23 kwietnia to szczególna data dla miłośników literatury. Tego dnia 1995 roku UNESCO na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to ma na celu promocję czytelnictwa, wyrażenie uznania dla autorów oraz ochronę praw autorskich i własności intelektualnej. Z tej okazji Filia 34 zaprosiła uczniów Szkoły Podstawowej nr 38 na wiosenną prezentację nowości wydawniczych.

Dokonała jej instruktor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie pani Anna Ostęp. Spośród ogromnej ilości książek obecnych na rynku wydawniczym wybrała książki nagrodzone, wyróżnione i polecane ze względu na zawartość treściową i interesującą szatę graficzną. Pani Anna Ostęp snując opowieść o książkach zabrała dzieci w wielowymiarową podróż. Wędrówka rozpoczęła się od „Atlasu podróżników. Historii wypraw na krańce świata” autorstwa Isabel Minhós Martins. Następnie przenieśliśmy się na teren wykopalisk archeologicznych po których oprowadziła nas Marta Guzowska w swojej książce „Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy”. Dzięki Adzie, bohaterce książki G. Bąkiewicz „Ada i tajemnica Galla Anonima” dzieci spotkały Bolesława Krzywoustego. W kolejnych prezentowanych książkach uczniowie poznali swoich rówieśników, którzy skrywali pewne tajemnice jak w „Wiłce, smoczej dziewczynce” A. Kasprzak, rozwiązywali zagadkę starego kufra w „Ekipa na tropie” M. Stachuli czy chcieli zwrócić na siebie uwagę innych w „Svartle. Superbohater w czerni” O. Hakona. Na końcu podróży uczniowie wyruszyli w przestrzeń kosmiczną razem z Brumem i Grumem bohaterami książki Pawła Wakuły „Kosmiczne przygody Bruma i Gruma”. Dzięki interesującej prezentacji książek przez panią Annę Ostęp młodzież wzbogaciła swoją wiedzę dotyczącą utworów przeznaczonych dla niej jak również rozbudziła chęć sięgnięcia po ciekawą lekturę.

W bibliotece młodzież siedzi tyłem do obiektywu
Na stoliku stoją wyeksponowane ksiązki, obok na fotelu siedzi kobieta
Siedząca kobieta czyta książkę
Kobieta opowiada o książkach wyeksponowanych na stoliku