Przez cały kwiecień Filia nr 34 MBP prezentuje na wystawie zdjęcia Marka Czeżyka. „Domownicy” to magiczna wystawa fotograficzna przedstawiająca portrety mieszkańców domu w Kamionce, jednej z filii Fundacji Joanny Radziwiłł Opiekuńcze Skrzydła.

Autor zdjęć, Marek Czyżyk, absolwent Historii Sztuki KUL na co dzień pracuje jako wychowawca towarzyszący dzieciom i młodzieży w fundacyjnym domu. Największą z jego pasji życiowych jest fotografia. Wystawa jest swoistym podsumowaniem pracy, doświadczeń oraz zaproszeniem do dziecięco-młodzieńczego świata fantazji. Pragnieniem autora było uchwycenie tego, co siedzi we wnętrzu dzieci, połączenie świata kultury ze światem natury. Efektem jest seria dwunastu zdjęć. Każda z fotografii to suma doświadczeń dzieci, wizji na siebie oraz kolorowej kreacji, za którą były portretowane.

Marek Czeżyk o sobie
Aparat fotograficzny jest kluczem otwierającym wiele drzwi. Dość łatwo wszedłem przez uchylone drzwi domu w Kamionce. Wewnątrz zaobserwowałem, że cegły i drewno opierają się na fundamencie z serca. Chcąc nacisnąć ponownie klamkę poczułem, ze stała się cięższa. Zostałem. Zamieszkałem. Seria fotografii powstała jako wynik osobistego spotkania z dziećmi, wychowawcami i samym sobą. Jeszcze przed naciśnięciem migawki, zaprosiłem dzieci do kreatywnej przygody, której sam dałem się porwać. Kolorowe artefakty to wynik ciężkiej pracy, szalonej zabawy i pomysłów na samego siebie. Każdy portret to kolorowa maska, za którą prześwituje kawałek duszy. Aparat fotograficzny to klucz, który otwiera różne drzwi w sensie dosłownym i metaforycznym. Otwiera umysł. Otwiera kreatywność. Otwiera na znajomości. Otwiera serca. A ja w to idę.

O Fundacji Joanny Radziwiłł
Fundacja Joanny Radziwiłł Opiekuńcze Skrzydła pomaga dzieciom, które z powodów społecznych i finansowych nie mogą liczyć na wystarczające wsparcie swoich opiekunów. Przeciwdziała wykluczeniu społecznemu dzieci oraz wyrównuje ich szanse w prowadzonych
dziennych domach, tworzonych na wzór domu rodzinnego. Dzieci odnajdują tam poczucie bezpieczeństwa, wiarę w swoje możliwości, uczą się marzyc i marzenia te realizować.

Wystawie towarzysza podpisy: zarówno w czarnodruku, jak i w alfabecie Braille'a, dzięki którym każdy będzie mógł samodzielnie odtworzyć towarzyszącą pracom audiodeskrypcję. Wystawa jest skierowana do wszystkich, a przy tym jest w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Na sztaludze zdjęcie kobiety z paletka malarską i pod sztalugą wyeksponowana tekturowa paleta ze zdjęcia
Portret dziewczynki na ciemnym tele z naszyjnikiem i diademem z kłów
Pięć zdjęci dużego formatu stoi na sztalugach, pod nimi akcesoria, które służyłu do sesji fotogtaficznej
Zdjęcie chłopca z piuropuszem
Zdjęcie chłopca w kartonowym klocku Lego
Zdjęcie chłopca z pirackim kapeluszem i deskorolką
Zdjęcie kobiety z tekturowym zaparzaczem do kawy