Czasem piękny i powszechnie znany, czasem oryginalny i nieoczywisty, ale zawsze przyciągający wzrok - Lublin w różnych odsłonach mogą podziwiać goście Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej imienia Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. 5 lipca o godzinie 18:00 na pierwszym piętrze budynku Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12 odbył się wernisaż wystawy “Uroczy Lublin”.

Spośród około 80 prezentowanych fotografii wyłania się miasto widziane oczami członków grupy facebookowej “Uroczy Lublin”. Internauci zamieszczają tam uwiecznione przez siebie miejsca i chwile z życia Koziego Grodu. Grupa została założona w 2011 roku, a obecnie zrzesza ponad 35 tysięcy członków.

Pomysłodawczynią i organizatorką wystawy jest Beata Wijatkowska, która dostrzegła potencjał w prezentowanych na łamach grupy zdjęciach.

- Należę do niej od 2017 roku i z czasem zaczęłam zauważać, że zamieszczane tam fotografie robią na mnie niesamowite wrażenie, ale jednocześnie - że tak szybko znikają nam z pola widzenia, jak to się dzieje z każdym postem na Facebooku. Dlatego postanowiłam zachęcić członków grupy, żeby swoje zdjęcia pokazali na wystawie - mówi Beata Wijatkowska.

Na początku wernisażu Beata Wijatkowska przywitała licznie zgromadzonych gości i podziękowała za udział autorom zdjęć. Wśród miłośników fotografii na otwarciu pojawiła się także założycielka grupy “Uroczy Lublin”, Ewa Sobkowicz.

- Naprawdę warto zobaczyć te zdjęcia, są niesamowite, a na grupie "Uroczy Lublin" cały czas jest ich więcej i więcej. To jest pierwsza wystawa, ale myślę, że będzie kontynuacja - powiedziała Ewa Sobkowicz w krótkim filmie na Facebooku zachęcającym do odwiedzenia Galerii OKNA.

Na zdjęciach lublinianie odnajdą zarówno miejsca powszechnie kojarzone jako atrakcje turystyczne, jak również mniej znane zaułki miasta, również jego peryferia.

- “Uroczy Lublin” prezentuje miejsca, które przeważnie znamy, czy wręcz mijamy na co dzień, a na które często nie zwracamy uwagi. Dlatego chodziło mi o to, żeby pokazać emocje i wrażliwość autorów tych zdjęć, decydujących zatrzymać się na chwilę, żeby uwiecznić dany moment. To właśnie ich subiektywne spojrzenie zainspirowało mnie do tego, żeby skrzyknąć tych ludzi razem” - dodaje Beata Wijatkowska.

Ekspozycję uzupełniła prezentacja multimedialna z dodatkowymi kilkudziesięcioma fotografiami, które nie zmieściły się na wystawie.

Wystawę "Uroczy Lublin" w Galerii OKNA będzie można oglądać do końca sierpnia.

 

Tekst i zdjęcia: Aleksandra Flis

 

Poniżej pełna lista autorów zdjęć prezentowanych na wystawie:

1. Bogusław Byrski

2. Konrad Flis

3. Tomasz Hens

4. Andrzej Kidaj

5. Anna Kołodziejczyk

6. Marcin Kolorski

7. Anna Kołodziejczyk

8. Robert Kozak

9. Mariusz Kusyk

10. Krzysztof anin Kuzko

11. Sławomir Latos

12. Michał Litwin

13. Anna Majchrzak

14. Beata Obydziński

15. Grzegorz Pawlak

16. Rumińska Anna

17. Anna Serwinek

18. Piotr Szustalik

19. Adrian Tarnowski

20. Elżbieta Wawer

21. Jolanta Wierzchowska

22. Maciek Wijatkowski i Paweł Ochnio

23. Mateusz Zdanowicz

 

Sponsorami projektu byli: Kodak Express z ul. Braci Wieniawskich, Pizza Neapolitana Capo z ul. Przechodniej, Pub U Szewca z ul. Grodzkiej i Ośrodek Malibu z Krężnicy Jarej.

 

Zdjęcie dwóch kobiet na tle wystawy
Widok na planszę tytułową wystawy i kilka pozostałych
Pomieszczenie galerii z wyeksponowanymi zdjęciami
Trzy fotoramy ze zdjęciami Lublina
Kobieta i mężczyzna przyglądają się fotografii
Na zdjęciu trzy kobiety
Rozpoczęcie wernisażu , dwie kobiety tyłem do obiektywu i uczestnicy spotkania
Zdjęcie ogólne pomieszczenia galerii z uczestnikami wernisażu
Na pierwszym planie kobiety otwierające wystawę, w tle plansze ze zdjęciami i uczestnicy
Na pierwszym planie para stąjąca tyłem do obiektywu, przed nimi tablica z prezentacją zdjęć
Kobieta oglądająca zdjęcia na sztalugach
Tyłem do obiektywy stoją kobieta i mężczyzna, zapatrzeni w zdjęcia
Kobieta smartfonem fotografuje tablicę z prezentacją zdjęć
Przestrzeń galerii ze zwiedzającymi
Tłum uczestników w przestrzeni galerii
Grupa rozmawiających ze sobą osób
Przygotowany poczęstunek dla gości wernisażu