Jubileuszowa - 10. Akcja Żonkile, to okazja do przeprowadzenia akcji społeczno-edukacyjnej w klasie 5 Szkoły Podstawowej 39 w Lublinie. Tematem przewodnim akcji i naszych zajęć była miłość.

 

Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce "I była miłość w getcie": "Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość"? Dlaczego nikogo to nie interesuje?". Podczas tej edycji akcji Żonkile zastanowiliśmy się nie tylko nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Opowiemy o tym, jak wiele miała oblicz: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną.
Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci.

Akcję Żonkile wspierają w tym roku także Ambasadorzy i Ambasadorki: Irena Santor, Krzysztof Gonciarz, Eliza Rycembel, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny i Aleksandra Popławska oraz nasi wspaniali wolontariusze – Dariusz, Joanna i Weronika.

polin.pl/pl/akcja-zonkile-2022

 

Na bluzie dziewczynki doczepiony papierowy zonkil
Kobieta stoi w sali szkolnej, przed nią w ławkach uczniowie
Na blacie ławki szablon z papierowymi żonkilami i nożyczki
Grupowie zdjęcie uczniów w klasie, każdy ma przypięty żonkil
Uczniowie starszej klasy siedza w ławkach i oglądają prezentację
Grupowie zdjęcie starszych uczniów w klasie, każdy ma przypięty żonkil