Isa Conar

Adres:

Filia nr 21
Rynek 11
Lublin

Kategoria:

Koncerty

Informacja o cenie

wstęp wolny

Grywała rock i blues rock z zespołami Matka, Alchemia i Conar zdobywając nagrody i wyróżnienia. Współpracowała też z muzykami z Francji, Niemiec, Słowacji, Danii i USA (folk, pop-gotyk). Dla górali niezwykle ważna jest duchowość i sacrum, a Iza będąc nieodrodną córką miejsca swojego pochodzenia, jak sama przyznaje, od pewnego czasu nosiła w sobie pomysł skomponowania własnej muzyki inspirowanej starymi pieśniami religijnymi. Pomysł zmaterializował się 10 listopada 2018 roku.

Z okazji 600-lecia fresków Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim wystąpiła tam z mini recitalem średniowiecznych pieśni sakralnych. Koncert został bardzo dobrze i ciepło przyjęty przez publiczność, co ośmieliło artystkę do starania się o stypendium z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie na nagranie płyty z pieśniami. Udało się. Iza sięgnęła do oryginalnych tekstów średniowiecznych, a także polskiego renesansu - Jan Kochanowski oraz poeta przełomu Renesansu i Baroku Mikołaj Sęp Szarzyński, aby przybliżyć słuchaczom frazę i melodię staropolskiego języka. Ceniąc sobie bliski kontakt z publicznością nie dokonała transkrypcji muzyki dawnej lecz inspirując się nią (średniowieczna pieśń maryjna, hymny i antyfony oraz echa renesansowej muzyki dworskiej) stworzyła zaaranżowane na gitarę klasyczną własne, bardzo kameralne, intymne i nastrojowe kompozycje. Gitara pełni często rolę drugiego głosu, np. w utworze Kwiatek czysty, a Pieśń Maryja, czysta dziewice jest zabytkiem języka polskiego - najstarszą zachowaną pieśnią kościelną z przełomu XIV i XV wieku.

Płyta Kwiatek czysty (Pieśni neo-średniowieczne) została dofinansowana przez Marszałka Województwa Lubelskiego z programu "Stypendia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami". Album wydała Fundacja tanTHEO we współpracy z Fundacją Atoli, zaś Radio Lublin objęło to wydarzenie patronatem medialnym.

Maciej Krawczyk


Mapa