1 marca w Filii nr 37 odbyła się prelekcja Pana Zbigniewa Wójcika dotycząca historii pieniądza na ziemiach polskich od 1918 roku do czasów obecnych. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy, jaki wpływ na wygląd naszej waluty miały ówczesne wydarzenia historyczne. Wraz ze zmieniającymi się slajdami prezentacji multimedialnej stopniowo poznawaliśmy różne formaty i kolory środków płatniczych, aż finalnie dotarliśmy do czasów obecnych.

Pan Zbigniew - pasjonat i kolekcjoner - zwrócił nam także uwagę na kolekcjonerską wartość banknotów i monet, jakie być może mamy w swoich portfelach. Jak znaleźć okaz znacznie przewyższający swoją wartość nominalną? - między innymi na to pytanie można było uzyskać odpowiedź podczas prelekcji.
W naszej bibliotece można było również oglądać wystawę, która stanowiła uzupełnienie prezentacji. Stworzona w rocznicę 100-lecia Państwa Polskiego prezentowała prawdziwe okazy banknotów stosowane w różnych okresach historii Polski.

Agnieszka Sokołowska

Fragment wystawy dotyczącej historii pieniądza na ziemiach polskich
Plansze dotyczące historii pieniądza
Zbigniew Wójcik podczas prelekcji dotyczącej historii pieniądza