20 listopada 2023 roku w ramach Klubu Czytelniczego "Nad Bystrzycą" odbyło się spotkanie z księdzem Andrzejem Osewskim pod hasłem: "Nikaragua - kraj kontrastów". Położone między Hondurasem a Kostaryką państwo na terenie Ameryki Środkowej słynie z egzotycznej przyrody oraz bogatej i zróżnicowanej kuchni, boryka się jednak z wieloma problemami ekomonicznymi. Napięta sytuacja polityczna, wszechobecna bieda i wysokie bezrobocie, powodują, że na drogę przestępstwa wkraczają nawet dzieci.

Ksiądz Andrzej Osewski jest franciszkaninem, który od wielu lat zajmuje się osobami w kryzysie bezdomności. Po przyjeździe do Nowego Jorku pomagał Polakom w trudnych sytuacjach życiowych, wspierał też Latynosów i Afroamerykanów. Wkrótce trafił do Hondurasu w Ameryce Środkowej, a po przyjęciu święceń został wysłany do Nikaragui, gdzie pełnił rolę kapelana szpitala i więzienia. Na co dzień udzielał pomocy potrzebującym - zwłaszcza dzieciom - wspierając ich w ukończeniu szkoły i przygotowaniu do życia. Młodym osobom prześladowanym przez reżim komunistyczny umożliwiał opuszczenie kraju i podjęcie nauki w innym bezpiecznym miejscu.

Obecnie ksiądz Andrzej przebywa w Lublinie na urlopie zdrowotnym. Nie może wrócić do Nikaragui, ponieważ został tam skazany na karę wieloletniego więzienia. Jeszcze nie wie, gdzie zostanie wysłany na swoją kolejną posługę. Jak mówi, misjonarz jest zawsze w drodze.

Spotkanie wywarło ogromne wrażenie na uczestnikach i na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

 

Kierowniczka Filii nr 28 Monika Deneka przedstawia uczestnikom spotkania zaproszonego gościa
Ksiądz Andrzej Osewski podczas prezentacji
Goście zgromadzeni na spotkaniu z księdzem
Fragment prezentacji - na slajdach widoczna mapa Ameryki Środkowej
20231120_F28_Nikaragua_franciszkanin_6
Fragment prezentacji - ksiądz wskazuje dłonią na jedno z wyświetlanych zdjęć przedstawiających rośliny
Goście spotkania oglądają prezentację księdza Osowskiego
Ksiądz podczas prelekcji, na wyświetlaczu widoczna mapa z zaznaczonym obszarem północno-zachodniego fragmentu Ameryki Południowej
Ksiądz Andrzej Osewski
Kierowniczka Filii nr 28 Monika Deneka i ksiądz Andrzej Osewski
Ksiądz Osewski robi sobie pamiątkowe selfie razem ze słuchaczami
Kierowniczka Filii nr 28 Monika Deneka wręcza podziękowania i prezent księdzu Osowskiemu
Czytelniczki oglądają zdjęcia z Nikaragui wyeksponowane na sztalugach
Rozmowy z księdzem po oficjalnej części prezentacji