Piękno kazimierskich krajobrazów, ulic i zaułków uwiecznione na szkicach i akwarelowych obrazach mogą podziwiać wszyscy, którzy odwiedzą Galerię OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. W minioną sobotę o godzinie 17 miał miejsce wernisaż wystawy Ryszarda Rogali - “Mój Kazimierz - rysunek i akwarela”.

 

Gości przywitała Renata Filipiak - wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, a współorganizator wystawy Dariusz Płecha ze Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich przybliżył zgromadzonym gościom życiorys i twórczość artysty.

 

Akwarela [...] to trochę jak robota sapera, czy chirurga. Błąd może wiele kosztować i zniweczyć wielogodzinny wysiłek artysty. Ryszard jest wirtuozem tej techniki. Lata sumiennej pracy pozwoliły mu na poszukiwanie i odnajdywanie w sztuce własnego głosu oraz wypracowanie swojego niepowtarzalnego stylu - napisał Dariusz Płecha w nocie biograficznej poświęconej artyście.

 

Ryszard Rogala jest architektem i artystą malarzem, a zarazem - wielkim miłośnikiem akwareli i malarstwa plenerowego. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych i architekturę na Politechnice Warszawskiej. Tam też wykładał w Zakładzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby. Jako prezes Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich wielokrotnie organizował plenery malarskie właśnie w Kazimierzu Dolnym.

Wyeksponowane na wystawie prace to efekt ponad 40-letniej fascynacji Kazimierzem i licznych wizyt Ryszarda Rogali w nadwiślańskim miasteczku, które od stuleci przyciąga i inspiruje artystów.

 

Pierwsze akwarele namalowałem właśnie w Kazimierzu, po wielu latach przerwy, w 79 roku. Rysowałem wtedy bardzo dużo i powoli zaczynałem wchodzić w świat akwareli, a teraz stało się to moją koronną techniką, a nawet więcej - to moja pasja i trudno mi bez tego żyć - wyznał w rozmowie z dziennikarką Radia Lublin Ryszard Rogala.

 

To kolejna wystawa organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną prezentująca malarstwo akwarelowe. W ramach poprzednich mogliśmy oglądać m.in. prace artystów Grupy Lubelskiej - akwarelistów związanych z Lublinem.

Oprócz kazimierskich krajobrazów na wystawie zostały zaprezentowane także portrety rysunkowe i akwarelowe. Prace Ryszarda Rogali w Galerii Okna MBP Lublin przy ul. Peowiaków 12 można oglądać do końca listopada.

 

Na zdjęciu wicedyrektor MBP Lublin Renata Filipiak i artysta Ryszard Rogala
Widok na stojącego tyłem mężczyznę w kapeluszu, obok niego goście wernisażu
Chłopiec pokazuje palcem jedną z prac stojącej obok kobiecie
Tłumy w Galerii Okna podczas wernisażu
Otwarcie wernisażu Ryszarda Rogali w Galerii Okna
Na zdjęciu Ryszard Rogala
Od lewej: Dariusz Płecha, Renata Filipiak, Ryszard Rogala
Na zdjęciu Beata Wijatkowska z MBP Lublin
Goście zgromadzeni na wernisażu oglądają prace
Dziewczyna fotografuje telefonem jedną z prac
Goście oglądają prace zgromadzone na wernisażu
Na pierwszym planie jeden z obrazów artysty, w tle - goście wernisażu
Dziewczyna patrzy na jedną z prac przedstawiających kazimierskie plenery
Kobieta ogląda obrazy prezentowane na wystawie
Wspólne zdjęcie uczestników wernisażu we wnętrzu Galerii Okna
Na pierwszym planie księga gości Galerii Okna, w tle - prezentowane prace
Widok na część prac prezentowanych w Galerii Okna