Filia nr 36 MBP zaprasza na wystawę wycinanek Elżbiety Dąbrowskiej. Na wystawie prezentowane są wycinanki tworzone przez artystkę od 2017 roku.
 
Wycinanka żydowska jako forma plastyczna rozwinęła się w wieku XIX, kiedy papier stał się powszechnie dostępnym materiałem. To wytwór tradycyjnej sztuki żydowskiej, jest ściśle związany z religią. Rozwijała się równolegle z wycinanką polską, mającą typowo zdobniczy charakter.
 
Elżbieta Dąbrowska – historyk sztuki, absolwentka KUL.
Inwentaryzowała zabytki na Kurpiach dla Biura Dokumentacji Zabytków w Ostrołęce. Pracowała w Muzeum Mazowieckim w Płocku, gdzie zajmowała się dokumentacją rzemiosła artystycznego (w tym mebli secesyjnych). Za tę działalność otrzymała w grudniu 2017 roku plakietę wybitą z okazji 50-lecia Kolekcji Secesji (1967-2017). Pracowała również w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Wykładała historię sztuki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Od wielu lat jest czynnym pilotem oraz przewodnikiem wycieczek i członkiem Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników „Pogranicze” w Lublinie. Zajmuje się także tworzeniem lalek i wycinanek. Ma na swoim koncie udział w konkursach, poparty nagrodami. Prowadzi warsztaty lalkarskie oraz warsztaty wycinanki artystycznej i żydowskiej. Stale współpracuje z domami kultury i bibliotekami lubelskimi. W ramach tej współpracy wystawiała wycinanki i lalki, prowadziła warsztaty dla dzieci i seniorów oraz głosiła prelekcje dotyczące sztuki, kultury i historii miasta Lublina.
Zapraszamy do końca marca.
plakat do wydarzenia
Trzy fotoramy wiszące na ścianie z wycinankami
Zbliżenie na dwie fotoramy z wycinankami
cztery fotoramy prezentujące wycinanki