LublinIsYouth! Bibliotekarze i młodzież / 25.04 - 28.06

Adres:

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
ul. Peowiaków 12
Lublin

Kategoria:

Spotkania

Z przyjemnością informujemy, że projekt „LublinIsYouth! Bibliotekarze i młodzież - wspólnota doświadczeń!” zgłoszony do programu Partnerstwo dla książki uzyskał dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego!

Projekt łączy cykl sześciu szkoleń skierowanych do bibliotekarzy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie i bibliotekarzy z powiatu lubelskiego. Zrealizowany zostanie w dwóch filiach: w Filii nr 29 ( ul. Kiepury 5) i Filii nr 32 - Biblio (ul. Szaserów 13-15).

Projekt ma za zadanie wyposażyć bibliotekarzy w narzędzia pomocne w pracy z młodymi czytelnikami.

W ramach projektu od kwietnia do czerwca 2023 r. odbędą się szkolenia podzielone na cztery bloki tematyczne: ogólny, literacki, teatralny i filmowy.

 

BLOK OGÓLNY

25/04/2023, godz. 9:00-15:00, Filia 32 - Biblio

„Z młodzieżą czy dla młodzieży? Czym jest autentyczne uczestnictwo młodych w kulturze i jak je wypracować w bibliotece”. Szkolenie poprowadzi Agata Warywoda.

Podczas szkolenia bibliotekarze poznają różne modele i poziomy uczestnictwa młodych ludzi w kulturze. Dowiedzą się, dlaczego warto projektować ofertę biblioteki wspólnie z młodzieżą oraz jak to zrobić w praktyce. Zgłębią wybrane metody badania potrzeb młodzieży. Nauczą się, jak poprowadzić ciekawe i angażujące młodych ludzi spotkanie (warsztat, lekcję biblioteczną, spotkanie DKK). Ponadto zaprojektują działania młodzieżowe możliwe do zrealizowania w swojej instytucji.

 

26/04/2023, godz. 9:00-15:00, Filia 32 - Biblio

„Odkryj swój biegun! Jak zaprojektować i poprowadzić warsztaty rozwoju osobistego dla młodzieży”. Szkolenie poprowadzi Agata Warywoda.

Podczas szkolenia bibliotekarze poznają metody wspierające młodych ludzi w diagnozowaniu ich mocnych stron, skutecznym wyznaczaniu i realizacji celów czy rozwijaniu odporności psychicznej. Dowiedzą się, jak wykorzystać poznane metody w przygotowaniu szerokiej gamy atrakcyjnych propozycji adresowanych do młodzieży.

 

15/05/2023, godz. 9:00-15:00, Filia 32 - Biblio

„Kultura: krea(k)tywnie! Trening kreatywności dla pracowników instytucji kultury”. Szkolenie poprowadzi Karol Baranowski.

Podczas szkolenia bibliotekarze poznają teorię kreatywności i zasady twórczego myślenia oraz tzw. idea killers – czyli ograniczenia i blokady w kreatywnym myśleniu. Poznają różnorodne metody i techniki pobudzania kreatywności (w tym ćwiczenia związane z kreatywnym pisaniem), zasady prowadzenia burzy mózgów oraz skutecznej pracy w grupie sprzyjającej generowaniu nowych pomysłów. Zapoznają się z zasadami twórczego rozwiązywania problemów różnymi metodami (SCAMPER, Technika IDEALS, Technika Bionic Ideas). Uczestnicy nauczą się jak przygotować i poprowadzić trening kreatywności w swojej instytucji.

 

BLOK LITERACKI

30/05/2023, godz. 9:00-14:00, Filia 29

„Słowa mają moc” - szkolenie ze storytellingu. Szkolenie poprowadzi Natalia Kościńska.

Podczas szkolenia bibliotekarze nauczą się podstawowych technik storytellingu i konstruowania opowieści. Poznają teorię literatury oraz ideę monomitu. Dobrze skonstruowana opowieść stanowi trzon relacji międzyludzkich, potrafi wpływać na odbiorcę, przynosić ukojenie i motywować.

 

BLOK TEATRALNY

20/06/2023, godz. 9:00-15:00, Filia 29

„Teatr (nie)przypadkowy” - szkolenie instruktorskie z improwizacji teatralnej. Szkolenie poprowadzi Adam Organista.

Bibliotekarze wezmą udział w działaniach improwizowanych, poznają podstawowe gry i zabawy impro, otrzymają narzędzia do pracy z młodzieżą. Dowiedzą się, jak skonstruować warsztat służący przełamywaniu barier, wspieraniu w komunikacji, kształtowaniu pozytywnych wzorców budowania relacji opartych na otwartości, wolności i swobodzie.

 

BLOK FILMOWY

27-28/06/2023, godz. 9:00-15:00, Filia 32 - Biblio

„Kinowa kostka rubika, czyli jak wykorzystywać kino w pracy z młodzieżą”. Szkolenie poprowadzi Maciej Misztal.

Szkolenia przybiliżą bibliotekarzom narzędzia z zakresu edukacji filmowej, sposoby legalnego pozyskiwania filmów do pracy z młodzieżą oraz autorską metodę pracy z odbiorcą, opartą na teorii kinempatii Roberta Sinnerbrinka. Szkolenie umożliwi uczetnikom rozwój praktycznych umiejętności, w tym kreowanie autorskich propozycji działań skierowanych do młodych odbiorców.

 

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego"

LublinIsYouth.jpg

 


Mapa