28 czerwca 2022 roku, podczas tradycyjnych "Spotkań przy samowarze" w Filii 13, gościliśmy Wiktora Kowalczyka, kierownika Dworku Wincentego Pola na Kalinowszczyźnie (Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie).

Z okazji kilku okrągłych rocznic związanych z postacią głośnego swego czasu Poety - 215. rocznicy narodzin i 150. rocznicy śmierci oraz 50-lecia dzialności jego muzeum - spotkanie z opiekunem jego spuścizny zostało połączone z otwarciem wystawy fotografii, ukazującej Dworek na zewnątrz i od środka. Zdjęcia Wiktora Kowalczyka, mistrzowsko operującego światłocieniem, to znane na mapie Lublina miejsce zmieniły w obiekt nastrojowy i romantyczny.

Wiktor Kowalczyk jest uznanym fotografikiem, autorem przewodników i publikacji muzealniczych; z wielką swadą przybliżył licznie zgromadzonej publiczności sylwetkę pioniera badań krajoznawczych na ziemiach polskich, jak również kilka dekad własnych doświadczeń kustosza i edukatora, najpierw w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, a od siedmiu lat w Muzeum Lubelskim (obecnie Narodowym). Czytane fragmenty utworów Pola przeplatał wierszami swego autorstwa z tomiku "Trwanie i przemijanie" (Norbertinum 2020). Prelekcję uświetnili mieszkający w Lublinie potomkowie autora "Pieśni Janusza".

Tekst: Łukasz Marcińczak

Zdjęcia: Aleksandra Flis i Beata Wijatkowska

Jedna z prezentowanych fotografii - widać odbicie autora
Wiktor Kowalczyk, kierownik Dworku Wincentego Pola na Kalinowszczyźnie