Wspominamy Andrzeja Kota

Adres:

Filia nr 39 MBP
ul. Głuska 138
Lublin

Kategoria:

Wystawy

Informacja o cenie

Wstęp wolny.

Andrzej Kot urodził się, mieszkał i pracował w Lublinie. Sam grafik twierdził, że jego fascynacje artystyczne wiążą się z twórczością Jana Młodożeńca, Jerzego Jaworowskiego, Janusza Stannego, Leona Urbańskiego, Jana Lenicy i Adama Kiliana.
Andrzej Kot zajmował się ekslibrisem, projektował różne formy grafiki użytkowej lub kaligrafii; zaprojektował między innymi pięć wielce oryginalnych alfabetów pod nazwami: Ot-Kot, Lot-Kot, Iza (alfabet polski o motywach hebrajskich), Neo, Leo-tywy, Kozina (kozo-grafia). Jednak to właśnie ekslibrisy były tak poszukiwane wśród kolekcjonerów i przyniosły mu największe uznanie.
Niewątpliwy urok, czasem dowcip, obłoczek poezji, charakterystyczny styl – to cechy grafiki Andrzeja Kota wydobywane bardzo prostymi środkami wyrazu.
W latach osiemdziesiątych wydana została książeczka z jego grafikami (w opracowaniu typograficznym Leona Urbańskiego) „Prawdziwa cnotka nie boi się kotka”. Artysta brał udział w Biennale Humoru i Satyry w bułgarskim Gabrovie, trzykrotnie uczestniczył w Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie. Jego prace prezentowane były na kongresach ekslibrisowych w Weimarze, Londynie czy Petersburgu. Miał też kilkadziesiąt indywidualnych wystaw w różnych miejscowościach w Polsce.

 

Lech L. Przychodzki – filozof sztuki, publicysta, reportażysta i tłumacz. Współzałożyciel ostatniej kontrkulturowej grupy literackiej, związanej z tak zwaną Nową Falą – Ogrodu/Ogrodu-2.
Autor książek: „Liście ze świata żywych, listy z Krainy Jaszczurek” (Lublin 2000), „Tao niewidzialnych” (Bensheim 2005), dwujęzycznej edycji „święto wojny/krieg feiern” (tłum. na niem. Herbert Ulrich, Elbląg 2006), „Misterium tożsamości. Jerzego Jakubów droga do gór i ludzi” (Jelenia Góra 2007) i „Humaniści w sieci Historii” (Lublin 2008). Współautor 6 kolejnych (w tym 3 tomików Ogrodu/Ogrodu-2), ostatnio antologii „Literaci elbląskiego trzydziestolecia 1989-2019”.
W latach 2000-2009 kierował Mail-Artową „Ulicą Wszystkich Świętych”. Współautor niemieckiego portalu www.RegioPolis.net (2001-2004) i wileńskiego www.infopol.lt/pl (2005-2011). Publikuje na łamach pism i portali polskich, brytyjskich, belgijskich, niemieckich i litewskich. Przez ponad dwadzieścia lat związany był z kwartalnikiem „TygiEL” (Elbląg), nieco krócej z mieleckim „Innym Światem” i łódzkim Magazynem „Obywatel”. W latach 2011-2013 naczelny międzynarodowego portalu humanistów www.Bezjarzmowie.info.ke, od września 2014 v-ce naczelny portalu www.SięMyśli.info.ke. Członek Zarządu Oddziału na Wychodźstwie SDP-Lublin.


Mapa