Z okazji ustanowienia przez Sejm RP roku 2022 rokiem Marii Konopnickiej Filia nr 34 zaprosiła dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 50 na lekcję biblioteczną.

Uczniowie poznali bliżej postać Marii Konopnickiej, jej liczne pseudonimy, ciekawostki o niej oraz jej twórczość. W celu urozmaicenia formy spotkania dzieci miały okazję wziąć udział w escape roomie. Jak się okazało, w bibliotece dokonano włamania i najprawdopodobniej rabunku. Z kamer monitoringu wynikało, że podejrzanymi o czyn zakazany była słynna grupa przestępcza o nazwie „Krasnoludki”. Jej członkowie to: Koszałek-Opałek, Skrobek i Żagiewka. Są to bardzo groźne stworzenia. Po cichu opuszczają stronice swoich bajek i pod osłoną nocy niepostrzeżenie przestawiają ksiązki na półkach, a co gorsza - chowają je w sobie tylko znane miejsca. Uczestnicy zabawy mieli za zadanie rozwiązać tajemnicę zniknięcia kilku książek i odnalezienia sprawców tego przestępstwa. Trudność zagadek i zadań polegała m.in. na ich ilości, różnorodności i potrzebie użycia wielu umiejętności, takich jak: logiczne myślenie, zmysł abstrakcji, bogata wyobraźnia, praca w grupie. Oprowadzenie dzieci na początku spotkania po bibliotece i zapoznanie ich z kolejnymi działami księgozbioru oraz katalogiem on-line pozwoliło na rozwiązanie kilku tajemnic. Każdy etap zabawy przyniósł dzieciom wiele radości, a osiągnięcie celu - dużą satysfakcję.

Sala biblioteczna - na ekranie projektora widoczny fragment prezentacji multimedialnej o Marii Konopnickiej
Siedzące przed ekranem dzieci oglądają prezentację poświęconą Mari Konopnickiej
Na zdjęciu widać dzieci pracujące w grupach podczas zajęć
Na zdjęciu dzieci wykonują jedno z zadań na zajęciach