Filia nr 21 włączyła się w akcję społeczno-organizacyjną Żonkile organizowaną co roku przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Pamięć poległych podczas powstania w Getcie Warszawskim została uczczona zarówno w gronie seniorek, jak również podczas zajęć z młodzieżą.

19 kwietnia 2023 roku przypada 80. rocznica powstania w Getcie Warszawskim. Żonkil symbolizujący pamięć, szacunek i nadzieję związany jest z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Uczciłyśmy zatem wszystkich pomordowanych, otaczając ich wspomnieniem oraz chwilą milczenia. Rozmawiałyśmy o książkach Marka Edelmana „Bóg śpi” oraz „I była miłość w Getcie”.

 

Seniorki siedzą przy stole - przed nimi stoją kwiaty, filiżanki i poczęstunek
Getto Fragment spotkania z seniorkami
Kierownik Filii nr 21 rozmawia z siedzącymi przy stole seniorkami
Widok na kobiece dłonie, które trzymają papierowe żonkile

 

 

Z okazji 80. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim w Filii nr 21 przygotowano także warsztaty plastyczne, by upamiętnić pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie, które stanowiło największy zryw ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. Wyrażeniem emocji związanych z poczuciem zagrożenia wobec takich sytuacji były kolaże wykonywane przez uczniów klasy V ze Szkoły Podstawowej nr 24. Gościłyśmy także młodzież z klasy VII, która w szczególnie dojrzały sposób podeszła do tematu i zaprezentowała bardzo refleksyjne prace plastyczne.

 

Kolaże o tematyce powstańczej wykonane przez uczestników zajęć
Wnętrze biblioteki: widok na uczestników zajęć
Dzieci podczas tworzenia kolaży
Młodzież poszukuje inspiracji do kolażu w książkach
Powstające z gazet kolaże
Uczniowie tworzą kolaże pod okiem bibliotekarek
Widok na stół ze ścinkami z gazet, nożyczkami i klejem
Fragment zajęć w bibliotece
Uczestnicy warsztatów prezentują swoje prace na tle półek z książkami
Uczestnicy warsztatów prezentują prace na tle półek z książkami
Uczniowie oglądają prezentację
Uczniowie tworzą kolaże, ich pracy przygląda się bibliotekarka