21 lutego w Filii nr 2 w ramach XV edycji otwartych wykładów z historii sztuki 2023/2024 wystąpiła dr Aleksandra Skrabek, która w sposób bardzo ciekawy przedstawiła sylwetkę duńsko-islandzkiego artysty Olafura Eliassona. W dobie nagłych zmian klimatycznych i globalnych katastrof w różnych miejscach świata, sztuka Olafura Eliassona w pełni wyraża obawę przed tym co stanie się jeśli nie powstrzymamy pewnych destrukcyjnych procesów. Pani dr Aleksandra Skrabek zapoznała nas z nowoczesną terminologią związaną z badaniami nad klimatem.

 

Olafur Eliasson, absolwent Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze, zajmuje się rzeźbą, malarstwem, fotografią, filmem, instalacjami oraz mediami cyfrowymi. Szczególne znaczenie mają głośne instalacje w galeriach i przestrzeniach publicznych: ze światła, powietrza, wody, mgły i nowych technologii.
„The Weather Project” zaprezentował w 2003 r. w Hali Turbin w Tate Modern w Londynie. Skonstruował tam sztuczne słońce z setek lamp emitujących żółte światło, które przyciągało tłumy Brytyjczyków zmęczonych ustawicznym deszczem. Projekt obejrzało 2 miliony ludzi.
Projekt artysty „The Weather” początkowo odnosił się do środowiska bez wyraźnego odniesienia do klimatu. Po pewnym czasie nabrał głębszej semantyki klimatycznej.
W 2003 r. artysta reprezentował Danię na 50. Biennale w Wenecji. Z kolei w centrum Wiednia na placu Am Hof można od 2007 r. oglądać jego stałą świetlną instalację „Żółta mgła”, która po zachodzie słońca otacza fasadę Verbund-Zentrale.
W 2008 r. Eliasson zbudował cztery sztuczne wodospady w Nowym Jorku – „The New York City Waterfalls”, zamówione przez Public Art Fund. Ta czasowa instalacja nad East River kosztowała miliony dolarów.
W latach 2009–2014 kierował Instytutem Eksperymentów Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Berlinie.
Swoją pracę „Ice Watch” 🧊 zrealizował wspólnie z geologiem Minikiem Rosingiem. Składało się na nią 12 masywnych wolno pływających bloków grenlandzkiego lodowca, przetransportowanych do centrum Kopenhagi w 2014 r., do Paryża w 2015 r. i do Londynu w 2018 r. Przechodnie mogli ich dotknąć, poczuć ich nietrwałość, widząc, jak topnieją, pokazując skutki klimatycznego ocieplenia.
W 2012 wraz z inżynierem Frederikiem Ottesenem założył społeczny biznes Little Sun, projektujący solarne przenośne lampy, zasilane energią słoneczną, aby zastąpić nimi oświetlenie wykorzystujące paliwa kopalne w społecznościach pozbawionych elektryczności.
Wykład Pani dr Aleksandry Skrabek pt. „Olafur Eliasson. Sztuka dla klimatu” otworzył naszą świadomość ekologiczną w szerokim, globalnym znaczeniu.
Dokumentację fotograficzną ze spotkania wykonała Pani Beata Wijatkowska z Promocji i Marketingu Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

Mężczyzna stoi na tle regałów z książkami
Siedząca publiczność
Kobieta i mężczyzna stoją przed publicznością
Zbliżenie na młodą kobietę w okularach
W przygaszonym świetle kobieta siedzi przy laptopie
Widok siedzącej kobiety przy laptopie i tablicę multimedialną z prezentacją
Ogólne ujęcie publiczności na wykładzie w sali biblioteki