25 kwietnia 2023 roku w Filii nr 32 (Biblio) odbyło się pierwsze szkolenie dla bibliotekarzy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie i bibliotekarzy z powiatu lubelskiego, w ramach projektu „LublinIsYouth! Bibliotekarze i młodzież - wspólnota doświadczeń!”, który uzyskał dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Szkolenie pt. „Z młodzieżą czy dla młodzieży? Czym jest autentyczne uczestnictwo młodych w kulturze i jak je wypracować w bibliotece” poprowadziła Agata Warywoda. Były to pierwsze warsztaty w ramach bloku ogólnego, którego celem było zdobycie i pogłębienie wiedzy w zakresie pracy i budowania relacji z nastoletnim czytelnikiem.

Agata Warywoda to bibliotekarka związana zawodowo z Krośnieńską Biblioteką Publiczną oraz Akademickim Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii w Rzeszowie. Jest absolwentką Akademii Liderów Integracji Cyfrowej i Edukacji (2013), Studium Pracy z Grupą i Zespołem (2017), Akademii Trenerów Biznesu (2019) oraz członkinią Stowarzyszenia LABiB. Jest także trenerką w ogólnopolskich projektach szkoleniowych dla pracowników bibliotek, laureatką “Listy 100” (2020) wyróżniającej osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju kompetencji cyfrowych Polaków.

Młodzież jest jedną z najbardziej wymagających grup odbiorców. Podczas szkolenia bibliotekarze poznali różne metody badania potrzeb młodych ludzi oraz ciekawe sposoby projektowania oferty dla nastolatków opierające się na obopólnej aktywnej współpracy. Zaproponowane przez trenerkę gry i zabawy były świetnym ćwiczeniem metod wpsierających w pracy z grupą młodzieży. Bibliotekarze otrzymali gotowe narzędzia pomocne w poprowadzeniu ciekawych i angażujących młodych ludzi spotkań i warsztatów.

Uczestnicy warsztatów siedzą w kółku
Widok na uczestników warsztatów podczas otwarcia
Prowadząca zajęcia stoi przy tablicy z napisem "Dzień dobry"
Dyrektor MBP Lublin przemawia na otwarciu warsztatów
Organizatorki warsztatów podczas otwarcia
Uczestniczki warsztatów słuchają intrukcji
Na zdjęciu uczestniczki warsztatów
Fragment zajęć praktycznych - uczestnicy zgromadzeni wewnątrz koła utworzonego z krzeseł
Uczestnicy zajęć stoją w parach i rozmawiają ze sobą
Uczestniczki warsztatów siedząc pozują do zdjęcia - każda z nich trzyma niebieski cukierek
Uczestniczki warsztatów pochylają się nad arkuszem papieru
Uczestniczki zajęć siedzą nad arkuszem papieru
Widok na uczestników zajęć podczas pracy w grupach
Grupa uczestniczek nad kartką papieru, na pierwszym planie uśmiechnięta kobieta
Uczestnicy warsztatów podczas wykonywanego zadania
Uczestniczka warsztatów prezentuje efekty pracy swojej grupy przy stojaku z kartką
Uczestniczka warsztatów pokazuje arkusz papieru z efektami pracy swojej grupy
Uczestniczki warsztatów przysłuchują się grupowym prezentacjom
Fragment zajęć, prowadząca zajęcia tłumaczy uczestnikom wybrane zagadnienia warsztatowe

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego"

 

ministerstwo_lublin_is_youth_bannaer_biale_litery.jpg