8 lipca 2022 roku w Fili nr 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie odbył się wernisaż wystawy utalentowanej artystki - Oleny Gaidamaki. Tytuł ekspozycji: "Historia jednej grafiki" nawiązuje bezpośrednio do prac zaprezentowanych w Bibliotece, będących niezakończonym jeszcze cyklem rycin odnoszącym się przede wszystkim do relacji opartej na więzi międzyludzkiej.

Podczas wernisażu odbiorcy mieli okazję wsłuchać się w dzwięki muzyki towarzyszącej Artystce w trakcie tworzenia prac oraz przyjrzeć się jej pamiętnikom, których fragmenty pojawiają się na rycinach. Na specjalnie przygotowanym stanowisku, pod czujnym okiem Artystki można było spróbować trudnej sztuki linorytu punktowego.

Wernisaż w Bibliotece stał się również doskonałą okazją do wielu rozmów o sztuce ze specjalnymi gośćmi - profesor Alicją Snoch-Pawłowską, dziekan Wydziału Artystycznego UMCS oraz profesorem Grzegorzem D. Mazurkiem.

Olena Gaidamaka jest absolwentką Kijowskiej Szkoły Wyższej Wzornictwa i Sztuki Dekoratorskiej (malowidła ścienne) oraz Politechniki Kijowskiej (grafika książkowa). W 2009 roku obroniła doktorat z grafiki warsztatowej pod kierunkiem prof. Grzegorza D. Mazurka na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Wystawę będzie można oglądać do 12 sierpnia.

Tekst: Magdalena Łasisz

Zdjęcia: Aleksandra Flis

Artystka Olena Gajdamaka na tle swoich prac z bukietem kwiatów
Jeden z gości wernisażu czyta umieszczoną na stelażu notę biograficzną