Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie po raz jedenasty włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. W poprzednich latach czytaliśmy m.in. dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz „Nowele polskie”. W tym roku przenieśliśmy się do tajemniczego świata "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza - wydanego w Wilnie w 1822 roku poetyckiego zbioru, który do dziś jest uważany za manifest polskiego romantyzmu.

Naszą intepretację dziewiętnastowiecznego dzieła zaprezentowaliśmy w formie nagrania czytania połączonego z inscenizacją. Dwa lata temu w ten sposób bibliotekarze odtworzyli “Balladynę”, a rok temu - “Moralność Pani Dulskiej”.

"Methinks, I see… where?
– In my mind’s eyes." – Shakespeare

"Zdaje mi się, że widzę… gdzie?
Przed oczyma duszy mojej."

William Szekspir - "Hamlet"
[motto "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza]

Premiera filmu odbyła się 3 września o godzinie 12.00 na facebookowym fanpage'u Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Nagranie jest dostępne na naszym kanale na Youtube.

W nagraniu usłyszą i zobaczą Państwo inscenizację czterech ballad: “Romantyczności”, “Świtezianki”, “To lubię!” oraz “Liliji”. Łączy je nastrój tajemniczości i grozy, ludowość, elementy świata fantastycznego i szczypta humoru.

W wykreowaniu romantycznej rzeczywistości zjaw, upiorów i wierzeń ludowych pomogła malownicza sceneria Muzeum Wsi Lubelskiej, które udostępniło nam swoje przestrzenie na potrzeby nagrania. W filmie rozpoznają Państwo znajome miejsca: tereny Miasteczka, Powiśle, zespół dworski, malownicze chaty i cerkiew. Dzięki wypożyczonym przez dyrekcję Teatru imienia Juliusza Osterwy w Lublinie kostiumom mogliśmy możliwie jak najwierniej odtworzyć odgrywane przez nas postaci. Część rekwizytów i charakteryzację pracownicy biblioteki przygotowywali we własnym zakresie.

Reżyseria, nagranie i montaż: Beata Wijatkowska

Wybór, opracowanie i adaptacja tekstów: Marta Mazurek

Scenopis: Beata Wijatkowska, Aleksandra Flis

Przygotowanie planu zdjęciowego: Beata Wijatkowska, Katarzyna Poleszak, Aleksandra Flis, Maciej Krawczyk

Muzyka: Maciej Krawczyk

Zdjęcia z planu: Aleksandra Flis

Wystąpili:

Aleksandra Flis, Katarzyna Jaszczak, Dariusz Jóźwik, Agata Kowalska, Maciej Krawczyk, Marta Mazurek, Katarzyna Poleszak, Adam Sokół, Tomasz Wieleba

Ubrana w strój ludowy dziewczyna przechadza się w podcieniach
Dziewczyna w stroju ludowym wygląda zza kolumny na tle okiennic
Sceneria miasteczka. Od lewej: dwie kobiety w stroju ludowym, po prawym mężczyzna przebrany za starca.
Mężczyzna czyta tekst, w tle wiejska zabudowa
Widok na jezioro zza krzaków. Na drugim planie widoczni mężczyzna i kobieta
Mężczyzna i kobieta w ludowych strojach siedzą na moście nad rzeką wśród bujnej zieleni
Fragment nagrania jednej ze scen: od lewej dziewczyna w wianku czyta tekst, po prawej osoba nagrywająca całość i koordynatorka