

17 września 2021, godz. 17:30-19:00

"Fauna i Flora" – naturalne warsztaty z Dominiką Czerniak-Chojnacką

Wiek: 5+
Miejsce: BIOTEKA, Aleje Racławickie 22

Szczegóły niebawem!


Mapa