W ramach cyklu Spotkań przy samowarze,  Filia nr 13 zaprosiła Alinę Lewicką-Strzok z prezentacją pt. "Korsyka. Góry wśród morza". Pięknym zdjęciom i ciekawym opowieściom towarzyszyła oryginalna korsykańska muzyka z pieśniami polifonicznymi i współczesnymi piosenkami.

Korsyka znajduje się ok. 200 km na wschód od Lazurowego Wybrzeża i jest częścią Francji. Wyspa, to prawdziwe arcydzieło natury odzwierciedlające jej bogatą różnorodność. Są bowiem na wyspie ostre szczyty górskie i malownicze doliny, dzikie plaże i gęste lasy. A pośród nich nadmorskie miasta z ciekawą historią w tle. Korsyka ze względu na swoje dogodne położenie od wieków była miejscem walk. Różne kraje chciały zagarnąć wyspę dla siebie.
O historycznych losach wyspy, ukształtowaniu terenu, faunie i florze można było też posłuchać na żywo na Facebooku Filii nr 13. Nagranie jest nadal dostępne.

W zaciemnionym pomieszczeniu biblioteki widać ekran z prezentacją, przed nim siedzi na krześle kobieta
Zdjęcie przedstawia trzy ekrany: z wyświetlaną prezentacją, ekran laptopa podłączonego do projektora i ekran smartfona nagrywającego wydarzenie
W ciemnym pomieszczeniu siedzi trzech zasłuchanych mężczyzn
Na tle ekranu stoi mężczyzna i wręcz kobiecie upominek od biblioteki