Muzyka. Kultura. Książka. Biblioteka. Spotkanie z Tomaszem Lipińskim /29 października

Adres:

Filia nr 2
ul. Peowiaków 12
Lublin

Kategoria:

Inne

Informacja o cenie

bezpłatne

Projekt „Muzyka. Kultura. Książka. Biblioteka.” zostanie zrealizowany w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Podejmowane działania będą obejmowały pięć spotkań autorskich z uznanymi twórcami i dziennikarzami muzycznymi, posiadającymi również znaczący dorobek publicystyczny, książkowy i artystyczny. Dodatkowo projekt zakłada organizację dwóch warsztatów (dziennikarza prasowego i dziennikarza radiowego) i jednej prelekcji na temat pracy dziennikarza radiowego. Skierowany jest do szerokiego grona odbiorców, w szczególności do młodzieży licealnej i studentów, ale także do pozostałych dorosłych odbiorców. Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu wiedzy o literaturze poświęconej muzyce poprzez kontakt z cenionymi twórcami literatury i dziennikarzami płynnie poruszającymi się w meandrach współczesnej kultury, literatury i sztuki. Wierzymy, że projekt stanie się swoistym kompasem w poszukiwaniu wartościowych lektur i muzyki dostępnych w zbiorach MBP w Lublinie.

Program:

Spotkanie autorskie z Rafałem Księżykiem
„Jak dotrzeć do duszy artysty?”
07.09.2021 godz. 17.00

Rafał Księżyk (ur. 1970) - dziennikarz i krytyk muzyczny, były redaktor miesięcznika "Playboy". Uważany za jednego ze współtwórców nowoczesnej popkulturowej prasy muzycznej w Polsce w latach 90. XX wieku. Publikował m. in. w "Brumie", "Machinie", "Antenie Krzyku", "Jazz Forum".Autor wywiadów-rzek: "Kryzys w Babilonie" - z Robertem Brylewskim, "Desperado" - z Tomaszem Stańko, "ADHD" - z Tymonem Tymańskim, "Idę tam gdzie idę" - z Kazikiem Staszewskim, "Nieprzysiadalność" - z Marcinem Świetlickim, "King!" - z Muńkiem Staszczykiem, a także książek eseistycznych: "23 cięcia dla Williama S. Burroughsa", "Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach" oraz "Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993".

Spotkanie autorskie z Bartkiem Chacińskim
„Polifonia - pogranicza języka, muzyki i kultury popularnej”
24.09.2021 godz. 17.00

Bartek Chaciński (ur. 1974) - dziennikarz i publicysta, członek Rady Języka Polskiego i Akademii Fonograficznej ZPAV. Był redaktorem naczelnym „City Magazine Warszawa”, redaktorem działu muzycznego „Machiny” oraz zastępcą redaktora naczelnego w „Przekroju”. Aktualnie kieruje działem kulturalnym tygodnika „Polityka”.Zajmuje się szeroko pojętą popkulturą oraz kwestiami współczesnego języka młodzieżowego, któremu poświęcił książki: "Wypasiony słownik najmłodszej polszczyzny", "Wyczesany słownik najmłodszej polszczyzny" i "Totalny słownik najmłodszej polszczyzny".

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Brzozowiczem
„Kronikarz czasów popkultury”
08.10.2021 godz. 17.00

Grzegorz Brzozowicz (ur. 1960) - dziennikarz muzyczny. W latach 1981 - 88 organizował koncerty w warszawskim klubie studenckim Riwiera Remont (1986- 1988 kierownik klubu). Pomysłodawca i szef festiwalu muzycznego „Poza Kontrolą” (1985- 1988). Współpracował m.in. z Non Stopen, Magazynem Muzycznym, Gazetą Wyborczą, Machiną (zastępca redaktora naczelnego 1996–97). Jako prezenter muzyczny udzielał się m.in. w radiowej Trójce (1984–92 - audycje: Radio Clash, Dzika Rzecz, Tamtam, Rock po Polsku), Rozgłośni Harcerskiej, Radiu Kolor (szef muzyczny 1993–96). Dla TVP 2 realizował programy dokumentalne, m.in. „Goran Bregović. Szczęściarz z Sarajewa” (1995) i Andrzej Korzyński - Zagubiony diament” (2016). W latach 2006- 2011 współpracował z TVP Kultura - Tygodnik Kulturalny. W 2000 opublikował wspólnie z Filipem Łobodzińskim przewodnik „Sto płyt, które wstrząsnęły światem. Kronika czasów popkultury”.

Spotkanie autorskie z Jarkiem Szubrychtem
„Od wokalisty do dziennikarza i krytyka muzycznego”
14. 10. 2021 godz. 17.00

Jarek Szubrycht (ur. 1974) - dziennikarz "Gazety Wyborczej". Redaktor naczelny magazynu "GaMa" (wcześniej "Gazeta Magnetofonowa"). Publikował również m.in. w "Polityce", "Przekroju" i obu wcieleniach "Machiny", prowadził portale T-Mobile Music i Red Bull Muzyka oraz autorską audycję radiową w Off Radiu Kraków. Autor i tłumacz książek o tematyce muzycznej i biografii - m.in. Bez litości. Prawdziwa historia zespołu Slayer, Wydawnictwo Kagra, 2006, Lemmy autobiografia - Biała gorączka, Lemmy Kilmister, Janiss Garza, Wydawnictwo Kagra, 2007 - tłumacz , Maryla Rodowicz. Wariatka tańczy, Wydawnictwo G+J Gruner&Jahr, 2011 czy Vader. Wojna Totalna, Wydawnictwo Sine Qua Non, 2014. Członek Rady Akademii Fonograficznej. Emerytowany wokalista metalowy, związany z grupą Lux Occulta.

Spotkanie autorskie z Tomkiem Lipińskim
"Cztery dekady polskiego rocka oczami artysty”
29.10.2021 godz. 17.00

Tomek Lipiński (ur. 1955) - muzyk rockowy, wokalista, autor tekstów, kompozytor i gitarzysta, uważany za jednego ze współtwórców polskiej nowej fali lat 80. XX wieku. W 1979 roku założył zespół Tilt, w 1981 roku wraz z Robertem Brylewskim Brygadę Kryzys, a w 1986 grupę Fotoness. W latach 90. XX wieku udzielał się również w reggeowym Izraelu. Pisał felietony dla "Tylko Rocka". W 1993 roku był dyrektorem marketingowym BMG Poland, a w 2000 roku redaktorem naczelnym "Aktivista". Od 2014 roku występuje jako Tomek Lipiński z własnym zespołem.

Warsztaty prasowy z Jarosławem Sawicem
27.09.2021 godz. 11.00

Jarosław Sawic (ur. 1976) - publicysta muzyczny, współpracownik "Akcentu" i magazynu "Lizard". Autor książek "Bogdan Loebl. Słucham głosu serca. Rozmawia Jarosław Sawic" i "Budka Suflera - Memu miasto na do widzenia. Muzyka - miasto - ludzie". Publikował na łamach m. in. "Akcentu", "Fragile", "Krytyki Politycznej, "Lizarda", "Midrasza", "Twojego Bluesa".

Zakres warsztatów :

1. Omówienie podstawowych gatunków dziennikarskich, takich jak artykuł, wywiad, esej, felieton z perspektywy dziennikarstwa muzycznego oraz medium, dla którego się pisze. Teoria + praktyka.

2. Dyskusja o poszczególnych pozycjach (głównie książkowych): biografiach muzycznych, przewodnikach płytowych, wywiadach- rzekach itp. Pokazanie zarówno pozycji wzorcowych (jak powinno się pisać o muzyce), jak i przykładów negatywnych (ku przestrodze- jak się pisać nie powinno)

3. Bardzo ważny punkt - bo kompletnie pomijany w większości szkoleń dziennikarskich. Omówienie i zachęta do czytania kanonu literatury pięknej poświęconej muzyce, m.in: Tomasza Manna ("Doktor Faustus), Cortazara, Jozefa Skvoreckiego, Alejo Carpentiera, Murakamiego. Omówienie takich najważniejszych "muzycznych" pozycji z kręgu literatury pięknej.

Prelekcja Pawła Błędowskiego - Praca dziennikarza radiowego
28.09.2021 godz. 11.00

Zapoznanie słuchaczy ze specyfiką pracy antenowego dziennikarza radiowego, który prowadzi audycje na żywo. Jest on w stałym kontakcie z Odbiorcą treści (Mailowym, telefonicznym), emituje przygotowane przez siebie (lub innych) materiały dźwiękowe, reaguje - jeżeli jest to program publicystyczny - na bieżące wydarzenia w kraju i za granicą. Szczególny nacisk zostanie położony na wyjaśnienie zasad rządzących programem w paśmie porannym oraz audycją muzyczną.

Warsztat radiowy z Pawłem Błędowskim
28.09.2021 godz. 12.00

Paweł Błędowski (ur. 1979) - dziennikarz radiowy, muzyk (m.in. lider grupy rockowej Londyn) , autor piosenek i historyk. Od 2010 roku związany z Polskim Radiem Lublin. Obecnie - obok “Wydziału Muzyki” - prowadzi tam dwa cykle historyczne (“Ekspresem przez historię” i “Datownik”), oraz współprowadzi audycję muzyczną “Przedpołudnik”. Paweł jest także jednym z najlepszych w Polsce znawców muzyki i biografii zespołu The Beatles.

Program: przybliżenie pracy dziennikarza antenowego "od kuchni" - jak "sortować" informacje, jak przedstawiać je w sposób jasny i przystępny dla Słuchacza. Porady, jak przygotować do emisji materiał dźwiękowy, na co zwrócić uwagę przy jego montażu, jak dobrze go "podprowadzić" antenowo. Wyjaśnienie dziennikarskiego żargonu w Radiu - jingiel, zajawka, podkład, miks, mówienie "na intrze", "ologowanie" materiału itd. Tematem będzie również merytoryczne i antenowe przygotowanie do wywiadu "na żywo".

 

Warsztaty dziennikarskie
Zapisy od 15 sierpnia 2021 r.
Szczegóły:
www.mbp.lublin.pl
facebook.com/mbplublin2

 

Filia nr 2
Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
ul. Peowiaków 12
tel. 81 4666202

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”


Mapa