8 grudnia 2023 roku mieliśmy okazję spotkać się z Panią Wiesławą Karczewską-Grabias i wysłuchać prelekcji „Sandomierz moich wspomnień” podczas lubelskiej promocji najnowszej publikacji autorki „Ulica Piszczele. Historie domów i ludzi z Sandomierzem w tle”.


Opowieściami o genealogii rodzin zamieszkujących małą uliczkę Piszczele, przywołując anegdoty i ciekawostki zawarte w książce, pani Wiesława zachęcała do odwiedzenia tego urokliwego miasta nad Wisłą i zobaczenia wszystkiego tego, co zostało pominięte, ilekroć zwiedzaliśmy Sandomierz. Z właściwą sobie delikatnością i niesłabnącym zaciekawieniem autorka zdejmuje kurz ze starych fotografii, mozolnie studiuje mapki i dawne plany miasta, aby ocalać od zapomnienia. Nieustannie poszukuje informacji, które mogą wnieść nowy cenny drobiazg do kolejnej książki. Jednocześnie podkreśla, jak dużą satysfakcję sprawia to szperanie w niezliczonych aktach archiwów, księgach parafialnych i innych dostępnych źródłach historycznych.

 

Wiesława Karczewska-Grabias jest polonistką, absolwentką UMCS, nauczycielką, założycielką Lubelskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego i ośrodków dziennego pobytu dla osób chorych, gdzie pełni funkcję prezesa. Jest również zaangażowanym członkiem Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego, z którym zostało zorganizowane to spotkanie.
Anna Rafalska

 

Fragment plakatu zapowiadającego spotkanie
Kierowniczka biblioteki wita gości na spotkaniu z autorką
Autorka stoi przed publicznością
Kobieta z publiczności czyta fragment książki
Dwie kobiety, jedna przekazuje drugiej prezent w podziękowaniu za spotkanie
Dwie kobiety pozują z autorką do zdjęciaz
Widok pomieszczenia, czytelnicy stoją w grupkach i rozmawiają
Grupowie zdjęcie uczestników spotkania