„Lato w Mieście” to jedna z najpopularniejszych lubelskich inicjatyw, w które od wielu lat włącza się Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie. W wielu naszych filiach organizujemy dla dzieci w wieku szkolnym bezpłatne, przedpołudniowe zajęcia literackie i warsztaty artystyczne.
W niektórych placówkach program już został zrealizowany, ale mamy jeszcze sporo do zaproponowania, więc zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Tymczasem zobaczmy, jak wyglądały dotychczasowe spotkania.

 

 

 

„Lato w Mieście” to jedna z najpopularniejszych lubelskich inicjatyw, w które od wielu lat włącza się Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie. W wielu naszych filiach organizujemy dla dzieci w wieku szkolnym bezpłatne, przedpołudniowe zajęcia literackie i warsztaty artystyczne.
W niektórych placówkach program już został zrealizowany, ale mamy jeszcze sporo do zaproponowania, więc zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Tymczasem zobaczmy, jak wyglądały dotychczasowe spotkania.

 

 

 

Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12

W dniach od 3 do 14 lipca w Filii nr 2 MBP odbyły się zajęcia dla dzieci w ramach akcji „Lato w Mieście”. Podczas warsztatów o zbiorczym tytule „Od prehistorii do współczesności – pokochaj Lublin” młodzi uczestnicy mieli okazję poznać historię naszego miasta – od jego najodleglejszych dziejów po dzień dzisiejszy – oraz wykonać tematyczne prace plastyczne.

Na pierwszych zajęciach dzieci poznały okresy prehistorii oraz ciekawostki na temat pierwszych śladów osadnictwa na Lubelszczyźnie, a podczas części artystycznej wykonały makiety ziemianek z VI wieku według swojej własnej wizji twórczej.

Drugie zajęcia pozwoliły młodym uczestnikom przenieść się do grodu na Starym Mieście; poznali oni XIV-wieczną historię Lublina, a także puścili wodze fantazji podczas odtworzenia na papierze Legendy o śnie Leszka Czarnego. Urozmaiceniem warsztatów była gra planszowa: kostki służące do tworzenia własnych opowieści.

7 lipca odbyły się warsztaty o tytule „Między słówkami – piszemy fraszki po swojemu”. Przedstawiono na nich epokę renesansu wraz z jej najważniejszymi polskimi poetami – w tym Jana Kochanowskiego oraz jego fraszki. Podczas części artystycznej zajęć uczestnik miał możliwość poćwiczyć umiejętność pisania prostych rymowanek.

Na kolejnych zajęciach dzieci poznały tło historyczne słynnej Legendy o Czarciej Łapie oraz obejrzały prezentację na temat architektury Lublina w okresie renesansu i wczesnego baroku. Uzupełnieniem zajęć były kolorowanki przedstawiające sceny z legendy, a także wykonanie czarciej łapy z gliny.

12 lipca uczestnicy zajęć poznali oblicze nowoczesnego Lublina, począwszy od pierwszej połowy XIX wieku. Podczas części artystycznej dzieci wykonały kolaże, które ukazywały ich własną wizję miasta łączące tradycję z przyszłością.

Punktem kulminacyjnym „Lata w Mieście” w Filii nr 2 był spacer biblioteczny „Śladami legend i tajemnic Lublina”. Młodzi uczestnicy oraz ich opiekunowie mieli możliwość zobaczyć miejsca związane z lubelskimi legendami oraz poznać wiele historycznych ciekawostek na temat architektury naszego miasta. Spacer był doskonałą okazją do utrwalenia wiedzy o mieście przekazanej przez prowadzące podczas poprzednich zajęć, a także inspiracją do dalszych poszukiwań legendarnych szlaków.

 

Przy stole dzieci wykonują kartonowe W dniach od 3 do 14 lipca w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie odbyły się zajęcia dla dzieci w ramach akcji „Lato w Mieście”. Podczas warsztatów o zbiorczym tytule „Od prehistorii do współczesności –
Uczestnicy słuchaja opowieści o starym Lublinie
Na stole leży książka i ponumerowane kartki
Bibliotekarka siedzi z chłopcem przy stole i układają fraszki
Kolorowanie papierowej czarciej łapy
Lepienie z gliny czarciej łapy
Grupa dzieci z przewodnikiem przed Trybunałem
Zwiedzanie Starego Miasta

BIOTEKA, Filia nr 6/27, Al. Racławickie 22

Międzygalaktyczne wakajki z Kopernikiem

Pierwszego dnia wakacyjnych zajęć trenowaliśmy z dziećmi umiejętności miękkie podczas serii gier i zabaw integracyjnych. Następne zajęcia przybliżyły młodym uczestnikom postać Mikołaja Kopernika. Pamiętając o wielkim odkryciu polskiego astronoma, stworzyliśmy własną galaktykę podczas warsztatów plastycznych. W drugim tygodniu Biotekowych wakacji wkroczyliśmy w świat komiksu i wspólnie stworzyliśmy wspaniałe komiksy. Podczas następnych zajęć dzieci miały okazję spróbować swoich sił w dziedzinie robotyki, programując roboty Photon i GeniBot. Na kolejnych zajęciach powstały fantastyczne prace plastyczne zainspirowane książkami wydawnictwa Dwie Siostry. Niewątpliwie wszyscy najlepiej bawili się podczas gry terenowej. Na początku zajęć uczestnicy wysłuchali historii wypełnionej ciekawostkami o największej planecie Układu Słonecznego – Jowiszu. Skłoniło nas to do refleksji na temat śmieci kosmicznych, które zostały wytworzone przez człowieka i pozostają w orbicie okołoziemskiej.
Następnie wszyscy otrzymali pusty szablon Układu Słonecznego i wyruszyli w podróż wypełniając kosmiczne misje. Po każdej z 8 misji otrzymali kolejne planety, wypełniając przy tym Układ Słoneczny. Powrót do Słońca przyniósł niespodziankę. Dzieci, rozwiązując proste równania matematyczne, pozyskały kod, który pozwolił im na otwarcie kłódki i dotarcie do skarbu, którym była m.in. zakładka z Układem Słonecznym oraz książka z legendą o czarciej łapie. Wakacje w Biotece zakończył emocjonujący turniej gier planszowych, po którym świetnie bawiliśmy się przy grach i zabawach improwizowanych.

 

karty pracy do zajęć o kosmosie
Przy stole dziecii przygotowują się do rozgrywek gier planszowych
Zdjęcie grupowe uczestników wakacji
Rysowanie kredkami na czarnym kartonie
Dziewczynka leży na dużym kartonie, dzieci obrysowują jej sylwetkę
Grupa dzieci bawi się zaprogramowanymi wcześniej robotami
Grupowe zdjęcie dzieci i opiekunów

 

Filia nr 10 MBP, ul. Kleeberga 12a

Pierwszy miesiąc wakacji już za nami. Mimo turnusów wakacyjnych, kolonii i licznych atrakcji związanych z wycieczkami, cieszymy się, że dzieci pamiętały również o bibliotece.
Labirynty, krzyżówki, łamigłówki, jaskinia z poduchami dla leniwców, telewizor z programami "na żywo"- to tylko część aktywności.
Cieszy nas fakt, że również dorośli z wielką ochotą i przyjemnością, włączyli się do wspólnej zabawy w wykonywanie kolaży.
W sierpniu zapraszamy na dalszy ciąg zajęć; mamy pod dostatkiem puzzli, kolorowanek, materiałów plastycznych do wykonywania kartek okolicznościowych i oczywiście dysponujemy niekończącymi się wycinkami z gazet do tworzenia kolaży, które za każdym razem wprawiają w dobry humor i dostarczają niebanalnej rozrywki.
Warto odpocząć od zgiełku i gwaru w zaciszu biblioteki, gdzie atmosfera sprzyja rozwijaniu kreatywności i fantazji.

 

dzieci robią z pudełka telewizor
przygotowane fragmenty tekstów czekają do wykorzystania na kolaże
dwie dziewczynki tworzą kolaże
grupa dzieci tworzy z kolorowych obrazków kolaż
grupa dzieci tworzy z kolorowych obrazków kolaż
prezentacja kolaży wykonanych przez dzieci i dorosłych
odpoczynek w jaskini dla leniwców

 

Filia nr 20, ul. Krężnicka 125

W tym roku Filię nr 20 w czasie wakacji odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 16 w Lublinie. Zrealizowaliśmy w tym czasie dwa projekty: "Szkoła z Klasą" oraz "Matematyka na zielono".

Dzieci nauczyły się segregować śmieci, dowiedziały się, jak można zmniejszyć ich ilość oraz jak wykorzystać do tego matematykę. Dzięki materiałom od Fundacji Szkoła z Klasą poznały siłę internetu, zrobiły sobie nazwajem masaże sensoryczne przy pomocy piłek antystresowych i pokolorowały rysunek przedstawiający dzieci bawiące się przed szkołą.

Do zobaczenia za rok!

Pokolorowany przez dzieci obrazek przedstawiający dzieci bawiące się przed szkołą
Dzieci pochylają się nad dużym czarno-białym obrazkiem i kolorują go
Dzieci stoją w rzędzie i robią sobie masaż sensoryczny za pomocą piłeczek z kolcami
Fragment zajęć - chłopiec rzuca plastikowy pojemnik do innych plastikowych odpadów
Dzieci segregują plastikowe odpady
Dzieci uczestniczące w zajęciach pozują do zdjęcia razem z bibliotekarką

 

Filia nr 28 MBP, ul. Nadbystrzycka 85

Podczas tegorocznych wakacji mieliśmy przyjemność gościć panie z Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, które poprowadziły inspirujące warsztaty z robotyki. Uczestnicy zajęć zostali wprowadzeni w świat druku 3 D na przykładzie drukarki filamentowej. Młodzież zapoznała się z zasadami wykrywania kształtów z użyciem sieci neuronowej. Jest to świat "sztucznej inteligencji". Uczestnicy mieli możliwość skorzystania z długopisów 3 D za pomocą których wykonali własne projekty. Podczas warsztatów dzieci rozwijały kreatywność oraz zdolność logicznego myślenia Dowiedziały się jak działa robot Dash i mogli poczuć się małymi programistami. Zajęcia były fantastyczne i wszyscy uczestnicy wyszli bardzo zadowoleni.
Monika Deneka

 

W sali biblioteki młodzież siedzi w półokręgu przed nimi stoją dwie kobieta z drukarką 3D na stole
Kobieta instruuje dziewczynkę o elementach drukarki
Inna dziewczynka poznaje z bliska drukarkę 3D
Dziewczynka za pomocą specjalnego długopisu rysuje kontury zwierzaków
Dzieci pochylone nad drukarką 3D
Wydrukowane drobne przestrzenne kontury zwierząt
Grupa uczestników pochylona nad planszą i robotem Dash
Na pierwszym planie plansza do programowania i robot, na dalszym planie kobiety i chłopiec
troje dzieci gra w kółko i krzyżyk
dziewczynka prezentuje otrzymany dyplom
Zdjęcie zbiorowe uczestników zajęć

 

Tegoroczna akcja "Lato w mieście" upłynęła nam także pod hasłem: "Śladami bohaterów książek Kornela Makuszyńskiego". Na zajęciach dzieci poznały twórców komiksu o Koziołku Matołku i małpce Fiki - Miki.Dowiedziały się, jak doszło do powstania pierwszego wydania ilustrowanej książeczki. Zwiedzaliśmy Polskę z Koziołkiem Matołkiem wzdłuż rzeki Wisły, poznając Zakopane, Kraków, Warszawę i port w Gdyni. Z małpką Fiki - Miki i murzynkiem Goga - Goga przemierzyliśmy Afrykę. W nawiązaniu do naszych zajęć powstały prace plastyczne.

Monika Deneka

 

Bibliotekarka pokazuje siedzącym przy stole dziewczynkom zdjęcie Kornela Makuszyńskiego
Dzieci kolorują obrazki z Koziołkiem Matołkiem - na stole siedzi maskotka z wizerunkiem postaci
Bibliotekarka pokazuje kolorującym obrazki dzieciom mapę Polski
Siedzące przy stole dziewczynki słuchają bibliotekarki, która pokazuje ilustrację w w książce
Bibliotekarka pokazuje dzieciom komiks z przygodami Koziołka Matołka
Kolorowe prace przedstawiające Koziołka Matołka autorstwa dzieci
Bibliotekarka pokazuje dzieciom na mapie Madagaskar
Dziewczynki siedzą przy stole i tworzą wydzieranki
Siedzące przy stole dzieci tworzą prace plastyczne z motywami afrykańskimi

 

Biblio, Filia nr 32, ul. Szaserów 13

 

W ramach akcji Lato w mieście, w Biblio odbyły się liczne pokazy filmowe dla dzieci i młodzieży oraz rozgrywki planszówkowe dla grup zorganizowanych, ale i nie tylko. Poza wspomnianymi wydarzeniami odbyły się również warsztaty na temat Parków Narodowych w Polsce i na świecie, na których oprócz zdobywania ciekawych informacji, dzieci wykonały niemalże pełnowymiarową postać żubra, którego można było podziwiać w holu biblioteki w czasie wakacji. Serdecznie dziękujemy za udział w zajęciach!

 

Uczestnicy "Lata w mieście" pozują na tle zrobionego przez siebie zubra
Dziewczynka tworzy wielką figurę żubra z kartonów i bibuły
Żubr o wielkości zbliżonej do naturalnego wykonny z kartonów i kolorowej bibuły
Dziewczynki grają w jedną z gier w bibliotece
Dzieci grają w grę złożoną z kolorowych elementów i kartoników

 

 

Filia nr 34, ul. Judyma 2A

Tegoroczne wakacyjne zajęcia w Filii nr 34 przebiegły pod hasłem „Zainspirowani sztuką – podróż przez czas, barwy i faktury”. Podczas letnich zajęć dzieci poznały sylwetki takich artystów jak Wassily Kandinsky, Henri Matisse, Pablo Picasso, Vincent van Goch, Stanisław Wyspiański oraz Hokusai Katsushika. Podczas każdego ze spotkań uczestnicy wykonywali prace inspirowane twórczością prezentowanego artysty. Były kubistyczne portrety, gliniane płytki inspirowane obrazem „Kwadraty i koła” Kandinskiego, barwne witraże, wycinanki w stylu Matisse'a, wyklejanka „Gwieździsta noc” oraz zabawy drukiem wypukłym. Na zakończenie wakacji dzieci wzięły udział w zabawie pozwalającej utrwalić wiedzę na temat poznanych artystów i ich dzieł.

Grupa siedzących przy stole dzieci, instruktorka i w tle slajd prezentacji
Na stole ułożone dwanaście prac malarskich wykonanych przez dzieci
Kilkoro dzieci maluje według schematu
Osiem wykonanych obrazków
Na ekranie przykład abstrakcyjnego dzieła i dziewczynka rysująca na tablicy według przykładu
malowanie kartonowej przestrzennej pracy
projekty abstrakcyjnych twarzy
Dzieci malują farbami witrażowymi
Malowany witraż
latoDziecko wykonuje druk wypukły
prace wykonane techniką druku wypukłego
Czworo dzieci gra przy stoliku w Jengę

 

Filia nr 35, ul. Bursztynowa 20

"Akcja "Lato w mieście" już za nami! Tym razem dzieci pod kierunkiem pani Kasi wykonały scrapbookingowe albumy na wakacyjne wspomnienia. Wyszło przepięknie, a jeszcze piękniej będzie, gdy albumy wypełnią się pamiątkami. Udanych wakacyjnych wojaży!"

W sali biblioteki trwają warsztaty artystyczne, przy stole pracują dzieci pod okiem bibliotekarki
Widok na materiału papiernicze i pracujące dzieci
Część wykonanego albumu
Inna strona albumu
Dziewczynka prezentuje wykonany przez siebie album metodą scrapbookingową

 

 

Filia nr 36 MBP, ul. Zygmunta Augusta 15

 

Tematem tegorocznych wakacji w Filii 36 była ekologia.

 
W poniedziałek (21 sierpnia) dzieci dowiedziały się co to jest ekologia, kim jest ekolog, co możemy zrobić, żeby nie szkodzić środowisku i chronić zagrożone gatunki zwierząt. Później bawiliśmy się zieloną matematyką. Dzieci zapoznały się z pojęciem symetrii i wykonały tygrysy w formie puzzli z figur geometrycznych.
Prowadzenie: Katarzyna Stępień, Aleksandra Bednarek, Elżbieta Nawrocka
 
Wtorkowe (22 sierpnia) zajęcia na temat energii sprężystości, słońca oraz wiatru i jej wykorzystywania poprowadził fizyk Ireneusz Maksim.
Tego dnia wyruszyliśmy też na spacer przyrodniczy, w czasie którego dzieci zbierały różnokolorowe kwiaty. Z kwiatów, kamieni, jarzębiny, piasku i szyszek wykonaliśmy przed biblioteką piękną dekorację, motyw artystyczny – mandalę.
Prowadzenie: Ireneusz Maksim, Elżbieta Nawrocka, Aleksandra Bednarek
 
W środę (23 sierpnia) pracowaliśmy z roślinami.
Dzieci własnoręcznie pomalowały doniczki w cudne wzory. Następnie zasadziły, być może swoją pierwszą roślinę – coleusa. Kwiaty zdobią teraz ich pokoje, a dzieci uczą się jak o nie dbać.
Tego dnia bawiliśmy się też skanografią. Powstały piękne kompozycje z roślin łąkowych, które po przetworzeniu za pomocą skanera i komputera będą cieszyć oko na dziecięcych biurkach.
Prowadzenie: Joanna Łopuszyńska i Elżbieta Nawrocka
 
W czwartek (24 sierpnia) dosłownie graliśmy w zielone, ponieważ dzieci zrobiły labirynty z niepotrzebnych pudełek oraz tektury i nauczyły się gry w kapsle. Następnie bawiliśmy się grą planszową "Natura". Dzieci obejrzały też film o recyklingu i segregacji odpadów.
Prowadzenie: Elżbieta Nawrocka i Aleksandra Bednarek
 
Piątek (25 sierpnia) był ostatnim dniem zajęć wakacyjnych w naszej bibliotece.
Pierwsza część dnia była poświęcona pszczołom. Dzieci poznały zwyczaje pszczół oraz korzyści, jakie przynoszą dla ludzi i środowiska. Dowiedziały się także dlaczego trzeba chronić te owady. Uczestnicy zajęć mogli się też delektować miodowymi wafelkami.
Druga część dnia upłynęła na malowaniu witraży. Tu sięgnęliśmy po stare nieużywane już płyty CD, które dzięki dzieciom stały się uroczymi dekoracjami.
Na koniec dzieci otrzymały podkładki na biurka wykonane w czasie warsztatów skanografii.
Prowadzenie: Aleksandra Bednarek i Katarzyna Stępień
Zajęcia były realizowane od 21-25 sierpnia i uczestniczyło w nich dwadzieścioro dzieci w wieku od 6-10 lat

 

Kolaż przedstawiający zajęcia z ekologii
Kolaż ze zdjęciami z zajęć poświęconych energii
Kolaż ze zdjęciami z zajęć poświęconych roślinom
Kolaż zdjęć z zajęć wokół recyklingu
Kolaż zdjęć z zajęć, podczas których dzieci robiły witraże
 

Filia nr 38 MBP, ul. Relaksowa 25

Lato w Filii 38-LekToury

Tegoroczne wakacje upłynęły w filii przy Relaksowej pod hasłem podróży. Zajęcia były doskonałą okazją do eksploracji świata, odkrywania różnych kultur, poszerzania wiedzy i integracji między uczestnikami. Tworzyliśmy mapę świata, malowaliśmy płócienne torby we wzory, inspirowane podróżami, graliśmy w piracki escape room i zorganizowaliśmy strefę zabaw sensorycznych dla najmłodszych. To doświadczenie pokazało, jak ważne są doświadczenia sensoryczne dla naszego rozwoju i jak można je wzbogacić, by odkrywać świat na nowo. Zajęcia w bibliotece na temat podróży okazały się nie tylko edukacyjne, ale także inspirujące i pełne pasji.

Chłopiec tworzy pracę plastyczną przy stole
Małe dziecko tworzy obraz farbami za pomocą swoich stóp
Dziewczynki rozwiązują zagadkę umieszczoną na tablicy
Kobieta daje chłopcu do powąchania aromat, na stole widać buteleczki i wycięte rysunki roślin
Dziewczynka maluje farbami obraz na podłodze
dzieci oglądają atlasy, na podłodze znajduje się wielka mapa świata - woda z niebieskiej folii i powycinane kontynenty
Kobieta prezentuje siedzącym przed nią dzieciom piłki sensoryczne
Wnętrze biblioteki - prowadząca zajęcia oraz uczestniczący w nich dzieci
Bibliotekarka pomaga jednej z małych uczestniczek przy pracach plastycznych
Dzieci sięgają po książki na jednej z półek bibliotecznych
Praca Ozdoba wykonana prawdopodobnie przez jedno z dzieci
Liczna grupa dzieci ozdabia płócienne torby
Dzieci ozdabiają płócienne torby kolorowymi farbami
Dziewczynka pozuje do zdjęcia z torbą z obrazkiem z wizerunkiem Buddy
 

 

Filia nr 39 MBP, ul. Głuska 138

W tym roku Filia nr 39 do wspólnej wakacyjnej zabawy zaprosiła dzieci z Publicznego Przedszkola nr 83 w Lublinie oraz uczniów klasy „0” i grupę kolonistów ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Lublinie.
Gry i zabawy były związane z tematem „Książka jest jak ogród”, a także z bezpiecznym korzystaniem z Internetu, wykorzystując materiały Fundacji Szkoła z Klasą.

Przy stole dzieci pracują nad wielkoformatową wyklejanką
Wykonana wyklejanka
Dzieci rysują na dużym papierze
Wykonany kolorowymi kredkami rysunek
Wykonanie rusunku połączonego z zasuszonymi roślinami
Inna praca z wykorzystaniem roślin
Jeszcze jedna praca z połącznie kredek i rożlin suszonych
Ułożone żółte kółka imitujące buźki wyrażające różne emocje