Światowy Dzień Poezji to święto obchodzone w Miejskiej Bibliotece Publicznej od wielu lat. Przypada 21 marca, austanowione zostało przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na relację ze spotkań przygotowanych z okazji tego święta.

 

 

Światowy Dzień Poezji to święto obchodzone w Miejskiej Bibliotece Publicznej od wielu lat. Przypada 21 marca, austanowione zostało przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na relację ze spotkań przygotowanych z okazji tego święta.

 

 

Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12

 

Z okazji Światowego Dnia Poezji (21 marca) odbył się spacer „Śladami poetów Lublina” poprowadzony przez Luizę Dutkowiak – bibliotekarkę Miejskiej Biblioteki Publicznej, absolwentkę historii sztuki oraz przewodniczkę miejską i terenową.
Spacer rozpoczął się na Krakowskim Przedmieściu, a zakończył w Kaplicy Matki Bożej, zwanej także kaplicą poetów. Spacerowiczki i spacerowicze mieli okazję przenieść się wyobraźnią w czasy minionych epok, w których tworzyli poeci i pisarze związani z Lublinem, a także poznać historię zabytków architektonicznych.
Pani Luizie serdecznie dziękujemy za wyjątkowe doświadczenie, a Państwu – za tak liczną obecność i zamiłowanie do poezji!

Uczestnicy spaceru zebrani w Filii nr 2 MBP w LublinieLINIE
Grupa ludzi na placu im. Lecha Kaczyńskiego przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
Grupa zwiedzających przed Budynkiem Poczty Głównej
Uczestnicy wycieczki pod pomnikiem Józefa Czechowicza
Kobieta z mikrofonem przy ustach pod Pomnikiem Jana Kochanowskiego
Uczestnicy pod tablicą poamiątkową poświęconą Mikołajowi Rejowi.

 

Filia nr 3, ul. Hutnicza 20a

Już po raz drugi w Filii nr 3 MBP odbyło się przedpołudnie z muzyką. Tym razem pretekstem do spotkania stał się przypadający na 21 marca Światowy Dzień Poezji.

Całość relacji można zobaczyć pod linkiem TU

 

 

BIOTEKA, Filia nr 6/27, Al. Racławickie 22

 

 

21 marca w Biotece odbył się Amatorski Poetycki Stend-up. Było to spotkanie między pokoleniowe. Swoje wiersze zaprezentowała młodzież licealna oraz osoby dorosłe. Udział wziął także, przybyły do nas artysta z Mińska.

 

Widok ogólny na salę biblioteki
Przed siedzącą publicznością stoi młody mężczyzna
Widok z góry na salę, przed publicznością cztery młode dziewczyny
Inne ujęcie sali, swój wiersz recytuje kobieta
Mężczyzna prezentuje swoją poezję

 

Filia nr 11 MBP, ul. Lwowska 6

 

Z rzeczy świata tego...
„Jednak zostanie po mnie ta siła fatalna,
Co mi żywemu na nic...tylko czoło zdobi;
Lecz po śmierci was będzie gniotła niewidzialna,
Aż was, zjadacze chleba – w aniołów przerobi.”
Juliusz Słowacki, Testament mój
Romantycy podkreślali rangę poezji w dziejach świata, wierząc, że jest ona boskim pierwiastkiem w człowieku. „Z rzeczy świata tego zostaną dwie, Dwie tylko: poezja i dobroć...i więcej nic...” pisał Cyprian Kamil Norwid w jednym ze swoich wierszy. O roli poezji w życiu jednostki i społeczeństwa rozmawialiśmy na spotkaniu z seniorami zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Poezji.

Na zdjeciu na tle regałów stoi fotorama i stół z pisankami
Uczestnicy spotkania słuchają wykładu bibliotekarki
Kobieta częstuje gości cukierkami

 

Filia nr 34, ul. Judyma 2A

Właściwie każdy wiersz mógłby mieć tytuł „Chwila”
Z okazji obchodów Światowego Dnia Poezji Filia nr 34 zaprosiła czytelników na spotkanie poświęcone Wisławie Szymborskiej i jej twórczości. Nasza rozmowa krążyła wokół książek tj. „Pamiątkowe Rupiecie” autorstwa Anny Bikont i Joanny Szczęsnej, „Błysk rewolweru” Wisławy Szymborskiej oraz zbiorów listów „Najlepiej w życiu ma twój kot”, „Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę” i „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie” Opowieść o noblistce przeplatana była prezentowanymi przez uczestników spotkania ulubionymi utworami Wisławy Szymborskiej. Nie mogło zabraknąć cytowanych limeryków, anegdot związanych z życiem poetki czy słynnych i powszechnie lubianych wyklejanek wysyłanych przez poetkę do przyjaciół.

Na zielonej tkaninie wyłożone książki z poezją
Wokól stołu nakrytego pomarańczowym obrusem siedzą kobiety i rozmawiają
Zbliżenie na kobietę czytającą książkę
Cztery kobiety prezentują do obiektywu książki

Filia nr 35, ul. Bursztynowa 20

Tak się świętuje Światowy Dzień Poezji w Filii nr 35! Dziękujemy za owocne dwa dni warsztatów poetyckich "Black out poetry" fantastycznej Młodzieży z Lubelskiej Szkoły Realnej oraz Czytelnikom.

Młodzież siedzi wokół stołu przed nimi stoi kobieta i ekran z prezentacją
Nastolatka wykresla zdania z tekstu
Ogólny widok na salę w której siedzi młodzież i bibliotekarka