7 września 2023 roku na terenie Zespołu Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie odbyła się wspólna lektura powieści "Nad Niemnem" w ramach tegorocznej edycji akcji Narodowego Czytania. Organizatorami wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Lublinie wraz z bychawskim Zespołem Szkół, a patronat nad wydarzeniem objęła Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Narodowe Czytanie w Bychawie zainaugurował Starosta Lubelski Zdzisław Antoń. Kolejne fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej czytali m.in.: dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Jacek Figarski, dyrektor Wydziału Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Kuratorium Oświaty Elżbieta Denejko, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Lublinie Anna Matraszek-Furtak, a także zaproszeni radni oraz przedstawiciele instytucji kultury i placówek oświatowych z terenu powiatu lubelskiego - wśród nich wicedyrektor MBP Lublin Renata Filipiak.

Na zakończenie czytający goście otrzymali po pamiątkowym egzemplarzu książki „Nad Niemnem” ufundowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie.

Fot. Starostwo Powiatowe w Lublinie

Egzemplarze powieści Nad Niemnem - na pierwszym planie otwarta książka z pamiątkową pieczęcią i logotypem MBP Lublin
Uczestnicy finału Narodowego Czytania w Bychawie podczas wspólnej lektury
Na scenie siedzą uczestnicy Narodowego Czytania