8 grudnia gościem Spotkań przy Samowarze, odbywających się cyklicznie w Filii 13, był emerytowany profesor filozofii Zdzisław Czarnecki, podróżnik z zamiłowania i jeden z najbardziej systematycznych naszych czytelników.

Postanowiliśmy wykorzystać ciekawość świata Pana Profesora i namówić go do wspólnej podróży po świecie greckim, co w przypadku filozofa zdaje się naturalnym (choć Profesor specjalizował się raczej w klasycznej filozofii niemieckiej, ze szczególnym upodobaniem do Immanuela Kanta). Tym sposobem stała publiczność naszych konwentykli mogła cofnąć się do źródeł myśli europejskiej, odwiedzajac "stolice" naszej kultury - Knossos na Krecie, Itakę w archipeagu Wysp Jońskich, Segestę na Sycylii, Palmyrę w Syrii, Spartę na Peloponezie, Ateny... Żar lejący się z nieba pod sycylijskimi palmami i szmaragdowe wody Morza Śródziemnego okazały się znakomitym antidotum na pochmurny dzień ojczysty i grudniowe temperatury.

Łukasz Marcińczak

Adam Sokół

Plakat promujący wykład, w tle - wnętrze biblioteki
prof. Zdzisław Czarnecki tuż przed wygłoszeniem prelekcji