29 stycznia 2024 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie w ramach Klubu Czytelniczego "Nad Bystrzycą". Zaproszonym gościem był doktor Zdzisław Bieleń, który wygłosił prelekcję "Kobiety w powstaniu styczniowym w Lubelskiem i na Podlasiu". Wprowadzenie do zagadnienia wygłosił Adam Podkowa - uczeń doktora Bielenia i przewodnik Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego.


Powstanie styczniowe było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym. Walka o niepodległość zaangażowała również kobiety pochodzące z różnych stanów, których udział z czasem stawał się coraz bardziej widoczny. Wprawdzie w większości miał charakter pomocniczy, drugoplanowy, ale okazywał się bardzo ważny. Niektóre Polki walczyły z bronią w ręku, jak na przykład Anna Henryka Pustowójtówna, córka polskiej szlachcianki i rosyjskiego oficera.
Wczesną działalność patriotyczno–religijną rozpoczęła jeszcze przed powstaniem w środowisku lubelskim, gdzie została skazana za organizowanie i udział manifestacji patriotycznych. Mieszkanki dworów aktywnie zaangażowały się najpierw w przygotowania powstańcze, a później w pomoc walczącym oddziałom.
Temat spotkania bardzo zainteresował klubowiczów. Padały pytania, na które prelegent udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Spotkaniu towarzyszyła wystawa "Kobiety w powstaniu styczniowym w obrazach Artura Grottgera" oraz "Powstanie styczniowe 1863-1864". Serdecznie dziękujemy gościom i uczestnikom za tak udane spotkanie.

 

Tekst: Monika Deneka

Zdjęcia: Beata Wijatkowska

 

Na fotelach siedzi dwóch mężczyzn, obok stoi kobieta i wita klubowiczów
Zbliżenie na mężczyznę z mikrofonem w dłoni
Starszy mężczyzna trzyma łokcie na oparciu fotela, dłonie splecione przy brodzie
Uczestnicy klubu Nad Bystrzycą
Inne ujęcie prelegentów i kobiety
Jeden z prelegentów stoi przed słuchaczami
Zbliżenie na prelegenta czytającego z kartki
Załuchani uczestnicy spotkania
Jedna z uczestniczek klubu robi notatki
Słuchacze oklaskują prelegenta
Kierowniczka biblioteki wręcz upominek prelegentowi