Wanda Rutkiewicz była pierwszą kobietą na świecie, która zdobyła K2. Jako pierwsza Polka i pierwsza Europejka stanęła na szczycie Mount Everest. Zdobyła osiem spośród czternastu ośmiotysięczników.

Zaginęła na stokach Kanczendzongi 12 maja 1992 roku na wysokości około 8200 metrów - 30 lat temu. Za datę śmierci przyjęto dzień 13 maja. W celu uhonorowania wybitnych osiągnięć polskiej himalaistki Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2022 rok rokiem Wandy Rutkiewicz.

Po spotkaniu przy kawie w bibliotece 10 sierpnia, wiemy znacznie więcej zarówno o ostatniej wyprawie Wandy Rutkiewicz, jak również - o wcześniejszych dokonaniach, pracy zawodowej i prywatnym życiu, które miało niebagatelny wpływ na wielką pasję tej odważnej kobiety.

Na stole znajduje się plakat z wizerunkiem Wandy Rutkiewicz, po prawej kobiece dłonie na klawiaturze laptopa
Wnętrze biblioteki. Cztery kobiety siedzą przy nakrytym stole i rozmawiają
Fragment spotkania poświęconego Wandzie Rutkiewicz
Widok na stół - na pierwszym planie plakaty informujące o roku Wandy Rutkiewicz i spotkaniu oraz artykuł na ekranie laptopa