20191219 jozwik

11 grudnia w Filii nr 13, w kolejnej odsłonie "Rozmów przy samowarze", gościliśmy przyrodnika i artystę, dra Zbigniewa Jóźwika. Rozmawialiśmy o bliskich związkach botaniki i sacrum, albowiem w "przededniu" Świąt Bożego Narodzenia poprosiliśmy znanego grafika o zaprezentowanie autorskiego cyklu "Madonny" (przybyła publiczność mogła obejrzeć 19 prac wykonanych w formie linorytu), a przecież każdą z nich artysta wyposażył w jakiś roślinny atrybut. Dziewczęcej Madonnie z Jazłowca przydał konwalii, a Madonnę, której wyobrażenie powziął na Spitzbergenie (dokąd pięciokrotnie wyprawiał się w celach badawczych), przyozdobił wyrafinowaną florą tundryjską.

O tym, jakie roślinne wyobrażenie towarzyszy wizerunkowi znanej z powieści Zofii Kossak ikonie Matki Boskiej z Kodnia, albo które zioła "flankują" wyrytowany posąg "Madonny od Dobrych Leków" stojącej na Zatybrzu, i w oprawie jakich kwiatów szeroko uśmiecha się tzw. Madonna Łokietkowa z Wislicy, będzie można przekonać się zaglądając na "biblioteczną" wystawę. A ponieważ pracownicy w/w Filii dysponują atlasem botanicznym, chętnie udzielą wszelkich sugestii. Zapraszamy tylko do końca roku!
Łukasz Marcińczak
Fot. Adam Sokół i Jerzy Liniewicz

Mężczyzna
Siedzący mężczyzna