24 listopada 2021 r. w Fili nr 2 MBP w Lublinie odbył się wykład dr Agaty Kusto pt. „Pieśni ludowe jako przekaz małych i wielkich historii. Na podstawie ballad we współczesnym ruchu festiwalowym”. Cechą charakterystyczną ballady jest narracyjność, czyli nastawienie na opowiadanie historii. Ballady przekazują historie kameralne, osobiste codzienne, a te zaś coraz częściej stają się przedmiotem badań historyków.

 

Wśród cech gatunkowych ballady ludowej warto wymienić tematykę społeczną, związaną z tragicznymi, niecodziennymi wypadkami miłosnymi i rodzinnymi, uproszczony sposób przedstawiania zdarzeń, brak wątków fantastycznych (tylko w polskiej balladzie) oraz charakter moralizatorski.

Struktura ballady ściśle wiąże się z względami muzycznymi - jest dostosowana do śpiewu. Posiada jasną linię melodyczną, która podlega zmianom i potoczysty tekst z odpowiednio rozmieszczonymi akcentami. Mimo istniejących źródeł i antologii, każde festiwalowe wykonanie ballady jest unikatowe, ponieważ wykonawcy traktują te pieśni indywidualnie, oddając w nich swój własny oryginalny styl.
Katarzyna Jaszczak

Wykład można posłuchać na YOUTUBE

Kobieta w szarej sukience i czernonym szalu stoi na tle regałów z książkami
Widok na salę biblioteki, mężczyznę czytającego z kartki, kobietę w czernonym szalu i tablicę multimedialną
Zbliżenie na czytającego mężczyznę w okularach
Trzy osoby z publiczności siedzą na krzesłach w bibliotece
Inne ujęcie publiczności, widac cztery osoby
W półmroku kobieta siedzi na krześle przy stole i rozłożonych notatkach