Na wyprawę szlakiem kobiecości i abstrakcyjnych pejzaży zabrała nas Agnieszka Niedziałek za sprawą wystawy “Podróż”, którą od 5 marca 2024 roku można oglądać w Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.

 

Przebudzenie pasji

“Wiemy, że zamiłowanie do sztuki i wrażliwość na nią Autorka przejawia przez całe życie - z tym się człowiek rodzi, ale przebudzenie do tworzenia takich wspaniałych obrazów miało u niej miejsce kilka lat temu. Myślę więc, że jeśli taką sztukę tworzy się w krótkim okresie pracy twórczej, to za kilka lat będziemy oglądać obrazy Agnieszki Niedziałek w niejednej wspaniałej galerii”

- mówiła podczas wernisażu wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, Renata Filipiak.

 

Agnieszka Niedziałek urodziła się i mieszka w Lublinie. Pasję i talent malarski po raz pierwszy odkryła u siebie w dzieciństwie, jednak artystyczne predyspozycje musiały poczekać na ponowne odkrycie. Impuls do tworzenia autorka odnalazła w sobie na nowo wraz z początkiem pandemii. Po latach przerwy - jak sama przyznaje - poddała się intuicji i obecnie odkrywa coraz to nowe formy ekspresji. Tworzy przede wszystkim na płótnie farbami akrylowymi, chociaż nie stroni od kreatywnych rozwiązań i indywidualnych poszukiwań na poziomie formy.

W 2022 roku jej prace były prezentowane na wystawie “Legami” w Mediolanie, a także na lubelskiej ekspozycji “Intymność jest kobietą”. Wkrótce obrazy Agnieszki Niedziałek zobaczymy w Warszawie. 

 

Dlaczego podróż? 

“Gdy powstawały pierwsze obrazy, tak naprawdę zauważyłam, że każdy z nich jest inny. Inne kolory, inne emocje podczas powstawania, inna zawartość na płótnach. Po kilku kolejnych obrazach przyszła do mnie myśl, że to jest jak podróż - poprzez malarstwo, czyli proces, który jest bez kresu, nie ma granic, zmienia się i zależy od wielu okoliczności. I jest to pierwszy wymiar. Kolejny to tak naprawdę podróż przez życie, które też jest zaskakujące, z mnóstwem barw i nigdy nie wiadomo, co jest za rogiem. Te dwie przestrzenie bardzo przenikają się w mojej rzeczywistości. I trzeci wymiar - podróż wgłąb siebie.”

- opowiadała o swoich artystycznych poszukiwaniach Agnieszka Niedziałek.

 

Obraz - muzyka - słowo

Tematyka obrazów Agnieszki Niedziałek krąży wokół kobiecych emocji i cielesności - sfera fizyczna i duchowa przenikają się wzajemnie. A ponieważ wernisaż miał miejsce na kilka dni przed Dniem Kobiet - w Galerii OKNA kobiecość była celebrowana nie tylko w formie intymnych portretów i subtelnych aktów, ale również - dodatkowych pierwiastkach twórczych. Warstwie wizualnej towarzyszyły słowo i muzyka w wykonaniu zaprzyjaźnionych z Agnieszką Niedziałek artystek.

 

“Ponieważ galeria jest pod opieką instytucji, dla której najważniejsze jest słowo, postanowiłam też wykorzystać je do ubarwienia historii ukrytej na płótnach”

- dodała Agnieszka Niedziałek.

 

Każdy z obrazów został uzupełniony sensualnym lirycznym opisem autorstwa poetki Małgorzaty Tkaczyk. Kolejnym poetyckim akcentem było wystąpienie Anety Bartoszczyk-Trochimiuk - polonistki i trenerki rozwoju osobistego, która podczas wernisażu zaprezentowała swoje debiutanckie testy z antologii „Romantica”.

 

“Gdy patrzę na obrazy Agnieszki, wydaje mi się, że one niezwykle korespondują z tym, co ja tworzę, co drzemie również w mojej duszy. Jak stwierdziłyśmy z Agnieszką - my po prostu jesteśmy w niezwykłej ziemskiej podróży i szczęśliwie spotkałyśmy się jako ziarenka w kosmosie”

- mówiła Aneta Bartoszczyk-Trochimiuk.

 

Podziwianiu wystawy towarzyszyła muzyka w wykonaniu skrzypaczki Pauliny Jamrozik. Wernisażowi goście mogli też wylosować ze szklanej kuli kartki z inspirującymi cytatami.

 

10 lat Galerii OKNA

2024 rok w Galerii OKNA upływa pod znakiem jubileuszu dziesięciolecia działalności.

“Prezentujemy głównie twórczość akwarelistów, grafików i rysowników, ale niezwykle bliska jest nam ilustracja książkowa. Chcemy uwrażliwiać na słowo, na sztukę i potrzebę czytania poprzez obraz. Dlatego pokazujemy tutaj również wybitnych ilustratorów książki, ale nie tylko. Mamy zaszczyt pokazywać tutaj prace ilustratorów z całego świata, ponieważ jesteśmy stałym partnerem Instytutu Słowackiego w Warszawie, który przekazuje nam Biennale Ilustracji Bratysława. To wydarzenie rangi światowej, prezentowane właśnie w naszej galerii. I do tego grona dołączyła dziś Agnieszka Niedziałek. Jest pani w doskonałym towarzystwie”

- podkreśliła wicedyrektor Renata Filipiak.


Wystawę Agnieszki Niedziałek można oglądać do 17 marca. Kolejną artystką, której prace zobaczymy w Galerii OKNA, będzie Anna Fic-Lazor - wernisaż wystawy “Pejzaż przemijający” odbędzie się 21 marca.

 

Zdjęcia: Beata Wijatkowska

Tekst: Aleksandra Flis

 

 

Dwie kobiety stoją na tle portretu z zielonym tłem
Stojący goście wernisażu
Zbliżenie na kobietę w czewonym szalu
Luźno stojący goście
Zbliżenie na artystkę
Inni goście wernisażu
Przed publicznością stoją trzy kobiety
W tłumie stoi redaktorka radia Lublin i nagrywa
Przed gośćmi stoi autorka wierszy i czyta głośno
Autorka i Z-ca Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
Młoda skrzypaczka gra na wernisażu
mężczyzna stoi obok aktu kobiety
Kobieta wypowiada się do mikrofonu
Mężczyzna ogląda jeden z obrazów
M.loda kobieta robi zdjęcie smartfonem
Stół z cateringiem