28. Biennale Ilustracji Bratysława „BIB 2021” / do 30 czerwca

Adres:

Galeria OKNA MBP
ul. Peowiaków 12
Lublin

Kategoria:

Wystawy

Informacja o cenie

wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Zewnętrzny adres URL wydarzenia

Biennale Ilustracji Bratysława to międzynarodowy przegląd autorskich ilustracji książek dla dzieci i młodzieży (BIB). Odbywa się w każdy nieparzysty rok i wśród wystaw sztuki poświęconej dzieciom jest prestiżową i jedną z nielicznych tego typu imprez na świecie. Za każdym razem uczestniczą w niej najwięksi artyści i znawcy dziedziny sztuki, jaką jest ilustracja. Podczas przeglądów przyznawane są następujące nagrody: Grand prix, pięć Złotych Jabłek i pięć Plakietek. Okazyjnie wyróżnia się także wydawnictwa.

Biennale Ilustracji Bratysława już od ponad 55 lat umożliwia zarówno dzieciom, jak i dorosłym zanurzanie się w magicznym świecie fantazji. W minionym roku podczas konkursu 380 ilustratorów z 42 krajów z całego świata zaprezentowało 2700 ilustracji z ponad 500 książek.

Zwyciężczynią tegorocznej edycji została Elena Odriozola z Hiszpanii, zdobywając Grand Prix BIB 2021 za ilustracje do książki "Dziwne uczucia". 

Jak co roku obradowało również jury dziecięce, które już tradycyjnie nie zgodziło się z wyborem dorosłego jury i przyznało nagrodę ilustratorce z Francji Fabienne Delacroix. Nagrodę Burmistrza Miasta Bratysława otrzymała ilustratorka ze Słowacji Zuzana Bočkayová Bruncková.

28 Biennale Ilustracji Bratysława dorównało wysokim poziomem artystycznym poprzednim edycjom i potwierdziło w jak dobrej kondycji jest obecnie sztuka ilustracji na całym świecie. Mamy nadzieję, że kolekcja wystawiana w Polsce dostarczy zainteresowanym samych pozytywnych estetycznych i duchowych doznań.

Mówi się, że książki są otwartymi drzwiami do magicznego świata, a ilustracja jest jego najważniejszą częścią, bo potrafi wywoływać niezwykłe emocje… Obrazy z książek dla dzieci pozostają w naszej pamięci na zawsze.

BIENNALE_BRATYSŁAWA_2021_plakat.jpg


Mapa