Filia 34 po raz kolejny wzięła udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim organizowanej przez Muzeum POLIN.

19 kwietnia osoby odwiedzające bibliotekę zostały obdarowane żółtymi żonkilami, mogły zapoznać się i wypożyczyć prezentowane na wystawie książki poświęcone tematyce powstania w getcie warszawskim. Odbyła się również projekcja animacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" opartej na motywach tekstu Hanny Krall oraz projekcja filmu ”Życie podziemne. Historie "gruzowców" z warszawskiego getta”, podczas której wraz z prof. Barbarą Engelking odwiedziliśmy miejsca na warszawskim Muranowie, które 80 lat temu służyły za kryjówki m.in. dla Heny Kuczer (Krystyny Budnickiej), Stelli Fidelseid, Heleny Szylkret oraz Dawida Białogroda. Na zakończenie spotkania odbyła się transmisja online wywiadu Mariusza Szczygła z Hanną Krall. Dla młodszych odbiorców, uczniów klasy trzeciej Szkoły Podstawowej nr 50 filia przygotowała spotkanie wokół opowiadania Katarzyny Jackowskiej–Enemuo „BYŁO – NIE MA - JEST”. Warsztat poświęcony był emocjom. Uczniowie poznali opowiadanie o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą. Wraz z bohaterką opowiadania odbyliśmy podróż po miejscach, czasach i osobach, które były, których nie ma a chcemy o nich pamiętać. Dzieci poznały również literaturę dziecięcą poruszającą tematykę wojenną zaprezentowaną specjalnie na tą okoliczność.

 

 

Na wyświetlaczu fragment animacji na podstawie książki "Zdążyć przed Panem Bogiem", niżej książki z papierowymi żonkilami
Wystawka z książek poświęconych tematyce powstania warszawskiego
Dzieci leżą na zabezpieczonej folią podłodze, przed sobą mają białe arkusze papieru i kartki
Fragment zajęć bibliotecznych z dziećmi
Fragment emitowanego podczas spotkania wywiadu - w kadrze widoczni: Hanna Krall i Mariusz Szczygieł
Zajęcia biblioteczne z dziećmi poświęcone tematyce powstania warszawskiego
Bibliotekarka wygłasza prelekcję przed pokazem filmowym
Grupa dorosłych osób ogląda film dokumentalny o powstaniu warszawskim
Wyeksponowane książki o powstaniu warszawskim, przyozdobione żonkilami