Bohaterem trzeciej odsłony „Rozmów przy samowarze” był Stanisław Szukalski, najgłośniejszy, lecz i najbardziej kontrowersyjny artysta II Rzeczypospolitej, po wojnie okryty szczelną zasłoną milczenia. 26 lutego w Filii nr 13 MBP, profesor KUL, Lechosław Lameński scharakteryzował postać tego wybitnego polskiego artysty.
Jako pierwszy w latach 70. prof. Lameński zainicjował badania nad Szukalskim pisząc o nim magisterium, a następnie po trzydziestu latach przywrócił go polskiej sztuce książką „Stach z Warty Szukalski i Szczep Rogate Serce”.

Prof. Lameński, pomimo wciąż młodego wieku, pozostaje nestorem w badaniach nad Szukalskim, czego dowodzi zaproszenie go przez Amerykanów do udziału w filmie dokumentalnym poświęconym Szukalskiemu, współprodukowanym przez Leonardo DiCaprio (ojciec aktora, autor komiksów, przyjaźnił się z Szukalskim, a młody DiCaprio został jego przyszywanym wnukiem).
Szukalskiego przemilczano nie bez powodu – w jego monumentalnych rzeźbach oraz w projektach architektonicznych czaiło się coś groźnego, noszącego znamiona szaleństwa.
Łukasz Marcińczak
Fot. Jerzy Liniewicz, Adam Sokół i Ewa Sendejewicz

Prof. Lameński
Prof. Lameński i słuchacze wykładu
Wprowadzenie profesora do prezentacji o Szukalskim
Zdjecie rzeźby Szukalskiego
Zdjecie pamiątkowe pracowników biblioteki z wykładowcą