23 marca 2022 r. w Filii nr 2 w ramach trzynastej edycji otwartych wykładów z historii sztuki odbył się wykład Doroty Seweryn-Puchalskiej pt. "Sensybilizm - na przekór historii".

Tytułowy sensybilizm to wyjątkowy nurt w sztuce, który narodził się w Polsce w latach 50. XX w. Termin ten opiera się próbom zdefiniowania, ponieważ w swoim założeniu jest protestem przeciw ograniczeniom i schematom. Obejmuje wszystkie dziedziny twórczości artystycznej człowieka, a nawet więcej - przenika do sfery życia ludzi. Przede wszystkim jest rodzajem odczuwania sztuki. Termin stworzył Kazimierz Głaz, który powiedział, że sensybilizm jest "najwyższą świadomością człowieka [...], którą można porównać ze stanem łaski uświęcającej albo sartori w Zen".

Kobieta stoi w sali bibliotecznej
Widok ogólny na biblioteczną salę z publicznością i prowadzącymi
Mężczyzna czyta z kartki
Kobieta stoi przed stołem, na nim otwarty laptop