Za nami VIII odsłona ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem: „To się musi powieść”. Miejska Biblioteka Publiczna jak co roku włączyła się do akcji. Popołudnie i wieczór w naszych filiach upłynęły pod znakiem spotkań, koncertów, prelekcji i warsztatów. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wyjątkowego wydarzenia.

 

Za nami VIII odsłona ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem: „To się musi powieść”. Miejska Biblioteka Publiczna jak co roku włączyła się do akcji. Popołudnie i wieczór w naszych filiach upłynęły pod znakiem spotkań, koncertów, prelekcji i warsztatów. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wyjątkowego wydarzenia.

 

Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12

W ubiegłą sobotę, w Noc Bibliotek zabraliśmy Was w liryczną podróż głosem Izabelli Konar, która wykonała utwory z najnowszej płyty "Krople rosy" oraz kilka dodatkowych, a te pomogły nam lepiej poznać twórczość artystki.

Choć początki jej kariery oscylowały wokół muzyki rockowej i bluesowej, Izabella Konar obecnie komponuje w stylu neośredniowiecznym i renasansowym - to współczesna muzyka popularna, charakteryzująca się elementami muzyki dawnej. W związku z tym wart uwagi jest jej występ w 2018 r. z okazji 600-lecia fresków Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, z recitalem, który zaowocował nagraniem jej pierwszej płyty z pieśniami religijnymi. Izabella, jest otwarta na nowe możliwości: jej muzyczna przygoda mocno związana jest z międzynarodowymi artystami, o czym może świadczyć choćby jej muzyczny dorobek w języku słowackim.

Izabella Konar, artystka z gitarą w ręku, urzekła nas swoim sentymentalnym głosem, dopełnionym doskonałym akompaniamentem. "Krople rosy" będą nam towarzyszyć w kolejne jesienne wieczory.

Izabela Majewska

W bibliotece na tle książek młoda dziewczyna siedzi przy stoliku, na nim wyłożone płyty CD
Mężczyzna z mikrofonem stoi na tle regałów z książkami
W nastrojowo oświetlonym pomieszczeniu biblioteki stoją mężczyzna z mikrofonem i kobieta
Na improwizowanej scenie siedzi na krześle kobieta z gitarą
Widok ogólny sali ze sceną i słuchaczami
Zbliżenie na kobietę z gitarą siedzącą przed mikrofonem
Kobieta śpiewająca i akompaniująca sobie
Zdjecie zgromadzonej publiczności
Artystka przed publicznością
Na pierwszym planie słuchacze koncertu, za ich głowami śmiejąca się artystka
Księga pamiątkowa z wklejonym zaproszeniem na koncert
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

 

BIOTEKA, Al. Racławickie 22

Wydarzenie otworzyła nowa, w naszej filii, wystawa ilustracji z okazji Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej "Ojce i dziatki". Następnie odbyło się spotkanie z Panem Jarosławem Koziarą zatytułowane "Sztuka z natury", podczas którego przedstawione zostały artystyczne realizacje land artów Jego autorstwa. Nocy Bibliotek przyświecała akcja Bookcrossing- podziel się książką. Jedną z atrakcji był też warsztat i pokaz Led Poi przygotowany przez Marzenę Borkowską. Dla najmłodszych uczestników dostępne były gry planszowe oraz kolorowanki i labirynty.

W przestrzeni biblioteki wyeksponowana wystaw i zwiedzający
pokaz Led Poi
zabawa ledowymi śwaitłami
W zaciemnionym pomieszczeniu, uczestnicy oglądają prezentację
Uczetnicy zasłuchani w prelekcję artysty
Najmłodsi uczestnicy Nocy Bibliotek przy grze planszowej
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6

Filia nr 8 MBP, ul. Zuchów 2

Noc Bibliotek za nami! Tak jak obiecywaliśmy - było wesoło i kolorowo. Poznaliśmy wyjątkową historię „Małego Nasionka” i - zainspirowani opowieścią - posialiśmy rośliny we własnoręcznie ozdobionych doniczkach.
Żeby maksymalnie wykorzystać wspólny czas, nie mogliśmy skończyć zajęć na długim oczekiwaniu, aż wyrosną. W ruch poszły kolorowe papiery, kleje i... liście. W końcu mamy jesień i każdy czasem chce poczuć się po królewsku.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom naszych warsztatów. To dzięki Wam ta Noc Bibliotek była tak udana.

W bibliotece, na podłodze siedzi grupa dzieci i bibliotekarka
Dzieci w ciasnej grupie skupione na książce prezentowanej przez kobietę
Dziewczyna przesypuje ziemię do doniczki
Doniczki z ziemią i zasadzonymi nasionami
Na podłodze n a specjalnie przygotowanej powierzchni leżą dzieci i rysują
Dłonie dziecka prezentujące papierową koronę z jesiennymi liśćmi
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6

Filia nr 9 MBP, ul. Krańcowa 106

 

W sobotni wieczór w Filii nr 9 było kolorowo, wesoło i twórczo. Na Noc Bibliotek przybyły rodziny, aby wziąć udział w warsztatach florystycznych. Spotkanie, inspirowane Rokiem Botaniki odbyło się pod znakiem jesieni, ekologii i zero waste. Uczestnicy komponowali bukiety i stroiki wykorzystując to, co możemy znaleźć podczas jesiennego spaceru. Jak baza posłużyły słoiki i opakowania po żywności. Wszyscy wykazali się kreatywnością, tworząc piękne kompozycje, które ozdobią ich domy.
Serdecznie dziękujemy za udział!

Powitanie uczestników warsztatów
W sali biblioteki odbywają sie warsztaty florystyczne
Grupowe zdjęcie uczestników spotkania
Kompozycja kilku zdjeć z bukietami uczestniczek
Previous Next Play Pause
1 2 3 4

 

Filia nr 13 MBP, ul. Grażyny 13

 W Filii nr 13 MBP w Lublinie w ramach 8. Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbyła się prelekcja Aliny Lewickiej-Strzok pt. "Dolina Rodanu". Jest to kolejna relacja z wędrówki po Francji, którą autorka spotkania zechciała podzielić się z naszymi czytelnikami. W podróż wyruszyliśmy z maleńkiej, położonej jeszcze w Szwajcarii wioski Raron, gdzie zgodnie z własnym życzeniem pochowany jest Rainer Maria Rilke. Kolejne postoje robiliśmy w Lyonie, trzecim co do wielkości mieście Francji, w Awinionie ze słynnym XII-wiecznym mostem rozsławionym przez Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Ewę Demarczyk, docierając do leżącego już w Prowansji Tarascon, kojarzonym ze średniowiecznym zamkiem Dobrego Króla Rene. Wyprawę imaginacyjną zakończylismy w delcie Camarque, gdzie na swobodzie żyją białę konie i różowe flamingi.
Kolejnym wydarzeniem w naszej filii był kiermasz książek bookcrossingowych, który trwał przez cały poprzedzający Noc Bibliotek tydzień, cieszący się nadspodziewnym zainteresowaniem ze strony naszych czytelników i licznie przybyłych na prelekcję gości.
Na kiermasz nadal zapraszamy - aż do wyczerpania zapasów!
Łukasz Marcińczak, Adam Sokół

W bibliotece stoją mężczyzna i kobieta na tle ekranu, przed nimi siedzą słuchacze
Zdjęcie publiczności
W przyciemnionej sali widzowie oglądają prezentację
Previous Next Play Pause
1 2 3

Filia nr 18 MBP, ul. Głęboka 8A

Noc Bibliotek w „Osiemnastce”
1 października "Osiemnastka" otworzyła swoje drzwi, by aktywnie zachęcać do czytania. Noc Bibliotek była świetnym pretekstem, a jej hasło "To się musi powieść", choć optymistyczne, mogło uruchomić różne refleksje i emocje. My rozmawialiśmy o stresie i zbawiennym wpływie literatury na nerwy. Spotkanie poprowadziła Pani Magdalena Niewęgłowska.

W sali biblioteki stoi prelegentka, a słuchaczki siedzą przy stolikach
Siedzące uczestniczki wycinają z czasopism zdjęcia
Wycięte zdjecia są naklejane na biały karton
Prelegentka prezentuje kolaż z naklejonych zdjęć
Previous Next Play Pause
1 2 3 4

Filia nr 24 MBP, ul. Juranda 7

Romantyzm, romantyczność, romantycznie.... Ten motyw zdominował VIII Ogólnopolską Noc Bibliotek w naszej filii. Mając w pamięci Narodowe Czytanie i to, że rok 2022 jest Rokiem Romantyzmu Polskiego postanowiliśmy przypomnieć sobie poezję polskich romantyków. Wieczorna atmosfera sprzyjała wspólnemu czytaniu. Uczestnikom wieczornego spotkania dziękujemy za wspaniałą atmosferę i niezapomniane chwile.

W sali biboteki centralnie ustaiony długi stół i siedzące przy nim uczestniczki
Na stole, wokół którego siędzą Seniorki , leżą książki oraz talerze z ciastkami
Grupa dyskutującech ze sobą Seniorek
Siedzące przy stole kobiety zaczytane w książkach
Widok na salę biblioteczną z uczestniczkami spotkania
Inne ujęcie uczestniczek spotkania
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6

Filia nr 25 MBP, ul. Sympatyczna 16

Podczas tegorocznej Nocy Bibliotek w Filii nr 25 odbyło się spotkanie z Panią Zofią Wiercińską, która zaprezentowała swoją relację z podróży do Tajlandii. Pani Zofia przybliżyła najważniejsze informacje dotyczące demografii, geografii, kultury i historii Tajlandii oraz pokazała i omówiła najciekawsze miejsca, które wówczas odwiedziła.

Oprócz tego można było obejrzeć wystawę przedstawiająca jedne z najpiękniejszych miejsc i zabytków, które koniecznie trzeba odwiedzić i zobaczyć będąc w Tajlandii.

Dla każdego uczestnika został przygotowany również upominek książkowy.

Pierwsza plansza prezentacji o Tajlandii
W przyciemnionym pomieszczeniu słuchacze i prelegentka
Uczestnicy spotkania stoją w sali biblioteki
Uczestniczki oglądają prezentowane zdjęcia z podróży
Uczestnik spotkania z ksiażką w dłoniach
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

Filia nr 28, ul. Nadbystrzycka 85

Zamek Czocha to miejsce tajemnicze, ciekawe i godne wielokrotnego odwiedzania. Umiejscowiony jest ok. 30 km od Jeleniej Góry, obok miejscowości Leśna. Jego historia jest nadzwyczaj długa, burzliwa i pełna tajemnic, do dziś nie do końca odkrytych.

Ernest Gütschow (1869 – 1946), ostatni właściciel zamku, twierdził, że zamek posiada tajemną energię, a w budowli ukryte są znaki i symbole wolnomularstwa.

Hitlerowcy pracowali tu nad bronią atomową i rozpracowywali objęte ścisłą konspiracją szyfry Armii Czerwonej. W PRL szkolono agentów komunistycznego wywiadu. Nic dziwnego, że jeszcze trzydzieści kilka lat temu obiektu nie było na żadnych mapach, a bram do niego strzegli uzbrojeni żołnierze.

Zamek do dziś ściąga rzesze turystów, filmowców, fotografików, architektów, konserwatorów, historyków i poszukiwaczy tajemnic.

W Noc Bibliotek w Filii nr 28 MBP Beata Wijatkowska podczas prelekcji odkryła część tajemnic przed zgromadzoną publicznością, a ciekawym opowieściom towarzyszyła wystawa jej fotografii zamku oraz projekcja fragmentów filmu „Sekrety i skarby III Rzeszy” realizowanego przez krakowską redakcję dla programu Telewizji Polskiej TV Historia.

Kobieta ogląda tytułową planszę wystawy "Tajemnice Zamku Czocha"
Dwóch mężczyzn ogląda fotografie na wystawie
Od lewej: kierownik Filii nr 28 Monika Deneka oraz autorka wystawy i prelegentka, Beata Wijatkowska
Uczestnicy spotkania słuchają prelekcji o Zamku Czocha
Na zdjęciu prelegentka i autorka wystawy - Beata Wijatkowska
Publiczność zgromadzona na spotkaniu
Fragment prelekcji pod hasłem "Tajemnice Zamku Czocha"
Projekcja filmu poświęconego Zamkowi Czocha
Uczestnicy spotkania oglądają zdjęcia prezentowane na wystawie
Uczestniczka spotkania fotografuje smatfonem jedną z prezentowanych na wystawie fotografii
Wnętrze biblioteki - rozmowy po zakończonym spotkaniu
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

 

Filia nr 30 MBP, ul. Braci Wieniawskich 5

Wernisaż grupy plastyków, absolwentów Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS (teraz Wydział Artystyczny) w ramach Nocy Bibliotek miał miejsce w Galerii 31, która wielokrotnie już gościła TWORZYWO 96.

W przestrzeni Galerii zaprezentowane zostały prace artystów: Urszula Budnik (Avon, USA), Beata Ciastek (Kraśnik), Maciej Gądor (Kraków), Anna Hankowska (Warszawa), Kaz Hauasa (Dublin, Irlandia), Tomasz Kozłowski (Lublin), Edyta Kuklewska (Lublin), Anna Mirosław (Lublin), Krystyny Muciek (Nałęczów), ORA (Vannes, Francja), Anna Prokop(Lublin), Piotr Rosłaniec (Płock), Alicja Szkil (Białystok), Jacek Śniegucki (Jakubowice Konińskie), Piotr Tymochowicz (Siedliszcze), Kinga Więsyk (Wałbrzych), Magda Wilczyńska (Białystok), Barbara Wójcik (Gdańsk).
Dziękujemy za wspaniałą atmosferę i inspirujące rozmowy. I za wspomnienia związane z działalnością Galerii, która od początku prężnie działała dzięki Krystynie Rybickiej, wieloletniej kierowniczce Filii nr 30 MBP.
Przestrzeń Galerii i zwiedzające osoby
Dwie kobiety stoją na tle zawieszonych prac
Kobieta i Mężczyzna podczas wernisażu na tle ściany i okna
Księga pamiątkowa z wklejonym zaproszeniem i rysunkiem jednego z artystów
W sali wystawowej luźno stojące grupy zwiedzających
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

Filia nr 34 MBP, ul. Judyma 2a

W Noc Bibliotek odbył się w wernisaż wystawy absolwentki uniwersytetu UMCS Katarzyny Pieńkos „Krótka historia drzewa”. Składa się ona z jedenastu prac wykonanych w technice akwaforty oraz miękkiego werniksu. Cykl prac podzielono na dwie części z których pierwsza obrazuje piękno świata natury, która ulega powolnej degradacji, zaś druga to siedem portretów ptaków zamkniętych w ramach jako symbol istniejącego jeszcze życia. Prace przedstawione w okręgach symbolizują planetę ziemię. Cykl otwiera praca „Wyrastanie”. Widoczne jest pełne, nieokiełznane piękno natury a wśród nich ptaki obrazujące życie i ich symbiozę ze środowiskiem. Kolejna grafika „Pustoszenie” przedstawia powolną degradację, ptak „ulatuje” przez co natura staje się pusta i martwa. W kolejnej „Rozdzielenie” czarne ciężkie korzenie przenikają delikatną materię liści co jest symbolem obumierania natury. W treści następnej pracy o tytule „Oczekiwanie” wśród gąszczu oplatających korzeni widzimy gniazdko z jajeczkami jako nadzieję na nowe życie. Prace utrzymane w tonacji bieli, szarości i czerni ukazują degradację natury i straszą wizją przyszłości, budzą wśród odbiorców obawy i niepokój. Miłym akcentem dla autorki prac była obecność opiekuna pracy licencjackiej pani prof. Anny Perłowskiej-Weiser.

W sali z pomarańczowymi ścianami i regałami z książkami odbywa się wernisaż wystawy
Artystka stoi na tle swoich prac
Zgromadzeni goście w sali stoją w luźnej grupie
Trzy kobiety pozują do zdjęcia
Previous Next Play Pause
1 2 3 4
 

Filia nr 35 MBP, ul. Bursztynowa 20

Tegoroczna Noc Bibliotek zbiegła się datą z Weekendem Seniora z Kulturą. W Filii 35. "Wielka gra" po wnętrzu biblioteki oraz gry i układanie puzzli stały się okazją do rodzinnych międzypokoleniowych spotkań. Dziękujemy za wspólną zabawę młodszym i starszym czytelnikom!

Sala biblioteki z uczestnikami Wielkiej Gry
Rodzinne układanie puzzli

Filia nr 37 MBP, ul. Bazylianówka 85

W minioną sobotę świętowaliśmy Noc Bibliotek. Z tej okazji można było odwiedzić bibliotekę wieczorowa porą i uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych przez Fundację Stowarzyszenie Gang Poszukiwaczy Szczęścia i czuwajacy.pl. Piękne kolorowe portrety pani jesieni, jeże z liści, bukiety z kwiatów, lalki ze skarpetek, a dla chcących się poruszać - zajęcia taneczne to tylko niektóre atrakcje, w których można było uczestniczyć. Nawet niespodziewane ciemności nie przeszkodziły w dobrej zabawie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność.
Naszym kochanym Seniorom zaś dziękujemy za udział w akcji "Bookcrossing dla Seniora" zorganizowanej z okazji Weekendu Seniora.
Zapraszamy wszystkich za rok! Do zobaczenia!

Zajęcia taneczne z okazji Nocy Bibliotek
Nadal trwające zajęcia, mimo awarii prądu
Przy stołach pełnych suszonych roślin siedzą uczestnicu zajęć
Praca twórcza dzieci
Previous Next Play Pause
1 2 3 4
 

Filia nr 38 MBP, ul. Relaksowa 25

Tegoroczną Noc Bibliotek w Filii nr 38 uświetnił występ skrzypaczki Marii Olesińskiej, bardzo ciepło przyjęty przez zgromadzoną publiczność. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa "Tajemniczy ogród" Anny Tosiek, absolwentki ASP w Warszawie.
Czytelnicy mogli także wziąć udział w cyklicznie prowadzonej u nas akcji bookcrossingu. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i zapraszamy za rok. 

W ukieconej bibliotece przed publicznością stoi skrzypaczka
Portret skrzypaczki
Zdjęcie sali biblioteki przybranej papierowymi kwiatami
Zdjęcie książek do wymiany
Previous Next Play Pause
1 2 3 4