Pierwsze powakacyjne spotkanie w Galerii OKNA MBP Lublin było zarazem pożegnaniem – nie tylko wakacji, ale przede wszystkim Wędrującej Wystawy Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich, którą w sierpniu i na początku września można było oglądać na pierwszym piętrze budynku przy ul. Peowiaków 12.

Na finisażu 8 września 2023 roku o godzinie 18.00 wśród miłośników akwareli i autorów części prezentowanych prac, pojawili się także wiceprezesi Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich - Adam Papke i Krzysztof Rodak.

 Gości przywitała pomysłodawczyni i założycielka Galerii OKNA ,wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, Renata Filipiak.

 

„Cieszę się z każdej prezentowanej u nas wystawy, ale ta jest szczególna. Z przyjemnością odnotowuję fakt, że znajdujemy na niej obrazy malarzy, którzy mieli indywidualne wystawy w naszej galerii” 

– podkreśliła wicedyrektor Renata Filipiak.

 

Idea powołania Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich narodziła się w 2009 roku w Kazimierzu Dolnym, a jego pomysłodawcami byli: Krzysztof LudwinRyszard Rogala (obecnie prezes SAP). Organizacja zrzesza członków o różnych życiowych drogach i ścieżkach kariery, których łączy miłość do akwareli i artystyczna wrażliwość.

 

„Zależało nam, żeby akwarela nie kojarzyła się wyłącznie z farbkami, którymi malują dzieci w szkole. Chcielibyśmy pokazać, że to pełnoprawna malarska technika i że można malować odmienne tematy w bardzo różnorodny sposób. Każdy z nas maluje inaczej, po swojemu. Akwarela jest z jednej strony bardzo wygodna, wystarczy małe pudełeczko z farbami, natomiast jeśli chce się lepiej tę technikę poznać, okazuje się, że owszem - daje bardzo wiele możliwości, ale jest też bardzo trudna i kapryśna”

- mówił podczas finisażu wiceprezes SAP, Krzysztof Rodak.

 

Na wystawie mogliśmy oglądać około 70 prac wybitnych akwarelistów polskich, wśród nich: portrety, pejzaże, elementy architektury i zwierzęta. To trzecia edycja Wędrującej Wystawy SAP, ale po raz pierwszy mogli ją oglądać lubelscy miłośnicy akwareli. Nieprzypadkowo została zaprezentowana właśnie w Galerii OKNA.

 

„Bardzo mnie cieszy, że jesteśmy w miejscu, które ma znaczące akwarelowe tradycje”

– przyznał wiceprezes SAP, Adam Papke.

 

Malarstwo akwarelowe to znak szczególny Galerii OKNA od lat. Większość prezentowanych tu prac pochodzi spod pędzli artystów zrzeszonych wokół tak zwanej Grupy Lubelskiej, której działania promują malarstwo akwarelowe i lokalnych twórców.

 

„Próbowaliśmy podsumować nasz dotychczasowy dorobek i oszacowaliśmy, że od od początku istnienia Galerii OKNA mieliśmy tu około 40 wystaw. Większość to wystawy akwarelowe, choć nie tylko"

- wspomniał założyciel Grupy Lubelskiej, artysta i współorganizator wystaw w Galerii OKNA, Dariusz Płecha.

 

Pierwszą wystawą prezentowaną w Galerii OKNA był wybór fotografii "Agnieszka Osiecka - lata 60. w obiektywie Jana Borkowskiego". Do bibliotecznego rodowodu Galerii nawiązują także wystawy ilustracji książkowych - np. prac nagodzonych podczas Biennale Ilustracji w Bratysławie.

 

„Kiedyś miejsce, w którym się znajdujemy, było zwykłym korytarzem biurowym. Teraz to przestrzeń pełna dobrej energii dla artystów i miłośników sztuki. Wierzę, że Galerię OKNA czeka świetlana przyszłość i wiele wspaniałych wystaw”

- podkreśliła wicedyrektor Renata Filipiak.

 

Przed nami kolejna z nich. Już w piątek 15 września o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Światłem i cieniem” Artura Przybysza.

 

Prace prezentowane na wystawie - na pierwszym planie portret kobiety w stroju ludowym
Kobiety rozmawiają wskazując na jeden z obrazów prezentowanych na wystawie
Fragment wpisu do księgi gości w Galerii OKNA, na drugiej stronie - ulotka promująca finisaż
Finisażowi goście przeglądają katalog wystawy
Zgromadzeni uczestnicy stoją przed organizatorami finisażu wygłaszającymi słowo wstępne
Cztery kobiety uczestniczące w finisażu biją brawo podczas części oficjalnej
Od lewej artysta i współorganizator Dariusz Płecha, wicedyrektor MBP Lublin Renata Filipiak, wiceprezesi Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich
Współorganizator wydarzenia Dariusz Płecha i wicedyrektor MBP Lublin Renata Filipiak
Wiceprezesi SAP: Adam Papke i Krzysztof Rodak
Widok na gości uczestniczących w finisażu
Artyści uczestniczący w finisażu: Bartłomiej Michałowski i Magdalena Brauze
20230908_GO_akwarelisci_finisaz_11
Kobieta ogląda prezentowane na wystawie prace
Kobieta przygląda się akwarelowym pejzażom prezentowanym na finisażu
Finisażowi goście podczas zwiedzania wystawy
Rudowłosa kobieta ogląda jedną z prac, na której została uwieczniona martwa natura

 Zdjęcia i tekst: Aleksandra Flis