"Zapiski z Katalonii" to wystawa fotografii Beaty Wijatkowskiej dokumentująca podróż po jednej z autonomicznych wspólnot Hiszpanii. Tym, z czego słynie Katalonia, jest bogata kultura, tak inna od hiszpańskiej, która od wieków kształtowała się pod wpływem różnych cywilizacji i ościennych państw. Jej unikatowość, złożoność i orientalny charakter inspirował (i nadal inspiruje!) najważniejszych artystów XX w. - Gaudiego, Salvadora Dali, Picasso, Joana Miró i wielu innych. To właśnie tu narodziło się święto książki - obchodzone na całym świecie 23 kwietnia.

Pierwsze zetknięcie ze stolicą - Barceloną - jednych oszałamia, innych wręcz odpycha. Ulice miasta są proste, jak narysowane od linijki, przecinają się pod kątem prostym i spotykają na placach. Ten idealny plan burzą nieco najstarsze, średniowieczne jeszcze dzielnice, pełnych ciemnych, wąskich, splątanych uliczek.
Najbardziej popularna część Katalonii to oczywiście wybrzeże Costa Brava, które w sezonie letnim tętni życiem. Poza terenami nadmorskimi warto zajrzeć również w góry, a tych w tym regionie nie brakuje. Na północy rozciąga się wschodnie pasmo Pirenejów i Przedgórza Pirenejów, a równolegle do wybrzeża ciągnie się łańcuch Gór Katalońskich.
Zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy, a bardziej zainteresowanych do odwiedzenia tego pięknego regionu.

Dwie fotoramy ze zdjeciami Barcelony
Wnętrze biblioteki z wyeksponowaną wystawą
Pięć plansz zawieszonych na ścianie
Pięć innych plansz ze zdjęciami