Koncert Laureatów XV Miejskiego Konkursu Recytatorskiego / 21 listopada

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
ul. Peowiaków 12

wstęp wolny

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza uczestników XV Miejskiego Konkursu Recytatorskiego na Koncert Laureatów.

Zapraszamy 21 listopada 2022, godz. 10.00 – Sala Czarna (I piętro) Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12.

Koncert Laureatów połączony z wręczeniem nagród. W programie:
- przesłuchania uczestników konkursu
- spektakl Teatru Panopticum „ODA DO WOLNOŚCI”
- obrady Jury
- wręczenie nagród

Zapraszamy grupy zorganizowane, prosimy o wcześniejszy kontakt pod nr tel. 81 466-62-53.

„Oda do wolności”
Spektakl dotyka spraw wolności człowieka widziany oczami młodego pokolenia, wolności, o którą zabiegamy od zarania czasów, pragniemy jej, posiadamy ją i tracimy. Bo wolność nie jest nam dana na zawsze i trzeba nieustannie o nią walczyć. Problem wolności istnieje w nas samych, kiedy ją sami sobie zabieramy lub ograniczamy chociażby poprzez wszelkiego rodzaju uzależnienia. Nasze wewnętrzne ograniczenia wywołują w konsekwencji ograniczenia innych, a te rodzą kolejne o znacznie szerszym zasięgu stając się narzędziem manipulacji jednostki ludzkiej oraz całych grup społecznych a nawet narodów. Tak powstają dyktatury, zniewalanie i odzieranie człowieka z ludzkiej godności oraz wszelkie zło prowadzące do konfliktów i wojen. Spektakl stawia wiele pytań ale czy jest w stanie na nie odpowiedzieć ? Kiedy wokół czają się demony zła nie znoszące wolnej myśli i przestrzeni oddychającej wolnością, zostaje jeszcze modlitwa o wolny lepszy świat.
Scena szkoły w spektaklu jest metaforą manipulacji w szerszym znaczeniu i nie można jej traktować dosłownie ani odnosić do szkoły jaką znamy z własnych doświadczeń.

Scenariusz i reżyseria: Mieczysław Wojtas
Muzyka i przygotowanie wokalne: Piotr Tesarowicz