Panny z Awinionu - droga do sławy / 25 stycznia

Filia nr 2 MBP
ul.Peowiaków 12

wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Zapraszamy na wykład Piotra Majewskiego w ramach XIV edycji otwartych wykładów z historii sztuki "Sławne, emblematyczne, kontrowersyjne wędrówki dzieł i arcydzieł w kulturze".

Filia nr 2 MBP, 25 stycznia (środa), godz. 17.30

Wykład koncentruje uwagę na Pannach z Avignon Pabla Picassa – emblematycznym dziele sztuki nowoczesnej, które nie przestaje fascynować historyków sztuki i wciąż inspiruje artystów. Tytułowa „droga do sławy” odnosi się do trzech aspektów funkcjonowania dzieła w historii sztuki XX wieku. Po pierwsze, prześledzona zostanie wędrówka motywów, cytatów i nawiązań, które budują złożony i fascynujący rodowód artystyczny omawianego obrazu. Po drugie, przywołana zostanie historia fizycznej migracji Panien z Avignon ze skromnej w swoich czasach (a dziś legendarnej) pracowni artysty na Montmartre, poprzez elegancki apartament Jacquesa Duceta w Nuilly, po sale ekspozycyjne Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Po trzecie, nakreślona zostanie panorama odniesień do dzieła Picassa w twórczości innych artystów, zarówno w czasach mu współczesnych, jak i dziś.